Talin (2): Engleska gospoda na Baltiku 1

Pogled iz restorana na drugom spratu gde je služen doručak otkrivao je mali trg sa crkvom.

Ulice su bile delimično okovane ledom, a Sunce se pomolilo negde posle 10 na isto tolikom minusu.

Suur-Karja nosi ovo ime od 1918. godine i svakako je jedna od najstarijih ulica u starom jezgru Talina. Naziv ulice je menjan nekoliko puta od 1305. god. ali ipak manje nego ime i posebno sadržaj koji je zgrada, a sada hotel Barons od 2001. god. U njemu sam proveo nekoliko noći i zahvaljujući razgovoru sa ljubaznim recepcionarima, saznao da istorija ovog zdanja seže u 1832. godinu kada je egzistirala kao pivara Revalia. Ipak je najduže poslužila kao banka, počev od Riga Commercial Bank, potom od 1911. u nju se uselila Russian Commercial Bank. Nekoliko poznatih nemačkih i engleskih arhitekata učestvovalo je u toku dvadesetog veka u rekonstrukciji i dograđivanju zdanja u kome su do sadašnje namene kroz njega prodefilovale tačno 20 banaka!

Ono što je za mene bilo interesantno, a to je da su posle raspadanja Sovjetskog Saveza u Talin počeli da dolaze biznismeni iz Zapadne Evrope, najčešće iz Engleske, sa pokušajima da tu nastave ili pokrenu svoje poslove.

Tako su dvojica od njih svoju ostrvsku klimu zamenili za ovu baltičku kontinentalnu, udružila svoje napore i u jednoj od najlepših zgrada, čije je krilo zauzeo Sotbys’ Batic, na sledećem, simpatičnom trgu koji, posle stotinak metara čini sa još dve ulice ova o kojoj smo prethodno govorili, preko puta Butik hotela Savoy otvorili D’Boiss Bespoce club…

Na pločici koja se nalazi unutar zgrade našao sam ovaj natpis: „Po narudžbi „Revaler kluba“ 1899-1900. godine je na adresi Suur-Karja 20/10 izgrađena karakteristična zgrada u stilu „Second Empire“. Ovaj klub nemačkih džentlmena su prvobitno osnovali književnici 1873. godine i brojao je preko 200 članova. Klub je zatvoren 1920. i zgrada je prodata banci. U sovjetsko vreme u ovoj velikoj kući funkcionisala je Centralna pošta, a ponovno rađanje Nezavisne Estonske Republike 1991. god. zateklo ju je opet kao banku, ali i dom grčke ambasade. Kako istorija voli da se ponavlja, od 2017. god. ona je ponovo dom nekih finijih stvari u životu – Kluba D Boiss Bespoke.“

Dakle, dva engleska biznismena, Luk Dobs, koji je došao iz Jorka pre 15 godina, približno u isto vreme kao i njegov zemljak DŽeremi Kasdagli iz Mančestera, obojica se oženila Estonkama (inače lepim ženama), pokrenuli su svoje biznise u ovom lepom gradu na obali Baltičkog mora.

Luk i DŽeremy su udružili ideje i snage i odlučili da u ovoj divnoj zgradi sa interesantnom istorijom, osnuju Klub D Boiss Bespoke u okviru koga, na mestu gde je nekada, pa pre bezmalo 100 godina, bio cigarni lonž Revaler Kluba i aktiviraju novi pod imenom Mareva Bespoke Cigar Club.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari