Vrste, trajanje i cena razvoda braka u Srbiji 1Foto: Pixabay/Tumisu

Parovi stupaju u brak vođeni ljubavlju, lepim željama i verovanju da će bračna zajednica trajati zauvek. Međutim, u brojnim slučajevima se ispostavi da zauvek ima rok trajanja, te razvod postane neminovnost. Statistika razvoda u Srbiji je sumorna – razvede se svaki četvrti sklopljeni brak. Razlozi su brojni – od socijalno-ekonomskih briga, neslaganja, preljube, nasilja u porodici… A nijedan nije prijatan.

Naš narod ima poslovicu koja glasi: “Bolje dobar razvod, nego loš brak”, i u potpunosti je tačna. Kada stvari izmaknu kontroli i zajednički život umesto oaze mira postane nepregledna pustinja ćutanja i nesloge, razvod braka je zdravo rešenje nezdrave situacije.

U nastavku teksta donosimo vam informacije o procedurama razvoda braka u Srbiji i njihovom trajanju. Ako je ovaj nemili događaj pred vama, informišite se na vreme, kako biste znali koji vam koraci predstoje i koja je opcija najbolja za vas.

Vrste razvoda braka

Porodični Zakon Republike Srbije predviđa dve mogućnosti razvoda braka: sporazumni razvod i razvod po tužbi. Naglašava da svako od supružnika ima pravo na razvod, ako su bračni odnosi trajno narušeni i ne postoji mogućnost ostvarenja zajednice živote supružnika.

Sporazumni razvod braka

Sporazumni razvod braka podrazumeva da su supružnici složni u ideji da se razvedu i da su uspeli da se dogovore o svim bitnim pitanjima razvoda. To su pitanje starateljstva nad zajedničkim detetom (decom), model viđanja deteta sa roditeljem sa kojim ne živi, iznos novčane nadoknade za izdržavanje deteta i pitanje deobe zajedničke imovine.

Ako se supružnici usaglase i postignu dogovor sledeći korak je pisanje sporazuma o razvodu. Sporazumni dokument piše advokat za razvod braka, a supružnici ga mogu napisati i sami, iako se preporučuje da stručno lice pregleda dokument pre podnošenja Sudu. Dokument se zatim predaje nadležnom Sudu, u mestu prebivališta jednog od supružnika ili u poslednjem mestu gde su supružnici imali zajedničko prebivalište.

Sud na zakazanom ročištu razmatra predlog sporazumnog razvoda i odlučuje da li će ga usvojiti ili ne. U većini slučajeva Sud prihvata predlog i sporazumni razvod se završava na prvom ročištu.

Ukoliko ste u dovoljno skladnim odnosima da sa bračnim partnerom ostvarite civilizovan razgovor, u najboljem interesu vas i vašeg deteta je sporazumni razvod. Kraće traje, ne narušava dodatno već ugrožene bračne odnose i finansijski je povoljniji.

Prilikom sporazumnog razvoda plaća se sudska taksa za podnošenje zahteva za razvod. Iznos takse je 2660 rsd. Ako supružnici dele i zajedničku imovinu, imaće i trošak overe imovinskih dokumenata kod notara.

Razvod braka po tužbi

U nekim slučajevima mogućnost dogovora ne postoji ili samo jedno od supružnika želi razvod, dok drugo nije saglasno sa tom idejom. Kako svaka osoba ima pravo na razvod braka, u ovakvim slučajevima brak se razvodi po tužbi.

Tužba za razvod braka se podnosi u Sudu, u mestu gde lice koje tužbu podnosi ima prebivalište ili u mestu gde su supružnici poslednji put imali zajedničko prebivalište. Prilikom podnošenja tužbe za razvod braka plaća se taksa u iznosu od 2660 rsd.

Sporazum o razvodu braka supružnici mogu napisati sami, dok je za pisanje tužbe pametno angažovati advokata. Naime, Advokatska kancelarija Veličković iz Beograda navodi da je Porodični Zakon RS složen, a osoba koja se pravom ne bavi u praksi često je nedovoljno upoznata sa svojim pravima i obavezama. Kako ne biste napravili propuste i doveli sebe u nezgodnu situaciju, u osetljivim slučajevima poput ovog preporučuje se konsultacija sa advokatima specijalizovanim za porodično pravo.

Troškovi razvoda braka po tužbi su veći nego u slučajevima sporazumnog razvoda. Pisanje podneska tužbe, prema tekućoj advokatskoj tarifi, košta 16.500 rsd. Izlazak na ročište naplaćuje se 18.000 rsd, dok se u slučajevima otkazanog ročišta taj iznos smanjuje na pola – 9000 rsd. Ako bude potrebe za žalbom, žalba na presudu će vas koštati 33.000 rsd.

Razvod braka po tužbi je često komplikovan, mukotrpan i dugotrajan, naročito ako među supružnicima vlada zavada. Na prvom ročištu se rešava pitanje starateljstva nad detetom (decom), jer je prioritetno, dok se deoba zajedničke imovine često vodi kao poseban parnični postupak, jer zna da potraje godinama.

Obzirom da Sud uvek nastoji da pronađe najpovoljnije rešenje za sve učesnike ovog pravnog postupka, razvod po tužbi uključuje i posredovanje i proceduru mirenja.

Šta je posredovanje?

Posredovanje je procedura koja za cilj ima smanjenje stresa koji je neizostavni pratilac razvoda – pomirenje supružnika ili dogovor da se razvedu sporazumno. Vrši se samo kada se brak razvodi po tužbi. Supružnici posredovanje mogu odbiti, a izostaje i kada je jedno od supružnika nesposobno za rasuđivanje ili mu je adresa nepoznata.

Posredovanje se odvija kroz dve faze:

Procedura mirenja. Ako supružnici daju saglasnost mirenje se vrši uz pomoć centra za socijalni rad ili neke druge institucije koja uređuje porodične odnose. Ako se mirenje uspešno okonča tužba za razvod braka se povlači. Ukoliko mirenje nije uspešno pristupa se proceduri nagodbe.

Procedura nagodbe. Ovo je poslednji pokušaj da se brak okonča sporazumno. Ukoliko medijacija Suda uspe i par postigne dogovor, razvod je sporazumni. Ako se ne usaglase ili se usaglase oko jednog pitanja (recimo ko će vršiti starateljstvo nad zajedničkom decom), a drugog ne (imovine), nagodba je delimično uspešna i brak se ipak razvodi po tužbi.

Ako razmatrate mogućnost da okončanja braka trezveno razmišljanje i pravovremeno informisanje od presudnog su značaja. Podrobno se upoznajte sa pravima, obavezama i posledicama procedure razvoda braka, u čemu vam stručni advokati mogu biti od velike pomoći, a zatim donesite pravu odluku za vašu budućnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari