U Novom Sadu je svečano otvoren Edukativni centar za obuke u profesionalnim i radnim veštinama. Vrpcu su presekli predsednik Vlade AP Vojvodine dr Bojan Pajtić i ambasador Republike Austrije Klemens Koja, a svečanosti su prisustvovali i direktor Kancelarije za tehničku saradnju pri austrijskoj ambasadi u Srbiji Klaus Keper, pokrajinski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin i brojne zvanice.
Edukativni centar za obuke u profesionalnim i radnim veštinama jedna je od najmodernijih obrazovnih ustanova u Srbiji. Osnovala ga je Vlada AP Vojvodine, a usmeren je stručnom obrazovanju i obučavanju nezaposlenih i zaposlenih osoba. Cilj Edukativnog centra je prevencija dugoročne nezaposlenosti, pomoć u sticanju znanja i veština radi lakšeg zapošljavanja, podrška razvoju preduzetništva, stvaranje pretpostavki za otpočinjanje poslovanja i kvalitetno ulaganje u obučavanje i obrazovanje zainteresovanih lica.
– Ovo je prvi Edukativni centar po evropskom modelu u našoj zemlji- rekao je predsednik Pajtić. Godišnje će oko pet hiljada ljudi sticati nova znanja, kvalifikacije i mogućnost da stupe u novi radni odnos, pa zato možemo slobodno reći da je ovaj Edukativni centar najveća fabrika u Vojvodini u širem smislu reči. Ljudi će se obučavati za tridesetak zanimanja i sticati znanja i saznanja iz tih oblasti, kako bi bili što stručniji pri zasnivanju radnog odnosa. Mi ćemo zajedno sa poslovnim ljudima i kompanijama definisati koja su to zanimanja potrebna i tako im omogućiti, naročito onima koji imaju nešto više godina starosti, da dobiju novu šansu i priliku, kako bi obezbedili egzistenciju. Ovaj edukativni centar pružiće mnogima novu šansu i egzistenciju za njihovu bolju budućnost. Po rečima Pajtića, partneri Vlade AP Vojvodine u osnivanju Edukativnog centra za obuke u profesionalnim i radnim veštinama bili su austrijska vlada, Kancelarija za tehničku saradnju pri Ambasadi Republike Austrije i USAID. Vrednost celokupne investicije bila je milion i 300.000 evra, od čega je pokrajinska vlada uložila 300.000 evra, a dve trećine sredstava obezbedila je Evropska komisija, dok je preostali deo stigao od austrijske vlade. -Moram da naglasim, istakao je Pajtić, da je i pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj uložio napor da obezbedi mašine i opremu za rad i obuku, dok je Razvojna banka Vojvodine obezbedila prostor.
Miroslav Vasin, kao resorni sekretar za rad i zapošljavanje, rekao je da je zadovoljstvo videti kada se snovi i mašta ostvaruju. Danas Republika Srbija ovim Edukativnim centrom ispunjava agendu u oblasti zapošljavanja i zato njime ostvarujemo i nacionalni značaj. Otvaranjem ovog centra, precizirao je Vasin, mi ispunjavamo nekoliko agendi. Kao prvo obavezu prema nezaposlenim licima, kojima šaljemo poruku da ih nismo zaboravili, jer smo im omogućili i pružili šansu za nove obuke. Kao drugo obavezu prema poslodavcima, jer će sada imati obučene ljude. Treća je poruka usmerena ka stranim investitorima gde mogu unapred pripremiti ljude za njima potrebnu struku, a četvrta agenda se odnosi na ovaj nekada devastirani prostor, koji je za samo dve godine potpuno adaptiran i rekonstrisan u jedan humano poslovni prostor, što je još jedna šansa za privlačenje stranih investitora. Ambasador Austrije u našoj zemlji Klemens Koja i direktor Kancelarije za tehničku saradnju pri austrijskoj ambasadi Klaus Kaper su se zahvalili predsedniku Pajtiću i Vladi AP Vojvodine na izuzetno dobroj saradnji u proteklim godinama, podsetivši da je austrijska vlada bila i ostala Vojvodini i Srbiji partner u nastojanju da što pre uđe u evrointegracije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


