Za koliko sedmica stranci mogu da nauče srpski jezik: Potreban isti broj časova kao za tajlandski, zulu i vijetnamski 1Foto: Shutterstock / fizkes

Ukoliko ste nekada želeli da naučite neki novi jezik , sigurno ste se zapitali koji bi bio najlakši za učenje. Iako ne postoji definitivan odgovor na pitanje koji je jezik najlakši a koji najteži, Foregin service institut (FSI) rangirao je jezike od najlakših do najtežih, prema vremenu koje je potrebno govornicima engleskog jezika da ih savladaju.

FSI je kategorisao jezike prema prosečnoj količini vremena koje je učenicima potrebno da dostignu profesionalno radno znanje. Podelili su jezike na pet kategorija, tako da su u  prvoj kategoriji lakši jezici, a u petoj oni najteži.

Srpski jezik spada u četvrtu kategoriju jezika koji su opisani kao tvrdi jezici. Ovo su jezici koji imaju značajne kulturne i istorijske razlike u odnosu na engleski. Istraživanje je pokazalo da je studentima bilo potrebno oko 44 nedelje ili 1.100 časova učenja srpskog  da savladaju jezik i  dostignu B2/C1 nivo znanja.

U ovu kategoriju spadaju i hrvatski, bosanski, ruski, ukrajinski, poljski, slovački, slovenski, albanski, makedonski, turski, tajlandski, zulu, vijetnamski i mnogi drugi.

Kada govorimo o jezicima koji su najlakši za govornike engleskog svakako su to jezici iz prve kategorije među kojima su francuski i španski.

Za ove jezike potrebno je oko 24-30 nedelja ili 600 do 750 časova nastave kako bi se dostiglo profesionalno znanje. U ovu grupu svrstani su još i danski, rumunski, holandski, švedski.

Zanimljivo je da je u drugu kategoriju svrstan samo nemački jezik koji zahteva negde oko 30 nedelja učenja ili 700 časova nastave.

Svahili i indonežanski spadaju u treću kategoriju, ili kategoriju malo težih jezika za koje je potrebno oko 36 nedelja odnosno 900 časova nastave da bi se dobro savladali.

Poslednja, peta kategorija, rezervisana je za one jezike koji su izuzetno teški za govornike engleskog jezika, pa je za njihovo učenje potrebno otprilike 88 nedelja ili 2.200 sati učenja. Ova mala grupa super tvrdih jezika, kako ih nazivaju, uključuje kineski (mandarinski i kantonski), japanski, korejski i arapski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari