Izmenama Zakona o odbrani i Vojsci Srbije između ostalog predlaže se racionalnije korišćenje i raspolaganje vojnom imovinom, vraćanje naziva ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana, a predviđena je i mogućnost da određene vojne ustanove steknu status pravnog lica, rekao je juče u Skupštini Srbije ministar odbrane Bratislav Gašić i dodao da je cilj izmena Zakona o odbrani da se otklone uočeni nedostaci i reše pravni problem u obezbeđivanju funkcionisanja sistema odbrane.

Ministar je objasnio i da su poboljšana rešenja koja se odnose na uslove za prijem u profesionalnu vojnu službu koji, pored zdravstvene sposobnosti, zahtevaju posebnu proveru psihofizičke sposobnosti.

– Izjednačavamo godine života za prijem u profesionalnu vojnu službu na određeno i neodređeno vreme, koje će kod oficira biti 40, a kod podoficira 35 godina, rekao je Gašić i dodao da oni koji provedu devet godina kao profesionalni vojnici moći će bez konkursa da budu primljeni u oružane snage, kao civilna lica, ukoliko za to bude potrebe.

I pored toga što su na dnevnom redu parlamenta bila dva vojna zakona, najviše vremena potrošeno je u repliciranju vlasti i opozicije oko poslednje afere koju je pokrenuo zaštitnik građana.

Dragan Šutanovac, poslanik DS i bivši ministar odbrane, komentarišući predložene zakone rekao je da je velika šteta što se o ovim zakonima raspravlja u jeku velike afere koja potresa kako Ministarstvo odbrane, tako i ombudsmana i da je šteta što ta afera nije rešena onako kako Ustav propisuje, odnosno što ombudsmanu nije dozvoljeno da radi svoj posao. Šutanovac je primetio i da neka zakonska rešenja nisu dobro rešena, da se ne zna ko propisuje pripravnost Vojske i ko propisuje način i postupak sprovođenja mobilizacije.

– Ako imamo ratno vazduhoplovstvo, postavlja se pitanje zašto onda nemamo ratnu, već mirnodopsku vojsku, pitao je Šutanovac.

– Veštačku aferu pravite vi, odgovorio je Gašić na to i naveo da očekuje da se Šutanovac izvini, ne njemu, ne premijeru, već časnim oficirima VBA sa kojima je proveo pet godina, dok je bio ministar odbrane. On je podsetio da je u vreme mandata Šutanovca kupljen mobilni aparat za tajnu kontrolu telefonskih razgovora, a da o tome VBA nije imao pojma.

– Ko je hteo da prisluškuje građane Srbije? Ja ili vi? Ko je kupio uređaj, ja ili vi?, upitao je Gašić i pitao o kom izveštaju zaštitnika građana se radi i da li ga je neko video i da li ga je u VS neko dobio, a da se u Ministarstvu odbrane svi pridržavaju Ustava.

Bivši ministar odbrane Šutanovac naveo je da može da se izvini građanima Srbije što je Ministarstvo odbrane nasledilo uređaj za koji je premijer Vučić rekao da je najbolji sistem u državi. On je naveo i da ne vidi zbog čega bi zaštitnik građana izveštaj slao Ministarstvu odbrane, kad je njega birao parlament.

Ministar Gašić je primetio da su napadi na vojsku krenuli kad je ona počela da podiže glavu, jer „su određeni krugovi imali nalog da unište Vojsku i od nje naprave civilnu zaštitu“.

– Zato napadi idu na VBA i idu napadi zbog Vojne parade, jer su mislili da je sve to potopljeno i uništeno, rekao je Gašić, na šta je Šutanovac odgovorio da DS ima 20 amandmana i da rasprava može da traje unedogled.

„Možete da imate i 520 amandmana, ne možete da pretite predsedavajućem Narodne skupštine, zbog toga vam izričem opomenu“, rekao je Bečić.

Poslanici vlasti izrazili su zadovoljstvo predloženim zakonom.

Opozicija pita

I ostali poslanici opozicije insistirali su da ministar odbrane odgovori na pitanja vezana za tvrdnje zaštitnika građana oko prisluškivanja predsednika stranaka, sindikalaca i nosilaca pravosudnih funkcija, ali i na pitanja koliko je koštala Parada ponosa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari