Zašto je važno da izvadimo baterije iz uređaja koje ne koristimo duži vremenski period? 1Foto: Shutterstock/George Ruangdech

Baterije su izuzetno korisne jer omogućavaju da uređaji funkcionišu bez struje i svakodnevni život bez njih je gotovo nezamisliv. Međutim, ponekad šteta koje njihova (ne)upotreba može da izazove zna da bude veća od koristi i to najčešće našom krivicom.

Ukoliko se uređaji ne koriste duže vreme, baterije koje ih napajaju mogu da počnu da propadaju i da “procure”. Naime, tečnost koja se nalazi unutar baterija može da izađe i ošteti uređaj u kojem se one nalaze npr. daljinski upravljač za televizor ili klima uređaj ili fotoaparat.

Kakva se tečnost nalazi u bateriji uglavnom zavisi od njenog tipa.

Prema podacima sa sajta Recikliraj.rs baterije za opštu upotrebu obično sadrže cink i ugljenične elektrode sa kiselim elektrolitom. Alkalne ili baterije za opšu upotrebu najbolje rade u lampama, radio uređajima, ali sofisticiranija elektronika oslanja se na jače litijum jonske, nikl metal hidridne, nikl kadmijumske ili druge vrsta visokovoltažnih baterija. Ove baterije se klasifikuju kao baterije za kućnu upotrebu.

Kako biste na vreme izbegli glavobolju, dodatne troškove i vreme na čišćenje, popravku ili eventualnu zamenu uređaja, najbolje je da blagovremeno izvadite baterije iz uređaja koje ne planirate da koristite.

Ukoliko i ne dođe do curenja, baterije je svakako važno izvaditi kako ne bi nepotrebno gubile snagu. Na taj način ćete preduprediti situaciju da vas baterije “izdaju” onda kad vam je njihova energija najpotrebnija.

Treći razlog zbog kojeg je važno da uklonite baterije iz uređaja koji se ne koristi je taj što one mogu da počnu da se raspadaju. Tom prilikom one izbacuju toksične hemikalije koje mogu da budu štetne za čoveka i životnu sredinu.

Bez obzira na vrstu baterija, kada svi elektroni pređu sa negativne na pozitivnu elektrodu nema više hemijske reakcije i baterija ne može više da funcioniše – istrošena je i predstavlja otpad. Za takve baterije se može reći da su mali paketi metala koji mogu da zagadei životnu sredinu.

Problem pred kojim javnost u Srbiji zatvara oči je dugoročno najopasniji, a to je reciklaža baterija – koja u našoj zemlji ne postoji.

Reciklaža baterija predstavlja kompleksan tehnološki proces zbog raznovrsnosti sastojaka baterija kojim se baterije ne vraćaju u ponovnu upotrebu već se reciklirani elementi baterije koriste za druge namene.

Prema podacima sa sajta Recikliraj.rs u Srbiji se godišnje upotrebi preko 50 miliona baterija raznih vrsta. Prosečno domaćinstvo upotrebi oko 21 bateriju godišnje. Veći deo istrošenih baterija završi na deponijama i smetlištima kao otpad sa visokim sadržajem teških metala od kojih se po negativnom uticaju na zdravlje ljudi izdvajaju živa i kadmijum. Detaljnije o procesu tretmana istrošenih baterija čitajte na sajtu Recikliraj.rs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari