Članovi opštinskog Udruženja Roma u Rumi za nepunih godinu dana koliko zvanično postoje realizovali su dva projekta. Jedan od njih vezan je za Kancelariju za inkluziju Roma, dok se drugi odnosio na obeležavanje Svetskog dana Roma.
– Kada je u pitanju Kancelarija za inkluziju Roma, na osnovu projekta koji smo podneli, dobili smo sredstva za nabavku školskog pribora za deset učenika romske nacionalnosti.

Članovi opštinskog Udruženja Roma u Rumi za nepunih godinu dana koliko zvanično postoje realizovali su dva projekta. Jedan od njih vezan je za Kancelariju za inkluziju Roma, dok se drugi odnosio na obeležavanje Svetskog dana Roma.
– Kada je u pitanju Kancelarija za inkluziju Roma, na osnovu projekta koji smo podneli, dobili smo sredstva za nabavku školskog pribora za deset učenika romske nacionalnosti. Izabrali smo da to budu deca iz Klenka, jer se u toj školi svake godine u prve razrede uvek upiše petina đaka romske nacionalnosti. Takođe, u Klenku ima 110 romskih domaćinstava, što je najveći broj od svih sela u rumskoj opštini, objašnjava sekretarka Opštinskog udruženja Roma Jelica Kostić i dodaje da kada su osnivali ovo Udruženje nisu sebe zamisli kao socijalnu ustanovu, već su hteli da budu informacioni servis Romima, s obzirom na to da su oni neobavešteni o tome na šta imaju pravo.
Ona kaže da Romi čak ne znaju ništa ni i o Dekadi Roma, jer su sprovodili anketu i uvideli da veoma malo ljudi, možda samo njih pet odsto zna šta je to. Takođe, nisu informisani ni o tome šta su to afirmativne mere koje je usvojila Vlada Srbije, a koje idu u pravcu obrazovanja, zapošljavanja, stanovanja i zdravstva.
– Recimo, roditelji naše dece ne znaju da, u sklopu tih afirmativnih mera, njihova deca kada završe osmi razred imaju prava na dodatnih 30 bodova prilikom upisa u srednju školu. Ne znaju ni deca koja završe četvrti razred srednje škole da imaju prava na dodatnih 30 bodova za upis na fakultete. Zato smo želeli da naši ljudi budu obavešteni u pravo vreme, a ne da do nekih bitnih informacija dođu kasno, kada se konkursi već završe – rekla je Jelica Kostić, sekretarka Opštinskog udruženja Roma Ruma i koordinatorka Romskog nacionalnog saveta.
Prema zvaničnim statističkim podacima, u opštini Ruma registrovano je 611 Roma, ali Jelica Kostić kaže da je taj broj mnogo veći.
– Roma ima mnogo više. Prema mojim saznanjima sa terena, ima nas barem tri puta više, a to je lako utvrditi kada se sva domaćinstva pomnože sa tri člana, u proseku. Problemi sa kojima se mi srećemo su brojni, od obrazovanja do stanovanja. Poznato je da smo mi najsiromašnija kategorija stanovništva. Prosečni Romi nemaju para da kupe deci udžbenike i onda se javlja problem osipanja učenika od petog do osmog razreda osnovne škole, jer mnoga deca koja krenu u školu ne završe je zato što tada fizički ojačaju pa mogu da pomognu svojim roditeljima u svakodnevnim poslovima koje oni obavljaju, objašnjava Jelica Kostić.
Takođe, kod Roma još nije dovoljno razvijena svest o tome koliko je važno obrazovanje, jer samo tako mogu da se izvuku iz ove loše situacije u kojoj se nalaze. Romi nisu dovoljno informisani ni kada je u pitanju zdravstvo, jer mnogi od njih ne znaju da imaju pravo na besplatno zdravstveno osiguranje samo zato što su Romi i da im to pravo daje ova država.
Prema rečima koordinatorke, Kancelarija za inkluziju i Savet za integraciju Roma pri opštini Ruma školuju i dva studenta, iz Malih Radinaca i iz Vitojevaca. Reč je o porodicama koje ne bi bile u stanju da finansiraju školovanje svoje dece. I za ovu godinu su izdvojena sredstva za školovanje dvoje studenata.
– Udruženje je samo posrednik, a najveća moralna satisfakcija za naš rad nam je kada uspemo da pomognemo nekome kome je pomoć zaista neophodna – kaže Jelica Kostić iz rumskog udruženja Roma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari