Susretanja i razgovori sa teologom i informatičarem dr Oliverom Subotićem, rođenim Novovarošaninom, pravi su „melem za dušu“ i privilegija za poklonike duhovne i naučne misli i reči. Tako je bilo i pre nekoliko dana u Biblioteci „Jovan Tomić“ na predstavljanju novih autorovih knjiga „Digitalni izazovi – putevi hrišćanstva u civilizaciji binarnog koda“ i „Nedeljne besede“, koje je objavila izdavačka kuća „Bernar“ u okviru biblioteke „Zakletva životu“. Ova dva štiva su plod Subotićevog metodološkog zaokreta nastalog iz želje da njegova dela budu razumljiva i naučnom diskursu i široj čitalačkoj publici.

Tako knjiga „Digitalni izazovi“, iako obiluje dubokim intelektualnim uvidima autora, ipak, nije napisana u šturom akademskom maniru. U njoj je dr Subotić izneo poglede pravoslavnih hrišćana na pojedine fenomene i dileme života u informacionom društvu koje on naziva „civilizacija binarnog koda“, uz podsećanje da SPC ima i afirmativni, ali i kritički stav o primeni IT.

– I dok sam „Digitalne izazove“ sam želeo da napišem, kao pokušaj da se hrišćanski život u tehnološkoj civilizaciji sagleda u celini i što jednostavnije objasni, „Nedeljne besede“ su nastale na zahtev parohijana da svoje propovedi sa liturgija saberem i zapišem. Nije to bilo jednostavno jer sam od početka službe oltaru božijem navikao da koncept i sadržaj, inače, kratkih i konciznih propovedi „držim u glavi“, a potom ih verbalno iznesem kako misli naviru. Ova knjiga je posvećena istorijatu Hrama Gospodnjeg u Žarkovu u kojem služim kao prezviter, ali još više ljudima koji ga sačinjavaju i koj i zapravo jesu „živa“ crkva žarkovačka, kazao je, između ostalog dr Oliver Subotić.

O duhovnom, naučnom i književnom stvaralaštvu autora na promociji je govorio urednik Subotićevih knjiga Nikola Drobnjaković, a na impresivnu biografiju ovog teologa i informatičara podsetila je direktorka matične Biblioteka Nera Ćović. Događaj je obeležila i diskusija nakon promocije, čiju su okosnicu činila pitanja poput uloge porodice i obrazovnog sistema u savremenom društvu, zapostavljanja ćiriličnog pisma, opasnosti koje vrebaju u virtuelnom svetu računara i mogućnosti da se istisne ljudskost i totalno utre „živa“ komunikacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari