Prvi predsednik Kine u Beogradu posle 32 godine 1Foto: Fonet AP

Od predstojeće posete predsednika Narodne Republike Kine Si Đinpinga Srbiji, Poljskoj i Uzbekistanu u Pekingu očekuju da bude doprinos unapređenju saradnje te države sa zemljama koje učestvuju u ambicioznom međunarodnom projektu „Jedan pojas jedan put“ (1B1R), prenose kineski mediji ocene stručnjaka. Kineski mediji su u ponedeljak objavili da će predsednik Si početi turneju u Beogradu 17. juna, a završiti je učešćem na samitu Šangajske organizacije za saradnju u Taškentu, 22. i 23. ovog meseca.

Dnevnik na engleskom jeziku Čajna dejli ukazuje da će predsednik Si biti prvi kineski šef države koji će posetiti Srbiju otkako je ona ponovo stekla nezavisnost u junu 2006. Biće to i prvi boravak kineskog predsednika Beogradu, posle posete predsednika Li Sjedinjena nekadašnjoj Jugoslaviji pre 32 godine.

Čajna dejli, blizak vladi u Pekingu, podseća da je u avgustu 2013, Si razgovarao u Pekingu sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i da su tada oni imali „sadržajnu razmenu gledišta o saradnji dve države“.

Premijer NR Kine Li Kećijang je 2014. posetio Srbiju i učestvovao na Samitu lidera Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope (CEI). Prošle godine, vicepremijer DŽang Gaoli posetio je Srbiju, a predsednik Nikolić je u septembru, zajedno sa srpskim gardistima, bio na vojnoj paradi u Pekingu. Krajem 2015, premijer Srbije Aleksandar Vučić je po drugi put posetio Kinu.

Čajna dejli podseća da je koliko 30. maja predsednik Nikolić izjavio članovima delegacije iz Pekinga koju je predvodio Li Vei, čelnik Centra za istraživanje razvoja Državnog saveta, odnosno kineske vlade, da bi Srbija mogla da bude oslonac Kini u Evropi i njen značajan partner u budućnosti.

Nikolić je, takođe, ocenio da je značajan nedavni sporazum kojim kineska kompanija Hestil preuzima čeličanu u Smederevu. Dolazak kineskih partnera u srpsku industriju mesa će oživeti sela u Srbiji i ohrabriti ljude da se u njih vraćaju, navodi Nikolićeve reči list popularan među strancima u Kini.

Li Vej, koji ima rang državnog ministra kao rukovodilac političke istraživačke i savetodavne institucije Vlade Kine je tokom boravka u Beogradu, kazao kako se nada da će Srbija biti centar kineskih investicija i da je uzajamno razumevanje ključni momenat za podsticanje ekonomske integracije i saradnje u budućnosti. Za to je, pak, veoma važno puno raditi na međusobnom razumevanju ljudi obe zemlje i bližoj saradnji dve države, kazao je u jednom od intervjua Li, inače i član Borda Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj iz Beograda, koji vodi nekadašnji ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.

Čajna dejli navodi da Srbija gaji duboko i tradicionalno prijateljstvo sa Kinom i ima značajnu ulogu u odnosima Pekinga sa zemljama CEI. U avgustu 2009. su Kina i Srbija uspostavile strateško partnerstvo. Srbija je bila prva zemlja CEI koja je uspostavila takav nivo odnosa sa Kinom, navodi pekinški list.

Strateško partnerstvo dve zemlje će tokom posete predsednika Sija biti podignuto na viši nivo, izjavio je za Kineski međunarodni radio (CRI) ambasador Kine u Srbiji Li Mančang. Ambasador Li je, u intervjuu za CRI, ocenio da je „razvoj naših odnosa dosegao novu visinu.“

Li je konstatovao da sa produbljivanjem privredno-trgovinske saradnje, raste i interesovanje srpskih građana za Kinu. U Srbiji postoje dva Konfučijeva instituta, uvedeni su časovi kineskog jezika u više od 100 osnovnih i srednjih škola. Neka civilna društva već duže vreme spontano rade na predstavljanju kineske kulture i običaja. Te organizacije i institucije igraju važnu ulogu u kulturnoj razmeni, ocenio je ambasador.

„Snimili smo mnogobrojne kvalitetne filmove i televizijske serije. Imamo mnogo dobrih stvari da preporučimo i pokažemo prijateljskom srpskom narodu. U tom pravcu treba da uložimo više napora,“ poručio je ambasador LI.

Inače su zvaničnici Srbije i Kine potpisali memorandum o razumevanju između odgovarajućih institucija dve države tokom prvog foruma kulture i kreativnih industrija nedavno održanog u Beogradu.

Kineski stručnjaci, takođe, očekuju da će poseta predsednika Sija doneti nove rezultate u pogledu projekata za 1B1R. Tri zemlje u kojima će osam dana Si boraviti, smeštene su na ključnim tačkama nekadašnjeg Puta svile, primetio je Vang Jivei, profesor na Katedri za međunarodne odnose Renmin Univerziteta Kine u Pekingu. Zemlje CEI, uključujući Srbiju i Poljsku su „voljne da dalje razvijaju odnose sa Kinom kako bi privukle više ulaganja iz te zemlje“, kazao je profesor Vang. Čajna dejli navodi i mišljenje Sun Juksija, ranijeg ambasadora u Poljskoj da zemlje CEI rade sa Kinom na nizu velikih projekata. Takvi poduhvati, poput mosta preko Dunava kod Beograda, unapredili su infrastrukturu u regionu, kazao je ambasador Sun.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari