Dragica Nikolić daleko ispred Sorosa, Divca i Đokovića 1Foto FoNet

Fondacija Novaka Đokovića verovatno je najpoznatija od svih sličnih ustanova u Srbiji. Ali, uvid u zvanične podatke o tome kako i koliko rade razne dobrotvorne organizacije u našoj zemlji, otkriva zanimljive činjenice: Novak je tek na osmom mestu po visini sredstava prikupljenih i potrošenih u Srbiji, dok su ispred i iza njega poprilično izjednačni u broju i angažmanu: političko-lobističke grupe, političko-filantropske i stvarno filantropske.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

Na prvom mestu, bez konkurencije, suvereno vlada Fondacija „Dragica Nikolić“. Sa samo dva zaposlena u 2014, dobrotvorna organizacija supruge predsednika Srbije Tomislava Nikolića prikupila je čak 409 miliona dinara, a toliko je otprilike i potrošila na razne humanitarne aktivnosti. Fondacija nema internet prezentaciju (izuzev kratkog opisa na supruga.predsednik.rs), ali podaci iz registra fondacija pokazuju da je upraviteljka fondacije Violeta Karić, članica poznate porodice koja je u koaliciji sa SNS, a koja je javnosti znana uglavnom po tome što joj je Mobtel prodao stan na Vračaru za 185 evra po kvadratu. Članica Upravnog odbora Fondacije je Milena Nikolić, Dragičina snaja.

Fondacija iz godine u godinu beleži oštar rast prihoda, što je u javnosti izazvalo sumnje u to da kompanije ne daju novac Fondaciji iz čovekoljublja, već zbog statusa osnivača – supruge predsednika Republike, to jest iz interesa. Fondacija ulaže u razne oblasti uglavnom vezane za decu, a između ostalog je donirala aparat za veštačko disanje Institutu za neonatalogiju, više aparata bolnici u Vršcu, paketiće porodilištu Kliničkog centra, pa čak i kuću seoskoj porodici koju odgaja samohrani otac.

Da nije Dragice Nikolić, najimućnija dobrotvorna organizacija u Srbiji bila bi Fondacija za otvoreno društvo DŽordža Sorosa. Soros je direktni osnivač ove fondacije, zajedno sa Sonjom Liht, a ustanova je u 2014. ostvarila čak 350 miliona dinara prihoda. Opet, toliko je otprilike i potrošeno, s tim što Soros ne deli paketiće, već se bavi „razvijanjem demokratske kulture i prakse“, „evropeizacijom društvenog, ekonomskog, političkog i pravnog prostora zemlje“, „lokalizacijom evropskih vrednosti“ i sličnim dobrotvornim poduhvatima.

Na trećem mestu je Fondacija „Ana i Vlade Divac“, koja po prihodima od 190 miliona dinara znatno zaostaje za dve vodeće fondacije. Divac uglavnom ulaže u pomoć raseljenim i izbeglim porodicama, a sa Unikredit bankom radi i na pomoći malim preduzetnicima kroz program Ideje za bolje sutra. Sledeći na listi je Egzit, a prvih pet zatvara Trag fondacija, koja se bavi razvojem lokalnih zajednica.

U prvih deset ulaze još Delta fondacija koja gradi rehabilitacione i dnevne centre za invalidna lica i decu, B92 fond koji nabavlja opremu za porodilišta, Đokovićeva fondacija koja se bavi predškolskim obrazovanjem, te Fond za humanitarno pravo Nataše Kandić – „pomoć postjugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasleđe masovnog kršenja ljudskih prava“ i fondacija Panonija koja se bavi „unapređenjem javnog informisanja na mađarskom jeziku“.

Jedna stvar zajednička za sve ove fondacije jeste da imaju malo zaposlenih, ali zato dobro plaćenih. Rekorder je Novak Đoković, koji svog jednog zaposlenog u srpskom ogranku fondacije plaća 688.500 dinara mesečno, u bruto iznosu. Odmah iza je Nataša Kandić, u čijem Fondu za humanitarno pravo 12 zaposlenih primaju u proseku po 566.000 dinara mesečno bruto, a skoro identičan iznos plaćaju i Soros i Lihtova – 544.000 dinara u proseku, za njihovih 14 radnika.

Kod ostalih su plate od 103.000 bruto, koliko su u Panoniji, pa do 226.000 koliko plaća Trag fondacija. Dragica Nikolić svoja dva zaposlena plaća po 146.000 dinara u proseku bruto.

Prvih 20 fondacija

1 FONDACIJA „DRAGICA NIKOLIĆ“

2 FONDACIJA ZA OTVORENO DRUŠTVO

3 „ANA I VLADE DIVAC“

4 FONDACIJA EXIT

5 TRAG FONDACIJA

6 DELTA FONDACIJA

7 FONDACIJA FOND B92

8 FONDACIJA „NOVAK ĐOKOVIĆ“

9 FOND ZA HUMANITARNO PRAVO

10 FONDACIJA PANONIJA

11 FONDACIJA REGISTAR NACIONALNOG INTERNET DOMENA SRBIJE

12 ZADUŽBINA „ILIJE M. KOLARCA“

13 BEOGRADSKI FOND ZA POLITIČKU IZUZETNOST

14 FOND KRALJEVSKI DVOR

15 FOND „NJENO KRALJEVSKO VISOČANSTVO PRINCEZA KATARINA“

16 BLIC FONDACIJA

17 HARTEFAKT FOND

18 FONDACIJA PAZOVA ZA NAJUGROŽENIJE

19 FONDACIJA TEMPUS

20 ADRA

Izvor: APR

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari