Levičarenje nikada nije ni izlazilo iz mode na političkoj sceni Srbije, s tim što se povremeno svodilo na andergraund trend. Sada je pobedu grčke Sirize deo srpske političke elite protumačio kao povratak levice u balkanski mejnstrim i shodno tome odmah započeo lično pozicioniranje. Uzalud na teorijskim portalima analitičari opisuju levicu kao pojam zasnovan na ideji o jednakosti, za razliku od desnice zasnovane na hijerarhiji. Te da je Srbija postala i te kako podeljeno društvo, gde manjinski establišment kontroliše najveći deo bogatstva, dok većina građana ima sve manje mogućnosti za pristojno zaposlenje, školovanje i lečenje. Još uzaludnije analitičari ukazuju da su najuspešnije moderne politike koje kombinuju levicu i desnicu na temeljima građanskih slobode i razumnog rasporeda materijalnih dobara.

Slušajući ideološke rasprave Vulina, Jugovića, Ružića i Stefanovića na dnevnoj bazi, moglo bi se pomisliti da srpska politika ima marksiste veće i od Fridriha Engelsa, naročito kada je reč o prebrojavanju privilegija i imetka koji uživaju. Engels je, kao što se nekad učilo iz marksizma, lično bio bogat čovek, ali je i materijalno i kreativno podržavao ideju socijalizma.

Ono što građani Srbije pak, prijemčivi za ideje jednakosti i pravedniju raspodelu bogatstva, primećuju jeste nesklad između životnog stila levičara i ideja koja popularišu i zagovaraju. Nije to tek puki mehanizam populizma, niti je samo srpska specifičnost i karakteristika koja se često tumači palanačkom zavišću prema bogatima i uspešnima. Većina normalnih ljudi, služićemo se, želi da radi i da zaradi za pristojan život i očekuje da pravila, odnosno poštovanje zakona, važe za sve.

Uzmimo, na primer, trenutnu malu tabloidnu aferu sa „tajlandskim letovanjem“ više mladih službenika Vlade. Sa jedne strane, jeste hipokrizija zamerati ljudima ukoliko su sebi priuštili egzotično letovanje, sasvim privatno i o svom trošku. Sa druge strane, međutim, oni jesu državni službenici i kada su na odmoru i kada „kače“ svoje privatne postove i fotografije na društvenim mrežama. I to službenici države i Vlade čiji premijer svakodnevno propagira etiku rada, štednje i odricanja. Stalno ističući pri tome i svoj lični primer, ali i zahtev da se za tim primerom povedu i građani Srbije, kako bi svima u neko dogledno vreme bilo bolje. Dakle, levičari bi mnogo više učinili za leve ideje ukoliko bi na posao zaista išli biciklom, a ne besnim službenim auto. I ukoliko im glavna životna odrednica i ambicija ne bi bile dedinjske rezidencije, nego miran san i čista savest. I prema sebi i prema drugima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari