Postojeći zakonodavni okvir Srbije ukazuje da zaposleni u državnim organima ne smeju izražavati političke stavove, što bi moglo da se protumači da ne bi smeli da budu članovi političkih partija. Međutim, da li policijski funkcioneri mogu biti članovi stranaka, nije jasno precizirano ni Ustavom ni zakonima, jer nigde ne postoji izričita zabrana članstva.

Polemiku o tome da li je policijskim funkcionerima dozvoljeno da se učlane u političku stranku otvorile su spekulacije da su visoki funkcioneri MUP – Bratislav Dikić, savetnik direktora policije i bivši komandant Žandarmerije, Dragiša Simić, načelnik saobraćajne policije, i Zoran Tomašević, načelnik Uprave za zaštitu podataka i ličnosti, odnedavno članovi Srpske napredne stranke.

Prema Zakonu o radnim odnosima u državnim organima „izražavanje i zastupanje političkih opredeljenja u obavljanju poslova u državnom organu spada u teže povrede radnih obaveza i dužnosti“, za šta sledi disciplinski postupak protiv zaposlenog. Disciplinsku meru izriče funkcioner koji rukovodi državnim organom.

Na pitanje da li je policijskim funkcionerima dozvoljeno članstvo u političkim partijama, u MUP-u Srbije kažu da nije jednostavno odgovoriti, „jer se radi o spletu različitih zakona i Ustava Srbije“, ali da su „mišljenja da ne postoji zakonska mogućnost da policijski službenici istupaju kao članovi određene političke partije“.

– S obzirom na nameru zakonodavca da efikasno, profesionalno, nepristrasno i depolitizovano vrši društvenu funkciju, pre svega imajući u vidu posebnost poslova koji obavljaju policijski službenici, kao i na činjenicu da je Ustavom i drugim propisima predviđeno principijelno razdvajanje politike i policije, mišljenja smo da ne postoji zakonska mogućnost da policijski službenici istupaju kao članovi određene političke partije – kažu za Danas u vrhu MUP-a.

Sa druge strane, general Bratislav Dikić, koji otvoreno kaže da je član SNS-a već dve godine, tvrdi za naš list da ne postoje zakonske prepreke za članstvo službenika policije u strankama.

– Zakon o policiji ne zabranjuje zaposlenima u MUP-u da budu članovi partija. U Ustavu stoji da ne bi trebalo da budu, međutim Vrhovni sud Srbije je dao mišljenje da je Ustavom Srbije zagarantovano pravo svakog građanina da bira i bude izabran i da se to pravo odnosi i na policajce, jer oni nisu građani drugog reda. To znači da mogu biti članovi bilo koje političke partije, čak mogu biti i na izbornim listama svoje političke partije. Jedino postoji ograničenje da budu u izvršnim organima stranke – kaže Dikić. On dodaje da je član SNS-a od 2. aprila 2012. godine „ne zato da bih kao kadar te političke stranke bio imenovan na neku funkciju, nego zato što je to moje lično ubeđenje i podrška Aleksandru Vučiću u borbi protiv kriminala i korupcije“.

– Biti simpatizer ili član neke političke partije nije uslov za raspoređivanje na neku rukovodeću funkciju u MUP-u, već stručnost i profesionalna sposobnost – zaključuje Dikić.

Šta kaže Ustav Republike Srbije

Ustav kaže da je državni službenik dužan da postupa u skladu sa Ustavom, zakonom i drugim propisom, prema pravilima struke, nepristrasno i politički neutralno, odnosno da ne sme na radu da izražava i zastupa svoja politička uverenja. „To znači da nepristrasnost podrazumeva da je u čitavom službeničkom odnosu primaran interes službe i da u poslu treba da se ima u vidu jedino javni interes, bez ostvarivanja, zastupanja i ispoljavanja političkih, grupnih, ličnih i drugih opredeljenja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari