Zbog loših vremenskih prilika, stanje u zemlji je i dalje teško, najvažnije je obezbediti funkcionisanje elektroenergetskog sistema, pomoć najugroženijim domaćinstvima i lomljenje leda na rekama, zaključeno je na jučerašnjoj sednici Kriznog štaba za vanredne situacije. Prema rečima komandanta Republičkog štaba za vanredne situacije i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, započeto je lomljenje leda na Ibru, i postoji opasnost da, zbog formiranja leda na rekama, dođe do poplava, ali i oštećenja turbina na hidrocentralama.

 On je na sednici Gradskog štaba za vanredne situacije rekao da na Dunavu postoji opasnost od formiranja ledenog čepa od 100 kilometara, od Đerdapa ka Beogradu. Angažovanje ledolomaca dnevno košta tri miliona dinara.

Takođe, Dačić je istakao da je za celu Srbiju važno kako funkcioniše Beograd.

– Stalno slušamo da smo na istorijskim maksimumima, samo da ne dođe do kolapsa. Sad je bitno da predvidimo situaciju narednih dana, a sve zavisi od hidrometeoroloških prilika – rekao je Dačić i dodao da je do sada 187 ljudi spašeno iz zavejanih delova zemlje, dok je 12 osoba pronađeno u snegu.

Komandant Gradskog štaba i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas je rekao da je prioritet obezbediti snabdevanje vodom i strujom, a time i grejanjem tokom ovih hladnih dana. On je, takođe, rekao da ukoliko bude mogućnosti, Beograd će mehanizacijom pomoći i mesta u unutrašnjosti.

– U subotu se očekuje novih 15 do 20 centimetara snega, narednih dana biće jako niske temperature, pa Saobraćajna policija i komunalna preduzeća moraju više voditi računa i o građanima koji zbog tako niskih temperatura mogu da budu ugroženi na ulici. So se mora deliti svakome kome je potrebna, jer u manje ulice ne mogu da uđu veliki kamioni za čišćenje. Hitna pomoć mora biti stalno aktivna i spremna da reaguje u svim slučajevima – rekao je Đilas i zamolio sugrađane za razumevanje i podršku ljudima iz „Čistoće“, „Zelenila“, „Vodovoda“, „Beograd-puta“, koji i na niskim temperaturama čine sve kako bi obezbedili nesmetano funkcionisanje grada. Predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić naglasio je da je grad ozbiljno i sistemski odgovorio nepogodama, te da sve gradske službe rade punim kapacitetom.

– Više od 3.000 ljudi čisti sneg na ulicama. Angažovano je između 300 i 400 mašina – rekao je Antić.

Probleme izazvane vremenskih nepogodama imaju i zdravstvene ustanove. Naime, prokišnjavaju krovovi na KBC „Bežanijska kosa“ i „Dragiša Mišović“, jer su se zagušili odvodi, a sneg i led se otapaju. Takođe, ukoliko vremenske prilike budu povoljnije, nastava u školama će se održati početkom nedelje, ali postoji mogućnost da se neplanirani raspust proširi i na sledeću nedelju, imajući u vidu da su sreda i četvrtak državni praznici, ali konačna odluka će se doneti u petak.

Hladno i lopovima

Prema rečima Ivice Dačića, poslednjih dana smanjen je i broj krivičnih dela.

– Ako ima nečeg pozitivnog u ovoj situaciji, to je smanjenje krivičnih dela, i to za 40 odsto – rekao je on. U ponedeljak, kako kaže, nije prijavljena nijedna krađa automobila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari