Stanje u Bosni i Hercegovini se stabilizuje posle poplava, koje su posebno veliku štetu izazvale u Posavini. U toku su dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija u poplavljenim područjima, i geološka ispitivanja na klizištima koja je pokrenula voda.

U Maglaj je juče stiglo 600 dobrovoljaca koji pomažu u čišćenju. Prioritet su odvoženje otpada i smeća i sprečavanje zaraza. Na području Zeničko-dobojskog kantona popravljaju se putevi. U opštini Odžak voda se povlači, ali su još pod vodom sela u opštinama Domaljevac, Šamac i Orašje. U mestu Gračanica na severu BiH stanovnici čiste mulj i otpad sa ulica. Šteta u tom mestu je veoma velika.

Oko 1.600 kilograma leševa životinja koje su stradale u poplavama juče je iz Brčko distrikta prevezeno u Inđiju u Srbiji, gde će biti spaljene. Vlada Srbije donela je odluku da zbog vanredne situacije u BiH odobri da se leševi životinja spaljuju u Srbiji. Međunarodni granični prelaz Orašje između BiH i Hrvatske od juče je ponovo otvoren za sve vrste vozila, a pošto je uspostavljena putna komunikacija Bijeljina-Popovi i prelaz Popovi ka Srbiji otvoren je za saobraćaj koji se uglavnom odvija jednom trakom, saopšteno je iz Granične policije BiH.

Na području Tuzlanskog kantona dosad je prema preliminarnim podacima evidentirano više od 2.500 klizišta koja ugrožavaju oko 2.800 objekata, a evakuisano je oko 1.800 osoba. Železnice FBiH obavestile su da će u Topčić-Polju biti postavljen privremeni putni prelaz kako bi stanovništvo moglo prići svojim kućama i odvoziti nanose blata, mulja i smeća. U Bijeljini je u toku uklanjanje uginule stoke, a u Šamcu je i dalje jedan deo grada pod vodom.

Inače, u BiH sada treba da se utvrdi u kojem obimu su poplave i klizišta pomerili minska polja, a postoji mogućnost da su reke odnele mine u Hrvatsku i Srbiju. To je juče rekao pomoćnik direktora Centra za uklanjanje mina u BiH Ahdin Orahovac. Procenjeno je da taj rizik postoji na 45 od ukupno 900 kvadratnih kilometara koliko je zahvaćeno poplavama u BiH. „Kako god bujice nose balvane iz šumskih područja, tako je moguće da se isto dešava i s minama. Moramo sve proveriti i dokazati. Postoji mogućnost da je određena količina mina iz BiH, preko reke Bosne i Save, završila u Hrvatskoj i Srbiji, ali i dalje, u Dunavu“, navodi Orahovac.

Što se tiče Hrvatske, u Slavoniji pogođenoj dosad nezabeleženim poplavama situacija je i juče bila teška. Sava se polako povlači, ali je hiljade kuća i dalje poplavljeno. Budući da je za područje Vukovarsko-sremske županije proglašena opasnost od epidemije, spasioci juče nisu mogli da ulaze u vodu, pa su radili samo iz čamaca.

Poplavljena područja juče je trebalo da obiđu premijer Zoran Milanović, predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc i evropska komesarka za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i odgovor za krizne situacije Kristalina Georgijeva. Pre odlaska u Slavoniju ona se u Zagrebu sastala s predsednikom Ivom Josipovićem, gde je zahvalila Hrvatskoj što je u trenutku kada je i sama pogođena poplavama pokazala solidarnost sa svojim susedima. Građani i preduzeća u Hrvatskoj i dalje uplaćuju novčanu pomoć za stanovništvo poplavljenih područja u Srbiji i BiH.

Crveni krst Hrvatske juče je saopštio da je do četvrtka za Srbiju prikupljeno 883.647 kuna (116.000 evra), a za BiH 1,3 miliona kuna (170.000 evra). Vlada Hrvatske odlučila je u četvrtak da uputi po 100.000 evra humanitarne pomoći Srbiji i BiH.

Trodnevna žalost u Doboju

U Doboju je juče proglašena trodnevna žalost zbog smrti 10 osoba u poplavama u tom gradu u BiH. U Republici Srpskoj je u poplavama poginulo 17 ljudi, od kojih je najviše u Doboju. Nakon katastrofe koja je zadesila ovaj grad, intenzivno se radi na čišćenju, a humanitarna pomoć se deli na 35 punktova. Situacija u gradu je haotična, s obzirom na veliku količinu smeća koja se izbacuje iz stanova, pa se strahuje od epidemije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari