Moskva očekuje da će francuski predsednik Fransoa Oland tokom današnjeg moskovskog susreta sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom podrobnije obrazložiti svoj predlog o zatvaranju sirijsko-turske granice. „Mi bismo bili spremni da ozbiljno razmotrimo za to neophodne mere… Mnogi govore da bismo, zatvaranjem te granice, u biti, prekinuli, presekli terorističku opasnost u Siriji“, komentarisao je juče predlog francuskog predsednika ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Nije pomenuto da bi stavljanje te granice pod kontrolu bilo deo rešenja za sirijski izbeglički talas sa čijim političkim, ekonomskim, ali i bezbednosnim rizicima Evropa ne može da izađe na kraj.

Snabdevanje Islamske države, koju su na spisak terorističkih organizacija stavile UN, preko Turske odavno se ne smatra samo pukom sumnjom. Optužbe o tome ne stižu samo iz Rusije, ali ih je ruski premijer Dmitrij Medvedev juče zaoštrio. On je, kako prenose ruski mediji, na sednici Vlade RF rekao da „Moskva ima podatke o direktnim finansijskim interesima niza državnih činovnika Turske u kupovini naftnih proizvoda od Islamske države“. Ranije je ruski provladin list Izvestija čak objavio fotografije koje bi trebalo da dokažu kontakte sina turskog predsednika s licima bliskim Islamskoj državi.

Lavrov je istim povodom rekao da će Rusija odsad insistirati ne samo da se utvrdi spisak svih terorističkih organizacija nego i kanali podrške njihovim borcima. Tim povodom bi mogla da se obrati i UN. Tokom treće runde bečkih pregovora o Siriji, 19 država i organizacija učesnica su se dogovorile da su Islamska država i el Nusra terorističke organizacije, dok je pitanje ostalih prepušteno Jordanu da razjasni i spisak iznese pred SB UN.

Navigator oborenog ruskog vojnog aviona Su-24 pronađen je „živ i zdrav“ i vraćen u rusku bazu u Siriji, obavestio je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu kolegijum Ministarstva odbrane, dok je pilot Oleg Anatoljevič Peškov ubijen paljbom sa zemlje dok se spuštao padobranom. Pri potrazi za oborenim Su-24 i njegovom posadom, Rusija je izgubila jedan helikopter, a poginuo je i mornar Konstantin Vakerjevič Murahtin. Koja grupacija je tačno pucala na ruskog pilota nije iz dosad objavljenih vesti jasno, ali je ministar inostranih poslova Sirije Valid Mualem izjavio da se naoružana opozicija koja puca u pilota dok se spušta padobranom ne može smatrati umerenom. “To je vojni zločin“, rekao je Mualem, a prenose ruski mediji. Portparolka Ministarstva instranih poslova Rusije Marija Zaharova je oštro reagovala na izjavu zvaničnog predstavnika Stejt departmenta Marka Tonera da su sirijski turkmeni „ako su turkmenske snage bile napadane ruskim avioudarima“ mogli da pucaju u ruskog pilota radi zaštite.

I turska i ruska strana su ostale pri svojim verzijama kretanja ruskog vojnog aviona Su-24 u trenutku kad su ga oborili turski vojni avioni F16. Rusija tvrdi da je u trenutku obaranja bio nad Sirijom, kilometar od turske granice, a Turska da je bio nad Turskom, četiri kilometra od granice. Turska strana je čak objavila da je turskim vazdušnim prostorom leteo 17 sekundi. Na internetu su objavljena dva videa koji prikazuju kretanje ruskog aviona – jedan je navodno slučajno snimila turska televizija Haberturk, a drugi „medijaofis revolucionarnih snaga Sirije“. Svoj snimak događaja objavilo je i rusko Ministarstvo odbrane i po toj verziji tuđi, odnosno sirijski, vazdušni prostor je narušio turski avion. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je izjavio da turske vazdušne snage nisu ni znale čiji je avion, ali je ponovio potrebu i pravo Turske da pokaže da će svoj vazdušni prostor braniti. U dokaz svojih tvrdnji Erdogan je juče naveo i da su dva turska građanina povređena delovima oboenog ruskog aviona.

NATO je na sastanku svog Saveta u utorak prihvatio verziju događaja svoje članice Turske. Zapadni mediji uglavnom prenose verzije događaja obe strane, a nemački Frankfurter algemajne cajtung (FAZ) čak sumnja da će se istina saznati ikad, iako optužuje Rusiju za sklonost „ka riskantnim i provokativnim vazdušnim operacijama kako bi dokazala svoju samoobnovu kao velike sile“. List ocenjuje da će incident „privremeno ruinirati“ dosad sve bolje odnose Rusije i Turske, ali podvlači da je ipak mali da bi izazvao konfrontaciju Rusije i NATO, ali dovoljno veliki da znatno umanji izglede za stvaranje velike međunarodne koalicije za borbu protiv Islamske države. I na kraju, šta je ovaj incident, po komentatoru FAZ-a, dokazao: „Bez snažnijeg američkog angažmana Sirija će ostati leglo terora i bure baruta svetske politike“. Iako su dosadašnje operacije zapadne koalicije u Iraku i Siriji doživele fijasko.

Ruski ambasador u Parizu Aleksandar Orlov je, kako prenosi francuski list Mond, izjavio da bi Rusija bila spremna da planira udare po Islamskoj državi u okviru zajedničkoggeneralštaba svih dražava koje u toj borbi žele da učestvuju, uključujući i Tursku!

Iako je od svojih zapadnih saveznika dobila podršku za svoju verziju tragičnog incidenta, Turska je pozvana da situaciju sa Rusijom ne zaoštrava, pa je turski premijer Ahmet Davutoglu Rusiju dan posle incidenta nazvao tuskim prijateljem: „Mi nemamo i ne možemo imati nameru da prekidamo veze sa Rusijom, posle tog incidenta, da budemo sa njom uzategnutim odnosima. Rusija je naš prijatelj, sused i veoma važan partner. Bilateralni odnosi ne mogu biti prineti kao žrtva. Sada su svi naši kanali za vezu otvoreni, mi im obostrano pridajemo veliko značenje“, rekao je Davutoglu, ali je dodao: „Svejedno hoću da podvučem, da na planu nacionalne sigurnosti bilo kakvi, pa i najprijateljskiji odnosi moraju da se zasnivaju na uvažavanju prava svake države da štiti svoju teritoriju“.

Meso iz Turske stoji na granici

Mada ruski komentatori ni najmanje ne sumnjaju da se Turska, pre obaranja aviona, konsultovala sa saveznicima u NATO, Moskva je promptno preduzela mere koje su joj najpre bile pri ruci i pozvala svoje građane da se odreknu putovanja u Tursku, koja im je dosad bila jedna od omiljenih destinacija. Prva turska roba – pileće meso – zaustavljena je na ruskoj granici. Ministarstvo odbrane Rusije je takođe hitno razradilo i preduzelo mere kako bi zaštitilo buduće operacije ruskih aviona u Siriji, pa će u sirijsku bazu Hmejmim biti upućeni protivavionsko-raketni sistemi C-400 za koje je londonski Daily-mail nedavno tvrdio da se tamo već nalaze.

Turski tenkovi na sirijskoj granici

Turska je juče na sirijsku granicu uputila dodatnih 20 tenkova, a Generalštab te zemlje je saopštio da je juče obavljena jedna od najvećih dosad operacija patroliranja tom granicom. U patroliranju je učestvovalo 18 lovaca F16, navedeno je u tom saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari