Sat vremena pre zvaničnog proglašenja dobitnika, na lažnoj stranici Nobelove fondacije, koja gotovo da se nije razlikovala od zvanične, objavljena je vest da je srpski pisac Dobrica Ćosić dobitnik Nobelove nagrade za književnost. U roku od 15 minuta na internetu je nastala prava pometnja i „uzbuna“. Vest se velikom brzinom proširila internetom i na društvenim mrežama, a tek nakon pola sata, počele su da stižu prve naznake da je možda reč o internet prevari.


Na vest su se „upecali“ gotovo svi mediji u regionu među kojima i RTV Slovenija, Index.hr iz Zagreba, Radio Sarajevo, ali i RTS i B92. Pet minuta pre zvaničnog proglašenja RTS je tokom emitovanja serije pustio kajron sa informacijom da je Ćosić postao nobelovac. Nakon deset minuta preko kajrona je sledilo izvinjenje gledaocima i samom piscu s opaskom da je RTS preneo agencijsku vest.

Radio Sarajevo je takođe preneo informaciju uz opasku da Ćosić može da dobije jedino Nobelovu nagradu za mir.

Inače, lažna stranica Nobelove fondacije koja se od zvanične razlikuje samo po adresi umesto www.nobelprize.org dodato je www.nobelprizeliterature.org, registrovana je 5. oktobra u Norveškoj. Stranica je otvorena na ime Gjorda Halvoresna koji je koristio yahoo mail adresu. Kako bi prevara uspela, na Vikipediji je dodato da je Ćosić nobelovac.

Da je Dobrica Ćosić dobio Nobelovu nagradu za književnost mediji su juče obavešteni i putem mejl adrese, koja navodno pripada Srpskoj akademiji nauka i umetnosti. Međutim, SANU je demantovala da pomenuta elektronska adresa pripada ovoj instituciji.

„Ovo je još jedan u nizu napada na značajne institucije u Srbiji u nameri da se društvene vrednosti u našoj zemlji izvrgnu ruglu. Ceo slučaj biće predat Ministarstvu unutrašnjih poslova i javnom tužilaštvu, Odeljenju za visoko-tehnološki kriminal“, saopštila je SANU.

Nakon prvobitnog „šoka“, na društvenim mrežama počele su da pljušte šale, pa je na Tviteru ubrzo ovo postala tema u koju su se svi korisnici ove popularne društvene mreže uključivali. Da prokomentariše novonastalu situaciju nije odolela ni dramska spisateljica Biljana Srbljanović, koja je na svom nalogu na Tviteru napisala: „Sinan Sakić čestita nobelovcu uz pesmu minut, dva“.

Boris Jašović, sociolog, kaže za Danas da vest da je Dobrica Ćosić dobio Nobelovu nagradu nije neverovatna, jer je on u mnogim krugovima cenjen kao pisac.

– Ako su ljudi koji su tu vest pročitali poverovali, to ne govori o njihovoj neinformisanosti, već o tome kako često ono što pročitamo uzimamo „zdravo za gotovo“. Mediji su u obavezi da sve vesti, pogotovo one koje deluju sumnjivo, provere iz više izvora, ističe Jašović.

Veb-aktivisti „preuzeli odgovornost“

Nakon što se stišala buka oko lažnog sajta, na istoj internet stranici je objavljen proglas samoorganizovanih veb-aktivista koji su „preuzeli“ odgovornost za celu akciju. „Cilj naše akcije je da skrenemo pažnju srpske javnosti na opasan uticaj političara i pisca Dobrice Ćosića, koji je i ove godine, u domaćoj javnosti, pominjan kao ozbiljan kandidat za Nobelovu nagradu, navodi se u proglasu i dodaje da je domen ovog lažnog sajta registrovan 5. oktobra 2011. godine, kao simbolično podsećanje na dan kada je naša zemlja propustila istorijsku priliku da stvori jedan drugačiji i bolji svet.

„Srbija se danas ponovo okreće ratu, strahu, smrtonosnom kiču devedesetih, nasilju prema različitostima, nacionalističkom konzervativizmu i neiskrenom pravoslavlju. Verujemo da su misli i političko delovanje Dobrice Ćosića duboko isprepletene sa tim opasnim sistemom vrednosti, koji ne prestaje da nam preti. Takođe verujemo da strahovite posledice višedecenijskog političkog, literarnog i javnog delovanja Dobrice Ćosića njegova zemlja i čitav region osećaju snažno i danas. Dobrica Ćosić nije dobitnik Nobelove nagrade, iako su srpska javnost, pa i on sam, u to verovali punih petnaest minuta. Od te činjenice nam je ipak malo lakše“ dodaje se u proglasu i citira poema Danila Kiša, posvećena Dobrici Ćosiću, „Pesnik revolucije na predsedničkom brodu“.

Dobrica Ćosić bez komentara

Dobrica Ćosić se juče nije javljao na mobilni telefon, a kada smo pozvali njegov kućni broj telefona, rečeno nam je da on nije tu i da više ne zovemo, jer on neće davati izjave, niti će komentarisati lažnu vest da je dobio Nobelovu nagradu.

Moralni pobednik

Nakon što je vest odjeknula na internetu, ubrzo je na Tviteru postala jedna od vodećih tema. Osim neverice i zbunjenosti, mnogi su se našalili na račun novonastale situacije, pa su tako osvanuli šaljivi tvitovi poput: Dobrice, više sreće u drugom krugu; Ćosić je moralni pobednik nagrade; Ako ništa drugo uspeh je naterati Srbe da uživo gledaju prenos Nobelove nagrade za književnost; Jel pobedila Marijana Mateus?; Hvala RTS-u i B92 na lepim željama, u potpisu Ćosić.

Jaka konkurencija u oblasti književnosti

Stokholm – Švedski pesnik Tomas Transtremer ovogodišnji je dobitnik Nobelove nagrade za književnost, saopštio je juče u Stokholmu Nobelov komitet.

Transtremer je jedan od najznačajnijih skandinavskih pisaca posle Drugog svetskog rata. Njegove pesme prevedene su na više od 50 jezika, a njegovo stvaralaštvo uticalo je na pesnike širom sveta, posebno u Severnoj Americi. Švedskom pesniku pripašće ček na deset miliona kruna (1,5 miliona dolara). U užem izboru za nagradu bili su sirijski pesnik Adonis, Izraelac Amos Oz, ali i Japanac Haruki Murakami, Amerikanac Filip Rot, pa čak i čuveni kantautor Bob Dilan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari