Pritvorenici Sretko Kalinić zvani Zver i Željko Milanović zvani Gavra, koji su prekjuče pokušali da pobegnu iz pritvorske jedinice Specijalnog suda, tempirali su ovaj pokušaj pre navodne pobune zatvorenika koja bi trebalo da počne u zatvorima u Srbiji 15. ili 16. februara, saznaje Danas od izvora bliskog istrazi. Isti izvor navodi da je to razlog što je proteklih dana podignut nivo bezbednosti u zatvorima.

– Nemamo takvu informaciju. Zaštitnik građana već tri godine obilazi zatvore u Srbiji i nijednom se nije suočio sa pobunom ili najavom pobune. Česte su pojave kolektivnog štrajka glađu u cilju ostvarivanja zajedničkog interesa, kao što su zahtevi za amnestijom. Česti su i individualni štrajkovi glađu, kao iskaz određenog nezadovoljstva odnosom uprave, ali to ne možemo kvalifikovati kao pobune – kaže za Danas Miloš Janković, zamenik ombudsmana.

Prema njegovim rečima, ombudsman u zatvorima, policijskim stanicama, psihijatrijskim bolnicama i socijalnim ustanovama, prvo ispituje slučajeve torture.

– Došli smo do zaključka da sistemska tortura u zatvorima u Srbiji ne postoji. Reč je o pojedinačnim pojavama. Prošle godine utvrdili smo slučajeve mučenja u PU Smederevo i u Sedmom paviljonu KPZ Zabela u Požarevcu – podseća sagovornik Danasa.

Kada je reč o bezbednosti, Janković odgovara da „ne možemo konstatovati da su zatvori nebezbedni, ali je činjenica da su prenaseljeni“.

– Kapaciteti zatvora u Srbiji su oko 7.000, a u njima je smešteno i do 11.500 ljudi. Ta prenaseljenost, uz činjenicu da su delom smešteni u zgradama koje su građene u prošlom veku, i u centrima gradova, neke i nenamenski, može dovesti do narušavanja bezbednosti. Takođe, problem je i što povećanje naseljenosti zatvora nije adekvatno praćeno povećanjem broja čuvara. Praktično isti broj zaposlenih čuva sada hiljade zatvorenika više. A narušena bezbednost i smanjena kontrola tiču se svakako i ljudskih prava kojima se bavi ombudsman, jer utiče na stvaranje i postojanje neformalnih osuđeničkih grupa. Žrtve ovih grupa mogu biti i osuđenici – objašnjava Janković.

On zaključuje da je problem ustanova zatvorenog tipa upravo u tome što su „zatvorene“ i ističe važnost nadzora institucija koje se bave ljudskim pravima, podsećajući da je i parlament Srbije sredinom prošle godine usvojen Nacionalno-preventivni mehanizam za prevenciju torture, kojim je ombudsman Saša Janković obavezan da nadgleda situaciju u zatvorima.

Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta Union Bogoljub Milosavljević za Danas kaže da je poznata činjenica da su zatvori u Srbiji prenatrpani, ali da u slučaju bekstva Kalinića i Milovanovića, nije to u pitanju.

– S jedne strane, moralo bi da se više povede računa o tako ozbiljnim kriminalcima koji su u tako specifičnom tretmanu, a sa druge strane, službe koje to rade morale bi da budu bolje obučene i opremljene nego što su bile dosad. Treba imati u vidu i da je pokušaj bekstva normalan, ali da bekstvo nije, kao i da istragom treba da se utvrdi da li su stražari učestvovali u tome ili je reč o njihovoj nepažnji. Bez pomoći sa strane teško da je moguće organizovati takav pokušaj – navodi Milosavljević.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izrazio je juče uverenje da će istraga pokazati da li se pokušaj bekstva Kalinića i Milovanovića iz zatvora u Ustaničkoj ulici odigrao uz nečiju pomoć i nije želeo da komentariše spekulacije medija o mogućim pomagačima.

„Istraga je u toku, određeno je policijsko zadržavanje zatvorskim čuvarima, za koje bih pojasnio da nisu iz redova policije, odnosno da su u nadležnosti Ministarstva pravde. Policija ne čuva zatvorenike, već je samo u sistematizaciji Žandarmerije određeno da njeni pripadnici čuvaju spoljni prsten oko zatvora“, izjavio je Dačić novinarima.

Upitan koliko su kvalifikovani čuvari u zatvorskom sistemu Srbije, Dačić je rekao da je, iako taj posao nije u nadležnosti policije, siguran u efikasnost sistema provere njihovih sposobnosti. Dačić je insistirao na činjenici da su upravo pripadnici Žandarmerije odigrali presudnu ulogu u sprečavanju pokušaja bekstva Kalinića i Milovanovića. „Da nije bilo njih, ne treba ni da zamišljamo kako bi izgledao današnji dan, odnosno potraga za odbeglima“, rekao je Dačić. Osvrćući se na spekulacije medija o mogućim organizatorima i pomagačima bekstva, Dačić je rekao da će mediji i nadalje spekulisati o tome ko je i da li je mogao da pomogne Kaliniću i Milovanoviću.

„San svakog robijaša je da pobegne, to je stara priča. Naš cilj i posao je da ih onemogućimo. Na potezu su tužilaštvo, sud, policija i svi oni u čijoj je nadležnosti ovaj slučaj, o kojem za sada nema novih detalja, ali je veoma bitno da se rasvetli u potpunosti“, kazao je Dačić.

Jocić se žalio na pritvor

Povodom pokušaja bekstva Sretka Kalinića i Željka Milovanovića spekuliše se o tome da li su imali pomoć sa strane i od koga. Prema navodima medija, bekstvo im je navodno organizovao Sreten Jocić, zvani Joca Amsterdam, kome se sudi kao vođi kriminalne grupe u kojoj je i Milovanović, za organizaciju ubistva hrvatskog novinara i izdavača Ive Pukanića. Međutim, na jednom od ročišta ovog suđenja u novembru, sam Jocić se žalio na uslove koje ima u pritvoru Centralnog zatvora u Beogradu i tražio premeštaj u zatvor, pošto je već pravosnažno osuđen na 15 godina za ubistvo Gorana Nikolića Goksija. „Iako imam srpske karakteristike, ja sam modernizovan, a u zatvoru bih imao bolje mogućnosti za lečenje, jer bih mogao da šetam na svežem vazduhu“, rekao je između ostalog Jocić, koji, kako je rečeno tom prilikom, boluje od epilepsije.

Omerović: Sednica otvorena za javnost

Državna komisija za kontrolu i izvršenje krivičnih sankcija razmatraće sutra na sednici u Skupštini Srbije pokušaj bekstva pritvorenika Sretka Kalinića i Željka Milovanovića. Član Državne komisije za kontrolu i izvršenje krivičnih sankcija Meho Omerović rekao je novinarima u parlamentu da će sednica biti otvorena za javnost i da će joj prisustvovati i direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Milan Obradović. Kako je naveo, Obradović će na sednici obavestiti komisiju o onome što se dešavalo prilikom pokušaja bekstva Kalinića i Milovanovića i o propustima u pritvorskoj jedinici u zgradi Specijalnog suda u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari