Venecija: U poplavljenom gradu 1

U Veneciji sneg prilično retko pada, ali je zato acqua alta česta pojava u zimskim mesecima. Šta je acqua alta, ili bukvalno visoka voda?

To je prirodna pojava do koje dolazi kada se morska plima poveže sa još nekim atmosferskim uticajima, ali najjednostavnije rečeno, to je plavljenje Venecije morskom vodom.

Sigurno ste nekad videli fotografiju poplavljenog Trga Svetog Marka. To se redovno dešava kada se pojavi acqua alta. Ovakva slika automatski na posmatrača ostavlja utisak da je poplavljen čitav grad, ali zapravo uopšte nije tako. Najčešće, niti je poplavljen čitav grad, niti ova pojava traje duže od nekoliko sati. Pre svega, uobičajene oscilacije plime traju po šest časova, što znači da voda šest časova nadolazi, a narednih šest časova se povlači. Acqua alta javlja se po pravilu uglavnom na vrhu plimnog talasa, što znači da sama poplava retko traje više od dva ili tri sata. Poplava obično pokriva nekih 20-30 procenata gradske površine, a veoma retko čitav grad. Međutim, Trg Svetog Marka najniža je tačka Venecije i kada dođe do plavljenja, ovaj velelepni trg koji je ubedljivo najprepoznatljiviji i najpoznatiji deo grada redovno se potpuno ispuni vodom. Slično važi i za one delove grada koji su najbliži obali ili većim kanalima, to jest, pre svega za delove Venecije oko Kanala Grande koji je istovremeno i glavna gradska saobraćajnica na kojoj se nalaze najvažnije stanice gradskog prevoza za vodeni autobus vaporetto, kao što su, na primer, most Rialto i obližnja istoimena pijaca. Ovo su, naravno, delovi Venecije koji se najčešće slikaju, a takođe i mesta koja turisti najčešće obilaze. Međutim, uprkos fotografijama poplavljenih simbola grada koje izgledaju dramatično pa i utiscima turista koji se u Veneciji nađu u onih nekoliko sati kada naiđe acqua alta, poplava najčešće ne zahvata veliki deo grada, niti dugo traje. Doduše, klimatske promene uticale su i na ovu pojavu koja se nekada dešavala desetak puta godišnje, pa sada ovakvih poplava u jednoj godini može biti i po pedesetak. Uprkos tome, još uvek nije premašena najveća poplava do sada koja se dogodila 4. novembra 1966, kada je plima tri dana bila praćena i izuzetno jakom kišom, te su građani Venecije bili prinuđeni da se kreću kroz vodu visoku do ramena a mnoge prodavnice, restorani i hoteli pa i znamenitosti pretrpeli su razornu štetu. Srećom, posle ove katastrofalne poplave preduzete su brojne efikasne mere, zahvaljujući kojima se katastrofalne razmere poplava do sada nisu ponovile.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari