Jednodecenijska smena vlasti u Kini zvanično je počela juče sa svim svojim raskošima, visokim merama obezbeđenja i političkim intrigama iza scene karakterističnim za najosetljiviji događaj Komunističke partije zemlje.

Obično prepuni Trg Tjenanmen juče je bio potpuno pust odajući postapokaliptičan utisak, navode dopisnici sa lica mesta. Uvedena su brojna saobraćajna ograničenja, ulični prodavci nisu na svojim radnim mestima, čak su, kako se navodi, zabranjeni leteći zmajevi. Angažovano je više od 1,4 miliona volontera na održavanju reda i bezbednosti. Više od 130 političkih disidenata je skrajnuto iz prestonice ili su stavljeni u kućni pritvor, kažu aktivisti Hjuman rajts voča. Zgrade širom grada presvučene su zastavama, cvećem i karakterističnom komunističkom crvenom bojom.

„U ovom trenutku, kako globalno tako i nacionalno i naša stranka prolazi kroz duboke promene. Suočeni smo sa neviđenim mogućnostima za razvoj, ali i rizicima i izazovima sa kojima se ranije nismo susretali“, kazao je kineski predsednik Hu Đintao na otvaranju 18. Kongresa Komunističke partije kada je oštro upozorio na problem korupcije koji je prisutan u zemlji i obećao širok spektar reformi. Obraćajući se više od 2.000 delegata, Hu je naveo da bi neuspeh zemlje da se uhvati u koštac sa problemom korupcije mogao „pokazati fatalnim za partiju“. Bio je kategoričan kada je rekao da će svi, bez obzira da li su na pozicijama ili običan narod, koji prekrše zakon biti izvedeni pred lice pravde. Huova upozorenja vezana za korupciju eho su skandala koji je pre nekoliko meseci potresao političko rukovodstvo. Glavni akter Bo Silai, bivši visoki šef partije, viđen kao jedan od visokih kandidata za vrh stranke, izbačen je pre neki dan iz partije.

„Nacija bi trebalo da stremi višim ciljevima, da radi teže i nastavi da se razvija u naučnom smislu, promoviše socijalnu harmoniju i poboljša uslove života ljudi“, poručio je Hu u Velikom holu naroda (kineski parlament). Hu je uputio apel da Kina postane „pomorska sila“ u trenutku kada se Peking spori sa Tokiom oko ostrva u Istočnom kineskom moru.

Ispod pompe i tajnosti 18. Kongresa partije koji će, kako se spekuliše trajati nedelju dana, kriju se duboke implikacije za američko-kineske odnose i svet, tvrde stručnjaci.

Sam dnevni red te aktivnosti Kongresa drže se u strogoj tajnosti. Takođe, i samo trajanje Kongresa svedeno je na nivo spekulacija, kao i to da će Si Đinping i Li Kekiang postati šef partije i zamenik. Očekuje se, takođe, da Si u martu 2013. preuzme kormilo države od Hua.

Već nedeljama se spekuliše o spisku ljudi koji bi mogli biti imenovani u uticajni Politbiro Kine. Dobar deo stručne javnosti veruje da će odluku doneti u tajnosti aktuelni i bivši lideri partije. Ostali smatraju da bi lista mogla biti otvorena za diskusiju i promenjena u poslednjem trenutku, imajući u vidu žestoku konkurenciju među partijskim frakcijama.

Ne bi li se skrenula pažnja javnosti od zatvorenog i tajnog procesa, partijski lideri su se pobrinuli da u narednih nekoliko dana organizuju brojne događaje, među kojima medijske brifinge, brojne sastanke i grupne diskusije među 2.270 partijskih delegata. Čak četiri konferencije za novinare zakazane su za narednu nedelju na temu životne sredine, ekonomije, cenzure i drugih vidova restrikcije kulture. Tokom Kongresa biće izabran nov sastav Centralnog komiteta, potom se biraju članovi najuticajnijeg političkog tela Stalnog komiteta Politbiroa (koji će umesto devet brojati sedam članova).

Kineski novi lideri preuzeće kormilo partije i države u veoma kritičnom trenutku, tvrde stručnjaci. Ekonomija zemlje druga po veličini u svetu, koja je i te kako napredovala u protekle tri decenije, čini motor regionalne i globalne ekonomije, a svakako doprinosi stabilnosti kod kuće. Ipak, zabeležen je trend usporavanja u proteklih nekoliko meseci, dok broj populacije raste, a mnogi ekonomisti su uvereni da su Kini očajnički potrebne ekonomske reforme. I Hu se slaže da je zemlji potreban novi model ekonomskog rasta ne bi li odgovorila na regionalne i globalne trendove.

Stručnjaci su pak obazrivi kada je reč o tome šta za partijske lidere znače reforme. „Možda nije reč o političkim reformama o kojima Zapad govori“, navodi jedan kineski intelektualac. „To možda znači reforme čiji je cilj da se sačuva kredibilitet partije, ojača ekonomija, i iznad svega, čvrsto zadrži vlast u rukama partije“. Nije poznato u kojoj meri će nova generacija lidera biti spremna da se zauzme za takve promene.

Istorija KP

– Kineska komunistička partija vlada zemljom od 1949.

– Brojala je, prema popisu iz 2011, 83 miliona članova

– 77 odsto su muškarci

– Farmeri čine trećinu članstva

– 6,8 miliona članova radi za partiju i državne agencije

– Privatnim biznismenima je od 2001. omogućeno članstvo

– Sedam najbogatijih pojedinaca u zemlji prisustvuje Kongresu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari