Asistenti kontrolori, koji su u trolejbusima na liniji 22 pomagali osobama u invalidskim kolicima da uđu u vozilo ili izađu iz njega, više ne rade. U Direkciji za javni prevoz kažu da je u predhodnom periodu prema podacima GSP, tu liniju gradskog prevoza, koja ide od Studentskog trga do Kruševačke ulice, koristio mali broj putnika u kolicima, pa su zbog toga kontrolori povučeni.
Predsednik Savetodavnog tela pri kabinetu gradonačelnika za osobe sa invaliditetom Darko Ivić smatra to lošim potezom grada, jer su asistenti kontrolora kaže bili od velike pomoći ne samo osobama sa invaliditetom već i starijim sugrađanima, majkama sa decom u kolicima. Nisam zadovoljan tom odlukom. Smatram da i osobe sa invaliditetom imaju pravo da koriste javni gradski prevoz kao i ostali građani, pa čak i da ih je jedan ili petoro na toj liniji, treba im omogućiti da se adekvatno prevezu. Vozači, iako imaju dobru volju da pomognu osobi u kolicima, nemaju alat da otvore i spuste rampe da bi osoba u kolicima mogla da uđe, ističe Ivić za Danas. U GSP „Beograd“ kažu da nije tačno da za rampe u niskopodnim vozilima ne postoje ili da je izgubljen alat za njihovo spuštanje i dodaju da su u cilju sprečavanja zloupotreba i povređivanja putnika, rampe bile zaključane.
– Svaki pokušaj nasilnog otvaranja uslovio je otkidanje ručica. Unošenje snega i soli, tokom zime, oštetilo je zaštitne podloge na rampama i mehanizam za kretanje rampe. Nesavesni putnici oštetili su sigurnosne pojaseve za vezivanje kolica i tapacirane oslonce. Tako da u mnogim vozilima, naročito niskopodnim autobusima rampe nisu u funkciji , objašnjava za Danas portparol GSP Slavica Stevanović, ističući da problem predstavljaju i stajališta i saobraćajna inftstruktura koja u velikom procentu nije prilagođena za spuštanje rampi i bezbedan pristup kolica.
Nepristupačna stajališta, pre svega tramvajska i Ivić ističe kao problem zbog čega osobama u kolicima u većini slučajeva ne mogu da se prevezu tramvajem.
– Na nekim mestima možete da uđete u tramvaj, ali ne i da izađete i obrnuto , dodaje Ivić. On kaže da je kao predsednik Savetodavnog tela više puta nadležnima iznosio taj problem, ali da se sve završavalo na obećanjima. Čak je kaže u novembru angažovao dvoje ljudi u kolicima koji su jedne hladne noći išli sa nadležnima u obilazak tramvajskih stajališta po gradu i proveravali njihovu pristupačnost.
– Epilog je bio da su se ljudi džabe šetali do četiri sata ujutru, a da ništa do danas nije urađeno da im se prilaz tramvajima olakša. Ili je u pitanju nezainteresovanost nadležnih za ovaj problem ili nestučnost, dojade Ivić.
Sa druge strane, u Direkciji za javni prevoz ističu da i pored želje i cilja grada da stajališta prilagode i osobama sa invaliditetom, kako bi mogla samostalno da se kreću to nije moguće realizovati u kratkom roku, jer u gradu ima veliki broj stajališta.
– Rekonstrukcije stajališta se sprovode prilikom i u sklopu rekonstrukcija gradskih ulica, a prilagođavanja se vrše na mestima gde je to građevinski i saobraćajno-tehnički moguće izvršiti. Tako su duž trase tramvajske linije broj 7 rekonstruisana stajališta na lokacijama od važnosti za osobe sa invaliditetom kao što su Sava centar, Beograđanka, duž Bulevara kralja Aleksandra i druga. Trenutno su radovi na stajalištu kod Mašinskog fakulteta, a u planu je rekonstrukcija Ulice Vojvode Stepe kojom će biti obuhvaćena i stajališta javnog prevoza na ovom potezu, navode za Danas u Direkciji za javni prevoz.
Nedovoljan broj kombi vozila
Besplatan prevoz „od vrata do vrata“ GSP-ovim kombi vozilima redovno koristi 350 osoba sa invaliditetom, ali su potrebe daleko veće, tvrdi Darko Ivić. „To su redovni korisnici koji svakodnevno idu u školu, na fakultet, posao ili rehabilitaciju, a ima i onih koji povremeno odu do grada, u pozorište i slično. Neophodno je bar pet novih vozila, s obzirom na to da svega sedam, osam trenutno radi, ali su i ona u jako lošem stanju“, dodaje Ivić. U GSP su nam rekli samo da će uz pomoć grada u dogledno vreme ući u nabavku novih kombi vozila za prevoz osoba u invalidskim kolicima.
Obaveza vozača
Umesto asistenata kontrolora ubuduće osobama u invalidskim kolicima pomagaće vozači, kažu u GSP. „Asistencija vozača podrazumeva da vozač najpre zaustavi i obezbedi trolejbus, zatim spusti rampu, pomogne putniku u kolicima da uđe, vrati rampu, ukloni sigurnosnu klocnu ispod točka i ponovno pokrene vozilo. Ovaj proces će zahtevati izvesno vreme pa se nadamo da će putnici imati razumevanja u tim situacijama“, kaže Slavica Stevanović iz GSP.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


