Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele sinoć je posetu Beogradu, posle koje ide u Prištinu, trebalo da započne radnom večerom sa prvim potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem.

Njegov dolazak, dogovoren sa visokim predstavnikom EU Ketrin Ešton uoči njenog predstojećeg susreta sa premijerima Srbije i Kosova Ivicom Dačićem i Hašimom Tačijem 21. maja u Briselu, ima za cilj da pregovaračke starne ubedi u neophodnost brze i održive primene briselskog Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, spekulišu mediji.

Vestervele bi tokom današnjeg prepodneva trebalo da ima odvojene susrete i sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, šefom srpske diplomatije Ivanom Mrkićem i premijerom Dačićem. Uoči nastavka briselskih pregovora za danas podne najavljena je i sednica Vlade Srbije. Kako Danas nezvanično saznaje premijer i vicepremijer, uprkos ranijim Vučićevim obećanjima, najverovatnije se pre nove runde dijaloga Dačić – Tači neće sastati sa političkim predstavnicima Srba sa severa KiM, koji se protive sprovođenju Sporazuma iz Brisela. Dačić je juče na tu temu izjavio da“predsednici opština sa severa KiM ne mogu odlučivati o sudbini celog srpskog naroda, jer sporazum mora da se sprovodi, samo je pitanje da li će ga kosovski Srbi i Beograd sprovoditi zajedno ili ne.

Prema pisanju medija, ključne teme sinoćnje Vučićeve radne večere sa Vesterveleom trebalo je da budu pitanje državljanstva i ličnih dokumenata za Srbe na KiM, od čega navodno zavisi konačan dogovor o planu sprovođenja briselskog Sporazuma, a prema najavama iz Nemačke i eventualno davanje Beogradu datuma pristupnih pregovora. Iako Dačić ne očekuje nove uslove za dalje evropske integracije Srbije, Vučić je procenio da bi Vestervele mogao da saopšti da očekuje potpisivanje implementacionog plana. Odluka Srbije će, najavio je Vučić, zavisiti od toga kakav će taj plan biti.

Tokom vikenda šef beogradskog tima za tehnički dijalog s Prištinom i budući oficir za vezu na KiM Dejan Pavićević negirao je izjavu svoje prištinske koleginice Edite Tahiri da se „Beograd saglasio da se Kosovu dodeli međunarodni pozivni broj 383 ili 384“. Tahiti tvrdi da su tehnički timovi Beograda i Prištine poslednji put u Briselu razgovarali i o plaćanju odštete za štetu koju je „Srbija nanela Kosovu u oblasti energetike od 1999 godine“.

Pavićević kaže da Tahiri govori samo o predlogu koji je iznela kosovska strana. „Za nas je najprimarnije da se obezbedi puna energetska i telekomunikaciona stabilnost delova KiM koji će biti u sklopu zajednice srpskih opština u skladu sa političkim dogovorom’’, ističe Pavićević. Konačnu odluku o telekomunikacijama i energetici trebalo bi da donesu Dačić i Tači do 16. juna.

Protest SRS

SRS je za danas u podne, nekoliko sati posle Nikolićevog susreta sa Vesterveleom, najavila protest pred Predsedništvom Srbije zbog posete nemačkog ministra inostranih poslova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari