Istražni sudija Specijalnog suda počeo je juče saslušanje četvorice uhapšenih pripadnika rasformirane Jedinice za specijalne operacije (JSO), zbog sumnje da su izvršili krivično delo oružane pobune. Nakon saslušanja istražni sudija će doneti odluku o eventualnom pokretanju istrage protiv četvorice pripadnika „crvenih beretki“, kao i o mogućem određivanju pritvora od 30 dana.


Podsetimo, u sredu su privedeni – bivši načelnik za bezbednost JSO Veselin Lečić (51), pripadnik Žandarmerije Mića Petraković (39), pripadnik Protivterorističke jedinice Vladimir Potić (37) i penzioner Dragoslav Krsmanović (53).

Pobuna pripadnika JSO počela je 8. novembra 2001. odnosno neposredno posle hapšenja braće Nenada i Predraga Banovića, koje je Haški tribunal optužio za ratne zločine počinjene u logoru Keraterm u Bosni i Hercegovini. Njih su „crvene beretke“ uhapsile na pijaci u Obrenovcu, a iste večeri prebačeni su u pritvor u Sheveningenu. Dan kasnije „crvene beretke“ otkazale su poslušnost Resoru državne bezbednosti Srbije, a većina pripadnika te jedinice povukla se sa radnih mesta. Kasnije tog dana, pripadnici JSO održali su konferenciju za novinare, na kojoj su izneli svoje zahteve, uključujući zahtev za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića i donošenje zakona o saradnji sa Haškim tribunalom.

Tokom pobune „crvene beretke“ su blokirale autoput kod Centra Sava, u vreme kad je Milorad Ulemek Legija trebalo da se pojavi pred Okružnim sudom kao svedok u predmetu Ibarska magistrala.

Dušan Mihajlović je, navodno, čak i pismeno ponudio ostavku, koju je vlada Zorana Đinđića odbacila. U kasnijem razvoju situacije, ostavke su podnela dvojica najviših zvaničnika RDB-a, načelnik Goran Petrović i njegov zamenik Zoran Mijatović.

Premijer Đinđić, koji je vest o pobuni saznao tokom posete SAD, odmah po povratku sazvao je sastanak na kojem su prisustvovali Mihajlović, Petrović, Žarko Korać i tadašnji načelnik Resora javne bezbednosti Sreten Lukić.

Posle sastanka, Đinđić i Čedomir Jovanović su otišli na pregovore u sedište JSO-a u Kuli. Đinđić nije pristao da udovolji zahtevu da smeni ministra policije.

Na čelo Resora državne bezbednosti, dva dana pre kraja pobune, imenovani su Andreja Savić i Milorad Bracanović, koga je Specijalni sud u Beogradu kasnije osudio na dve godine zatvora zbog neprijavljivanja pripreme ubistava Ivana Stambolića i Vuka Draškovića. Zbog neprijavljivanja izvršilaca tih dela, osuđen je na još dve godine zatvora. Andreja Savić i Sreten Lukić 17. novembra dolaze u Kulu, čime je stavljena tačka na pobunu „crvenih beretki“.

Bez politizacije

Istraga o oružanoj pobuni Jedinice za specijalne operacije, koja se čekala godinama, ne treba da se politizuje i glavnu reč u njoj treba da vode pravosudni organi, izjavio je juče državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen. „Pošto je to bila tema više godina i pošto se nagađalo čiji je neki nadimak ili nije, smatram da tu prvu reč treba da vode pravosudni organi“, naglasio je Homen. Ističući da će detalje u vezi sa istragom saopštiti tužilac za organizovani kriminal, Homen je poručio da će istraga sigurno dati rezultate, ali da ih ne treba očekivati preko noći. Homen je odbacio mogućnost da postupak protiv pripadnika JSO zastari, ističući da tužilaštvo sigurno ne bi ušlo u postupak ako on može da zastari, jer je samo tužilaštvo kvalifikovalo krivično delo za koje ih tereti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari