Brana i akumulacija „Stubo-Rovni“ na reci Jablanici, 15 kilometara uzvodno od Valjeva, višestruki je promašaj – tehničko-ekonomski, ekološki, kao i u pogledu zaštite kulturnog i prirodnog nasleđa – ocenili su profesori sa katedre sa Hidrogeologiju Rudarsko-geološkog fakulteta Beogradskog univerziteta na tribini „Protiv brane Rovni, nepotrebne i opasne“.


Imajući u vidu da je u proteklih 28 godina završeno 70 odsto radova za koje je utrošeno 48 milijardi evra, stručnjaci kao jedino moguće razumno rešenje u sadašnjoj situaciji predlažu da se snizi planirana kota akumulacije, što bi spasilo od potapanja srednjovekovnu nemanjićku zadužbinu – Valjevsku Gračanicu, sprečilo zagađenje podzemnih voda Kolubarskog regiona i reprizu užičke katastrofe s algama u akumulacionom jezeru „Vrutci“.

Višesatni skup koji je u valjevskom Domu kulture organizovalo Udruženje građana „Istinoljublje“, pored vodećih srpskih hidrogeologa, okupilo je stručnjake za zakonska pitanja, klimatologiju, crkvene publiciste, ali se niko od predstavnika JP Kolubara Valjevo, investitora ovog vodoprivrednog sistema, nije odazvao pozivu da učestvuje na tribini, kojoj je prisustvovalo, pored velikog broja Valjevaca, i sveštenstvo i monaštvo SPC.

Stručnjaci tvrde da je punjenje akumulacije Rovni „opasnost ne samo po crkvenu baštinu, nego i po izvorišta najčistijih podzemnih voda u Srbiji, na području Gradca i u Evropi“. Kako se čulo, brana i akumulacija „Stubo -Rovni“, koja se od 1986. gradi zbog vodosnabdevanja Valjeva, Mionice, Uba, Lajkovca i Lazarevaca, kao i zbog obezbeđivanje tehničke vode za Termoelektranu „Kolubara B“, od koje se u međuvremenu odustalo, nema naučnog, tehničkog i ekonomskom opravdanja, višestruko je ekološki rizična, projekat nema zakonskom predviđenu studiju uticaja na životnu sredinu, neophodnu i za dobijanje upotrebne dozvole, a negativno će se odraziti i na klimatske karakteristike valjevskog kraja.

JP Kolubara je uoči tribine ušla u portu Valjevske Gračanice, razorila i odnela čak i srednjovekovne nadgrobne spomenike, a manastir ogradila betonskim blokovima sa natpisima da je „ulaz zabranjen bez dozvole vlasnika“. U „Istinoljublju“ kažu da živimo u vremenu kada je moguće i da „nemanjićka zadužbina u katastru dobije vlasnika“.

„Vlasnik“ oštetio spomenik kulture

Zavod za zaštitu spomenika kulture Valjeva preduzeće sve mere u skladu sa Zakonom o kulturnim dobrima i pravilima konzervatorske struke i uputiti zahtev investitoru i vlasniku za povraćaj u prvobitno stanje nekropole sa Crkvom svetog Arhangela Mihaila, koji su odlukom Vlade Srbije 1997. proglašeni za kulturno dobro – spomenik kulture. Gradski zavoda je saopštio da je „JP Kolubara Rovni“ ne samo prisvojilo imovinu SPC, pravdajući to Ugovorom o razmeni nepokretnosti koji je sa episkopom Lavrentijem potpisan 2003, nego je i mimo rešenja Republičkog zavoda izvršilo preseljenje spomenika sa nekropole u neposrednoj blizini Valjevske Gračanice, bez znanja nadležnih stručnih službi. Tokom „nestručnog izmeštanja nekoliko spomenika pretrpelo je veća oštećenja, a jedan je prelomljen“, navodi se u saopštenju Gradskog zavoda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari