Trovanje botoksom u Turskoj i Nemačkoj: Ako se ne leči može da dovede i do smrtnog ishoda 1Fotografija: Shutterstock

Približno sedamdeset pacijenata iz čitave Evrope obolelo je od botulizma nakon što su primili injekcije botoksa u dve odvojene klinike. Nadležni u zdravstvu izdali su hitno upozorenje za postupak mršavljenja botoksom koji se obavlja u Turskoj, prenosi Daily Mail.

Stanje, koje može biti opasno po život, uzrokovano je toksinima koje proizvode bakterije. Ako se hitno ne leči, botulizam može da dovede do paralize. Svi oboleli pacijenti dobili su botoks za želudac koji parališe mišiće sistema za varenje i tako ga usporava. Turske klinike svoje usluge nude za samo 970 evra pacijentima koji žele da smršaju, dok su u Evropi i SAD-u te usluge znatno skuplje.

Svi slučajevi zabeleženi su između 22. februara i 1. marta 2023. godine. Botoks i botulizam potiču od toksina koje proizvodi Clostridium botulinum, a mogu da postanu vrlo opasni. Kad se toksinima služe obučeni medicinski stručnjaci, uobičajeno je postupak siguran, no ako se nepravilno primenjuju mogu da uzrokuju slabost, poteškoće u disanju ili gutanju.

Krajnja faza bolesti je paraliza nakon koje nastupa smrt, ako se ne leči. Dok je većina poznatih slučajeva bila blaga, nekoliko pacijenata je primljeno u bolnicu. Evropska zdravstvena organizacija savetuje svim pacijentima koji su unutar ranije navedenih datuma prošli tretman mršavljenja botoksom da se odmah jave lekaru, posebno ako počnu da osećaju simptome botulizma.

Najviše slučajeva zabeleženo je u samoj Turskoj (53), zatim u Nemačkoj (12) i po jedan slučaj u Austriji i Švajcarskoj. Iz Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti poručili su da nije jasno šta je tačno uzrokovalo botulizam. Turske vlasti otkrile su većinu slučajeva u dve klinike, 60 slučajeva povezno je s privatnom bolnicom u glavnom gradu Istanbulu, a tri s privatnom bolnicom u Izmiru.

Otkriveno je da se u klinici koristi licencirani botoks, ali nije posebno odobren za tretiranje gojaznosti. Od tada su obustavljene sve aktivnosti unutar tih bolničkih odeljenja, te je pokrenuta istraga.

Tokom postupka, endoskop se ubaci u pacijentova usta da dosegne njegov želudac. Botoks se ubrizgava u zid želuca, a proces traje 15 do 20 minuta i ne zahteva opštu anesteziju. Njegova uloga je da parališe trbušne mišiće i uspori probavu zbog čega se osoba oseća sitom i, u teoriji, pomaže da se izgube kilogrami. Kao i drugi zahvati botoksom, rezultati nisu trajni, pa se trbušni mišići vraćaju u normalu od četiri do šest meseci nakon ovog postupka.

Izvor: jutarnji.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari