Studija otkrila u kojoj godini života je najbolje ostaviti cigarete 1Foto: Pixabay/Myriams-Fotos

Novo istraživanje pokazalo je da osobe koje prestanu da puše pre 35. godine imaju sličnu stopu smrtnosti u određenom vremenskom periodu kao i oni koji uopće nisu pušili.

Rezultati pokazuju i da su oni koji su prestali da puše u kasnijoj dobi i dalje imali značajne prednosti, ali je njihova stopa smrtnosti premašila stopu smrtnosti onih koji su prestali pre nego što su navršili 35 godina.

Na primer, bivši pušači koji su prestali da puše u dobi od 35 do 44 godine imali su 21 odsto veću stopu smrtnosti iz bilo kog razloga, u poređenju sa osobama koje nikad nisu pušile cigarete. Osobe koje su prestale da puše u periodu od 45 do 54 godine imali su 47 odsto veću stopu smrtnosti od svih uzroka u odnosu na osobe koje nikad nisu pušile, piše Live Science.

Autori studije naveli su da je pušenje povezano sa najmanje dvostruko većom stopom smrtnosti od svih uzroka.

„Prestanak pušenja, naročito u mlađoj dobi, bio je povezan sa značajnim smanjenjem relativnog prekomernog mortaliteta povezanog sa nastavkom pušenja“, dodali su autori.

Ovo je treća velika studija koja ukazuje na to da bi dob od 35 godina mogla da bude optimalna dob za prestanak pušenja, posebno kod osoba koje mlade počnu da puše cigarete, istakao je Džon P. Pirs, profesor emeritus na Odseku za porodičnu medicinu i javno zdravlje na Univerzitetu Kalifornija.

Analiza u ovoj studiji uključivala je podatke više od 550.000 odraslih koji su ispunili upitnike između januara 1997. i decembra 2018. i imali su između 25 i 84 godine u trenutku ispunjavanja ankete koja se koristi za praćenje zdravlja stanovnika SAD.

Ti podaci su uključivali osobe koje nikad nisu pušile (manje od 100 cigareta u životu), bivše pušače i one koji trenutno puše.

Prema Nacionalnom indeksu smrtnosti, skoro 75.000 ovih ispitanika umrlo je do kraja 2019. U poređenju sa onima koji nikada nisu pušili, pušači su pokazali značajno višu stopu smrtnosti od svih uzroka, kao i višu stopu smrti od karcinoma, bolesti srca i pluća.

Belci koji nisu latinoameričkog porekla, a koji su pušači, pokazali su najveću stopu smrtnosti od svih uzroka. Pirs je naglasio da rezultati podsećaju i na to da bi smanjenje intenziteta, odnosno broj popušenih cigareta dnevno, trebalo da bude jedan od ciljeva programa kontrole duvana.

„Prestanak pušenja bio je povezan sa značajno smanjenim rizicima za sve grupe“, dodali su autori studije.

Konkretno, oni koji prestanu da puše do 45. godine života smanjili su rizik od prerane smrti do 90 odsto, a oni koji su prestali da puše pre 35. godine imali su stopu smrtnosti vrlo sličnu onoj kod osoba koje nikad nisu pušile, prenosi ScienceAlert.

Rok od 35 godina mogao bi da bude potencijalni motiv mladim pušačima koji planiraju da prestanu da puše cigarete, dodao je Pirs.

Treba naglasiti i da nije sve izgubljeno nakon 35. godine života, studija ukazuje na to da prestanak pušenja u starijoj dobi i dalje smanjuje rizik od smrti, ali ne u tako značajnoj meri.

Istraživanje ima i određena ograničenja, jer su na primer podaci o navikama pušenja prikupljeni u jednom određenom trenutku, a ti ispitanici su kasnije možda počeli ili prestali da puše.

Ipak, studija ukazuje na to da prestanak pušenja uveliko smanjuje rizik od rane smrti, naročito ako to učinite u mlađoj dobi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari