– Integritet policije u Srbiji je narušen. Istraživanja su pokazala da samo četiri odsto građana misli da u policiji nema korupcije. Borba protiv korupcije u policiji je na „meti“ Evropske komisije, koja je u Izveštaju o skriningu za Poglavlje 23 identifikovala policiju kao posebno osetljivu oblast kada je reč o korupciji. Sve to zajedno ukazuje da postoji problem u vezi sa odgovornim radom policije, sažetak je izveštaja „Procena integriteta policije u Srbiji“, čije su nalaze juče u ime mreže Pointpuls predstavili istraživači Beogradskog centra za bezbednosne politike (BCBP).

Kako je objasnio Saša Đorđević, istraživač BCBP-a, istraživanje je identifikovalo šest oblasti u kojima je nužno napraviti promene kako bi se unapredio rad policije. Kako je objasnio, glavna opasnost integritetu policije preti od njene politizacije i prevelikih diskrecionih ovlašćenja ministra unutrašnjih poslova.

– Nacrt zakona o policiji i dalje dozvoljava preveliki uticaj ministra unutrašnjih poslova na rad policije. Ta rešenja nisu izbačena, samo su elegantno urađena – naveo je Đorđević, naglasivši da je i dalje nejasna razlika između MUP-a i Direkcije policije. On je dodao da su istraživanja pokazala da 82 odsto građana smatra da političke stranke imaju uticaj na rad policije.

Prema njegovim rečima, prevelika diskreciona ovlašćena ministra su problem i kod kadriranja u policiji. Iako je Đorđević prepoznao da je formiranjem Sektora za ljudske resurse u MUP-u načinjen korak u dobrom smeru, on je napomenuo da taj sektor još uvek nije funkcionalan.

Govoreći o unutrašnjoj kontroli, Đorđević je naglasio da je neophodno formirati nezavisnu i samostalnu organizacionu jedinicu unutar MUP-a koja će obavljati poslove unutrašnje kontrole. Takođe, prema navodima iz izveštaja, potrebno je poboljšati finansijske, materijalne i ljudske resurse unutrašnje kontrole.

Dunja Tasić, istraživačica BCBP, istakla je da je spoljni nadzor rada policije više formalan nego suštinski.

– Skupštinski odbor za odbranu i unutrašnje poslove samo usvaja izveštaje o radu policije i njihovu saradnju bi trebalo unaprediti. S druge strane, pokazalo se da policija ima odličnu saradnju sa Zaštitnikom građana i Poverenikom za informacije od javnog značaja – navela je Dunja Tasić.

Bojan Elek, istraživač BCBP-a, se u svom izlaganju fokusirao na transparentnost rada i upravljanja finansijama u policiji.

– Svega 52 odsto građana ima poverenje u policiju, što je najniže u regionu. Da bi se te brojke popravile, neophodno je da rad policije bude transparentan – kazao je Elek. Kako je naveo, MUP trenutno ima minimalistički pristup transparentnosti koji se iscrpljuje objavljivanjem periodičnih izveštaja o radu, što bi trebalo promeniti.

– Neophodno je da MUP najmanje jednom godišnje objavljuje detaljan statistički pregled stanja kriminala, nužno je ojačati kapacitete Biroa za informacije od javnog značaja i unaprediti internet prezentaciju Ministarstva – predlozi su BCBP-a.Osvrćući se na upravljanje finansijama u MUP-u, Elek je istakao da je ono nedovoljno transparentno.

– Prema istraživanju, čak 90 odsto budžetskih sredstava odlazi na plate zaposlenih, što znači da budžet nije razvojno orijentisan – naveo je Elek.

 BCBP: Nemamo veze sa štrajkovima

Saša Đorđević, istraživač BCBP-a, osvrnuo se na komentare da se izlaganje njihovog prethodnog izveštaja vremenski poklopilo sa pričama o štrajku policije. „Mi nemamo dodira sa policijskim štrajkom. Naš cilj je da se policija uredi kako bi bila podignuta bezbednost naših građana“, naveo je Đorđević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari