Najveća poljoprivredna preduzeća u somborskoj opštini, „Graničar“ u Gakovu i „Aleksa Šantić“ u istoimenom selu, posle privatizacija našla su se u teškoj situaciji. Egzistencija oko 500 zaposlenih u oba preduzeća dovedena je u pitanje, jer ovi kolektivi nemaju ili imaju veoma malo sopstvenog poljoprivrednog zemljišta.

Oba preduzeća je 2007. kupila „Jerković grupa“, da bi „Graničar“ kasnije preuzeo biznismen Đorđe Đukanović. Zbog neizmirenih obaveza privatizacija „Alekse Šantića“ poništena je početkom prošle godine, a radnici „Graničara“ posle višenedeljnog štrajka i protesta ispred sedišta lokalne vlasti u Somboru izborili su se za raskidanje kupoprodajnog ugovora u oktobru prošle godine. Privatizacije su poništene, ali su ostali ogromni dugovi, u Aleksi Šantiću pominju iznos veći od milijardu dinara.

U prethodnim godinama, licitirajući ogroman iznos za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta nastali su i veliki dugovi za arendu koji se mere stotinama hiljada evra. Šantićani imaju oko 800 hektara oranica, a „Graničar“ nema ni hektar sopstvenog zemljišta. Ova preduzeća su od Drugog svetskog rata obrađivala državno zemljište, po oko 5.000 hektara, na kojima su godinama postizala vrhunske prinose u ratarstvu i stočarskoj proizvodnji.

Sada, u borbi za goli opstanak, upravni odbori oba preduzeća traže razumevanje i pomoć države. Od Agencije za privatizaciju zatraženo je da preduzeća uđu u postupak restrukturiranja. Podršku su dobili i od Gradskog veća Sombora.

– Ova dva preduzeća obrađuju blizu osam hiljada hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, a zapošljavaju oko 500 radnika. Preduzeća su okosnica života u Gakovu i Aleksi Šantiću, a dugovanja, pre svega prema državnim poveriocima, velika su i ako se ne uđe u proces restrukturiranja stečajevi su neminovni, a sudbina većine zaposlenih bila bi tržište rada – rekao je Vladislav Kronić, načelnik Odeljenja za privredu Gradske uprave u Somboru.

Nikola Pajić, predsednik Upravnog odbora PP „Aleksa Šantić“ ističe da stečaj ne žele ni radnici, ni lokalna samouprava, jer bi se suočila sa velikim socijalnim tenzijama, te da ulazak u proces restrukturiranja znači da će dugovi prema državi biti otpisani ili reprogramirani.

Jovan Vukobratović, zastupnik akcijskog kapitala u „Graničaru“ i doskorašnji predsednik Štrajkačkog odbora, naglašava da se radnici od raskida ugovora o privatizaciji zalažu da „Graničar“ postane državno preduzeće.

Ukoliko Agencija za privatizaciju prihvati predlog za restrukturiranje u naredne dve godine ova preduzeća bila bi izuzeta iz privatizacije. Od Ministarstva poljoprivrede je zatraženo da preduzeću u Aleksi Šantiću da na korišćenje 2.342 hektara, a „Graničaru“ 3.340 hektara zemljišta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari