Tuvalu: Nezaboravna rajska lepota 1

Imam školsku drugaricu koju čujem i vidim s vremena na vreme, obično se viđamo onda kada se vrati sa nekog od egzotičnih putovanja.

Njeno poslednje odredište bilo je Tuvalu.

„Kako si tamo stigla?“, pitam je, a ona mi odgovara da je bila kod sestre u Sidneju i da joj je iskrsla prilika da ode i vidi to simpatično mesto za koje sam moram priznati samo načuo. Pokušao sam da je ubedim da nešto napiše za novine koje upravo držite u rukama, ali nisam uspeo.

„Sve ću da ti ispričam, pa ti to uobliči, sam znaš da nikad nisam volela da pišem.“

Pristadoh, malo preko volje, a opet ne putuje se na to južno pacifičko ostrvo svaki dan. Šteta je ne zabeležiti barem nešto, tako da je svaka nedoslednost ili eventualna greška u prenošenju ispričanog moja.

Sve je neobično, nesvakidašnje i drugačije, priča mi ona. Ljudi koji tamo žive su zanimljivi, mada je život na ovoj grupi ostrva izuzetno težak i surov. O tome govori podatak da je prosečan životni vek veoma kratak: 65 godina za žena i 62 godine za muškarce. Na površini od 25 kvadratnih kilometara živi 11.200 ljudi. Kopra odnosno suvo kokosovo jezgro jedini je izvozni proizvod budući da povećan salinitet tla ne dozvoljava bavljenje klasičnom poljoprivredom u većoj meri.

Glavni izvor prihoda je internet. Naime, zvanični internet domen ove zemlje je .tv. Država ga je prodala jednom kalifornijskom konzorcijumu za nekoliko miliona dolara, a deo prihoda koji kalifornijska kompanija ostvaruje pre svega prodajući ovaj domen TV kanalima širom sveta redovno isplaćuje ovoj državi.

Tuvalu je članica Komonvelta, te je zvanični šef države britanska kraljica Elizabeta Druga. Reč je o jednom od najizolovanijih mesta na svetu, pa ga poseti samo nekoliko hiljada turista. Nezgodna je topla tropska klima sa malo vremenskih promena u toku godine; prosečna temperatura je oko 30 stepeni.

Drugarica je uspela da me izvesti i o političkim prilikama. Na mesto premijera postavljen je 2013. Enele Sosene Sopoaga, koji je nasledio Vilija Teleavija. Ovaj je smenjen sa tog mesta zato što osam meseci nije uspevao da sazove parlament koji inače ima petnaest članova.

Premijera biraju poslanici, a u Tuvaluu političkih stranaka nema. Postoje dva dnevna lista i državni radio, a mnogi stanovnici imaju satelitske antene kako bi mogli da gledaju televiziju.

„Bila sam samo tri dana“, kaže mi prijateljica i dodaje da tu rajsku lepotu nikada neće zaboraviti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari