Iako prema važećem Pravilniku o prikupljanju medicinskog otpada apoteke imaju obavezu da prikupljaju neupotrebljive lekove od građana, to se u praksi ne primenjuje.
Branka Šerović iz Odeljenja za upravljanje otpadom Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja, kaže za Danas da apoteke još nisu uskladile svoje poslovanje sa odredbama Zakona o upravljanju otpadom i Pravilnikom o upravljanju medicinskim otpadom.
– Pravilnikom o upravljanju medicinskim otpadom, između ostalog, decidno se navodi da neupotrebljive lekove građani vraćaju apotekama sa liste apoteka. Listu čine sve apoteke osnovane kao zdravstvena ustanova, kao i apoteke osnovane kao privatna praksa. Dakle, apoteke imaju obavezu sakupljanja neupotrebljivih lekova i pri tom je neophodno da u poslovnom prostoru obezbede prostor za kontejner za besplatno sakupljanje navedenog otpada od građana – objašnjava Šerovićeva.
Prema njenim rečima, kontejner za sakupljanje neupotrebljivih lekova treba da bude postavljen na vidljivo označeno mesto, dostupno za odlaganje i označen u skladu sa pravilnikom. Na vidnom mestu treba da bude i obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana, kao i da se za vraćanje neupotrebljivih lekova ne plaća naknada.
Objašnjavajući tok kretanja farmaceutskog otpada koji je nastao u apotekama, naša sagovornica kaže da se on vraća proizvođaču, uvozniku ili distributeru (vlasniku otpada) koji snosi troškove sakupljanja, transporta, skladištenja, tretmana i odlaganja otpada u skladu sa zakonom. Proizvođač ili uvoznik proizvoda može da ovlasti drugo pravno lice da, u njegovo ime i za njegov račun, preuzima proizvode posle upotrebe, odnosno u ovom slučaju operatera, koji je dobio dozvolu nadležnog organa za upravljanje otpadom. Svako kretanje otpada, prati dokument o kretanju opasnog otpada.
– Apoteke predaju farmaceutski otpad ovlašćenom pravnom licu, odnosno operateru koji poseduje dozvolu izdatu od nadležnog organa ili proizvođaču, uvozniku ili koji u tom slučaju takođe moraju imati dozvolu za sakupljanje, transport, skladištenje ili izvoz farmaceutskog otpada – kaže Šerovićeva.
Ona ističe da „finansijski instrumenti“ predstavljaju glavnu prepreku u primeni Pravilnika. Pravilnikom se ti instrumenti i ne mogu propisivati, već samo zakonom ili uredbom, što jeste jedan od budućih ciljeva Ministarstva zdravlja i Ministarstva zaštite životne sredine.
Odgovornost
Članom 78. Zakona o upravljanju otpadom, propisano je da proizvođač ili vlasnik otpada snosi troškove sakupljanja, transporta, skladištenja, tretmana i odlaganja otpada. Tako, u slučaju postupanja sa farmaceutskim otpadom, koji apoteke vraćaju proizvođaču, uvozniku ili distributeru, odgovornost vlasnika se prenosi na proizvođača, uvoznika ili distributera.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


