Povodom učestalih informacija da sokolovi opsedaju Beograd i na terase donose hranu koja građanima nije prijatna za gledanje, oglasilo se Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije javnim objašnjenjem. Nije reč ni o kakvoj neuobičajenoj pojavi, a soko koji je optužen za „prekobrojno prisustvo“ u prestonici je obična vetruška, mala ptica grabljivica koja se zaista privikla na život u našim gradovima.

– Nije imala drugi izbor nego da se približi ljudima i da u njihovoj neposrednoj blizini pokuša da nađe ono što je svakoj divljoj vrsti neophodno, a to je mir, dovoljno hrane i mesto za podizanje mladunaca. Takvih uslova u gradovima ne manjka, i čak se čini da ih je više nego u „pravoj“ prirodi – objašnjava ornitolog Marko Tucakov, sekretar Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Ornitolozi tvrde da se samo u užem delu Beograda gnezdi do 160 parova ovih ptica, što nije nikakav neuobičajeni broj. Oni podsećaju da vetruške ne grade svoja gnezda, već jaja polažu na mesta za koja procene da su dovoljno bezbedna. U gradovima su to vrlo često zapuštene terase, balkoni, ispusti, ornamenti, niše na crkvenim tornjevima i drugim teško pristupačnim delovima visokih zgrada, napuštene žardinjere, ali i napuštena gnezda svraka i vrana po parkovima. Ljubitelji ptica kažu da je privilegija a ne opasnost imati gnezdo sokola u neposrednoj blizini.

– Vetruška ni po čemu ne predstavlja opasnost za ljude. Ona, u stvari, svakodnevno nas ljude ignoriše. Lovi sitne glodare, gmizavce i insekte u gradu i van njega i prehranjuje svoje mlade, a može, ako ima dovoljno hrane, da othrani i do devet mladunaca. Tu može da nastane problem, jer odrasle ptice zaista moraju da nahrane ptiće. Količina hrane može da bude toliko velika da je mužjak i ženka ostavljaju pored gnezda, pa čak i na susednim balkonima. Ukoliko našim sugrađanima takvi prizori smetaju, jedino rešenje je da te ostatke hrane pokupe i bace. Vetruške je zabranjeno ugrožavati, jer je reč o strogo zaštićenoj vrsti – pojašnjava ornitolog Marko Tucakov.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari