Slovenački parlament je potvrdio novu slovenačku vladu premijera Mira Cerara sa 16 ministara. Ovu vladu levog centra čine neposredno pred izbore osnovana Stranka Miro Cerar, sa devet ministarskih mesta, Demokratska stranka penzionera sa četiri ministarska mesta i Socijalni demokrati sa tri mesta.


Najveći problemi koji se pred vladu postavljaju su finansijski, pa se slovenački mediji najviše bave postavljenjem Dušana Mramora na mesto ministra finansija špekulišući da će on biti najmoćniji čovek u vladi sa najškakljivijim zadacima.

S obzirom na to da je poznati slovenački pravnik Miro Cerar svoju političku promociju u velikoj meri zasnovao na moralnoj obnovi slovenačkog društva i naročito politike, zapaženo je i imenovanje na mesto ministra pravde bivšeg šefa Slovenačke komisije za borbu protiv korupcije Gorana Klemenčiča, koji je zajedno sa celim savetom te komisije podneo ostavku nezadovoljan rezultatima borbe protiv korupcije i uz optužbe da se ta borba politizuje. Za mandata Klemenčiča na čelu te Komisije pokrenuti su postupci protiv tadašnjeg premijera Slovenije Janeza Janše i aktuelnog gradonačelnika Ljubljane Zorana Jankoviča pod optužbom da krše antikorupcijske zakone.

Najneposredniji zadatak koji se pred vladu postavlja je da odluči sudbinu Telekoma Slovenija. Ta je firma, odlukom prošle vlade na čelu sa Alenkom Bratušek, stavljena na listu 15 državnih firmi ponuđenih na prodaju. Prodaja Telekoma Slovenija ima mnogo protivnika uticajnih na javnoj sceni te države. I sam Cerar je u predizbornoj kampanji obećavao da će biti privatizovani samo delovi Telekoma. Sada se očekuje da Vlada, iako je tender za prodaju te firme zatvoren, donese odluku o izdvajanju telekomunikacione strukture, koja bi trebalo da ostane u državnom vlasništvu. Iz Slovenačkog državnog holdinga, koji upravlja ovom privatizacijom, poručuju da će ceo postupak propasti ukoliko za nedelju-dve ne bude nastavljen.

Ceraru je dužnost već predala dosadašnja premijera Alenka Bratušek, koja je uprkos njegovom protivljenju, izabrana za komesara u novoj Evropskoj komisiji Žan-Kloda Junkera, zadužena za energetsku uniju. Protiv Bratušekove se u Slovenačkoj komisiji za borbu protiv korupcije vodi postupak zbog sumnje da je svojim samokandidovanjem ušla u sukob interesa. I Slovenačka demokratska stranka Janeza Janše je u Briselu protestovala protiv njenog izbora skrećući pažnju da politička opcija koju Bratušekova predstavlja nema nijednog predstavnika u Evropskom parlamentu. Ni to nije pomoglo, pa su slovenački komentatori iz ishoda bitke oko kandidature Bratušekove zaključili koliko dobre veze ima Cerar u Briselu, a Janša među evropskim narodnjacima, čiji je pripadnik i Junker.

Neuništivi Janša

Janez Janša je uspeo da dokaže da mu izdržavanje zatvorske kazne nije smetnja ne samo da postane poslanik nego da poslaničku funkciju i vrši. On je već dobio i poslaničku platu, ali parlamentarna većina treći put odlaže saglasnost na celovitu listu Komisije za kontrolu slovenačkih obaveštajnih službi jer se na toj listi nalazi i ime neuništivog Janeza Janše.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari