Četvrtak, 21. jun



Iznenadni poziv telefonom iz lista Danas, kojeg izuzetno cenim, i želja urednika da napravim svoj dnevnik događaja u narednih sedam dana, prijatno me je iznenadila i sa oduševljenjem sam to prihvatio.


Čitajući novine vidim da je centralni događaj u svim listovima Evropsko prvenstvo. Danas je aktuelna utakmica između Portugala i Češke. To su ambiciozne ekipe koje su imale žarku želju – prvi da doguraju što dalje sa jednom novom, mladom i perspektivnom ekipom, a Česi da potvrde da su na putu da povrate slavu svog fudbala. Nažalost, ispostavilo se da utakmica nije bila visokog intenziteta, da Portugalci svoj kvalitet baziraju na individualcu kakav je Kristijano Ronaldo, da tu nema ozbiljnih fudbalskih sistema. Česi još uvek skromnog kvaliteta teško mogu postići i dostići nivo kada su bili najbolji u Evropi.

Petak, 22. jun

Prepodnevno druženje sa prijateljima je, pre svega, namenjeno da se nađem sa gospodinom Đerićem, generalnim direktorom jedne uspešne firme, da popijemo kaficu i proanaliziramo jučerašnju utakmicu. Pored razgovora o utakmici, prokomentarisali smo i događaje u našoj zemlji, a to je želja Milovana Đorića da bude kandidat za predsednika FSS. Ljudi u Užicu poznaju Đorića kao Belča, što mu je bilo umetničko ime, a moje uspomene na tog čoveka vezane su za zajedničko igranje u Slobodi dve godine i moju pomoć da odatle na velika vrata sa Pavlovićem i Krivokućom uđe u Zvezdu. To što Đorić želi da bude predsednik Saveza predstavlja nešto najružnije, što ja bez komentara želim da prezentiram fudbalskoj javnosti Srbije.

Kad sam polazio kući, mobilni telefon je opet uspostavio kontakt sa princom Fejsalom iz Saudijske Arabije, koji je izrazio želju da se vratim u svoj nekadašnji klub. Pojedine afričke zemlje insistiraju da dođem i počnem pionirski posao pravljenja novih reprezentacija, kao što sam to uradio u Gani i otvorio put za naše trenere.

Utakmica između Nemačke i Grčke je vrlo kvalitetna. Dva različita stila igre, dva različita temperamenta. Nemci su izuzetno fudbalski uporni i spremni do fanatizma. Njihova mentalna zrelost i jednostavnost su im uvek davali snagu za najveće obrte na mnogim utakmicama. Njihov selektor ima osećaj da napravi dobru selekciju koja igra brzo, jednostavno i gde je borbenost izražena do maksimuma, a želja za što boljim rezultatom prisutna kod svih igrača. Grčka, koja je imala uspeha samo za vreme nemačkog trenera Ota Rehagela, bila je objektivno mnogo slabija od Nemačke. Posle poraza od 4:2 Grčka, pored ekonomske krize, sigurno upada i u fudbalsku krizu jer njihovog fudbala nema nigde na evropskoj sceni.

Subota 23. jun

Izašao sam u grad koji sablasno deluje, jer su ga svi „Beograđani“ napustili i otišli u svoje rodne krajeve gde se verovatno hvale životom u Beogradu i njegovim sjajem. To nažalost nije tačno, jer kao rođeni Beograđanin mislim da naš grad nikada intelektualno nije bio slabiji, sve se pretvorilo u jedan užasan primitivizam. Nema kao nekada atraktivnih prepodnevnih mesta gde se skuplja društvo. To su sada neki kafići gde su glavne ličnosti sponzoruše i tatini sinovi koji su se od 5. oktobra preselili u džipove da pokažu i dokažu siromašnima da je život u Beogradu samo za njih privilegija, a da siromašni treba da budu publika koja će se diviti njihovim životinjskim nagonima.

Na prvenstvu poslastica, Španija – Francuska. Dve izuzetno jake selekcije. Španija već prepoznatljiva kroz Barseloninu čuvenu pas igru, takozvano čuvanje lopte, pa je na terenu imaju 75 odsto u nogama. Del Boske je moj prijatelj, jer smo zajedno bili na prvom Svetskom šampionatu za klubove u Brazilu kada je on vodio Real, prvaka Evrope, sa Pericom Ognjenovićem, Morijentesom, Salgadom i Raulom, koje sam upoznao dok sam bio selektor mlade reprezentacije Jugoslavije jer su igrali protiv nas u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope. Na tom takmičenju klubova vodio sam Al Naser, prvaka Azije, gde je većina fudbalera tada prvi put igrala po kiši. I bez obzira na taj hendikep rezultat je dugo bio 1:1, što je bilo ravno fantaziji, ali bilo je dovoljno golmanovo proklizavanje zbog loših krampona da Real da drugi gol i tako uzme tri boda koja su ga vodila u borbu za finale. Posle te utakmice, mene je zvao predsednik Reala na razgovor, nudeći mi mesto trenera. Da li je bio iskren ili ne – to nije moje da komentarišem, ali samo upoznavanje takve ličnosti je bila čast za mene.

Francuzi su promenom selektora, koji je pravi fudbalski intelektualac, promenili odnos prema igri. Postali su kolektiv koji se bori do fanatizma. Glavni pečat daju Riberi i Benzema, koji na ovoj utakmici nisu pokazali pravu vrednost, verovatno zato što je Benzema kao član Real Madrida imao kompleks igranja protiv Španaca. Španci su i na ovoj utakmici pokazali da su najbolji u pas igri, da loptu mogu da drže u nogama i po pet minuta, da na sredini terena imaju svetske asove koji se vrlo brzo pregrupišu u završnici napada i da su jedna od retkih reprezentacija u svetu koja kada izgubi loptu, odbranu počinje od protivničkog gola. To je ubitačan presing koji je do te mere agresivan i kvalitetan da protivnik teško može da izdrži takav ritam. Rezultat od 1:0, a mogao je biti i veći.

Nedelja, 24. jun

Nedelja je dan koji je doneo najlepši fudbal na EP. Uživanje su nam podarile možda dve najuspešnije reprezentacije kada je ova igra u pitanju – Engleska i Italija. „Azuri“, koji su na šampionat došli sa nevericom i kritikom mahom svojih navijača, zajedno sa selektorom Prandelijem, ne samo da imaju rezultate već pokazuju jednu od najboljih igara. To je sada moderna igra u kojoj je Prandeli uspeo da smiri Balotelija, koji ima fenomenalne kvalitete. Ne treba trošiti reči o Bufonu, koji je jedan od najboljih golmana sveta, te Pirlu i De Rosiju. Za razliku od njih, Englezi, koji su napredovali odlaskom Kapela i dolaskom trenera Hodžsona, uspeli su da promene način igre i da pokažu jednu sasvim novu igru koja je bliža njihovom mentalitetu. Utakmica zaslužuje komplimente za svih 120 minuta jakog ritma, gde je svaka ekipa imala puno šansi, a posle morala i da brani gol. Penali su bili krajnje zanimljivi, gde su Italijani koji su godinama važili kao labilni šuteri sa bele tačke, pod rukom iskusnog trenera, pokazali koncentraciju i ušli u polufinale.

Ponedeljak, 25. jun

Dan mi je protekao u razgovorima sa prijateljima i traženju najbolje solucije kada je u pitanju odlazak u inostranstvo. Što se tiče FSS, vidim da su poništili tender da se gospodin Belčo pojavi kao kandidat za predsdnika FSS, poništili su tu nerealnu soluciju i ostavili pravo Toletu Karadžiću da bude jedini kandidat, čime će produžiti mandat.

Utorak, 26. jun

Kod nas nema nikakvog udruženja trenera, nema autoriteta. Novokomponovani bogataši koji su ušli u klubove traže samo poslušne, mlade trenere, bez ikakvog iskustva, što njima olakšava da nesputano vladaju, a do pre desetak godina su igrali šibice na ulici. Nadam se da će i ovde doći vreme pravde i zakona i provera porekla imovine kao svuda u svetu, jer ne može ova globalna kriza da se završi na ramenima nejakog naroda, koji je dao sve da se zemlja izgradi, a sada se pojavljuju tipusi koji muku kupuju za nekoliko evra, izigravaju elitu, a pritom zaboravljaju da i kupanje i dezodorans moraju biti prisutni ako želiš da budeš neko i nešto. Oni ulazak u fudbal vide kao preporuku da se primaknu seoskim pevačicama i tako ispune ambicije svog života. Jedan od razloga što i mi nismo na EP je ulazak tih neznalica u fudbal, koji jedino žele da izvlače korist i da se pojavljuju na mestima koja su, dok su bili šibicari, za njih bila nezamisliva.

Sreda, 27. jun

Sreda je dan u kojem pobednici još jednom idu dalje, a gubitnici se vraćaju kući. Za ovu je najavljen istinski derbi polufinala između Portugala i Španije. Već je sam početak utakmice pokazao da su igrači Španije vidno umorni, jer su imali dva dana manje odmora, a da su Portugalci izuzetno ambiciozno prišli utakmici, u kojoj postoji najveći rivalitet, gde pobednici idu u raj, a gubitnici u pakao. I upravo nedostatak pravog kvaliteta, zbog te nervoze, bio je izražen maksimalno. Ronalda su i po dvojica sprečavala da dođe u bilo koju priliku, s izuzetkom velike šanse u zadnjem minutu kada je mogao da bude heroj, ne Portugala već svetskog fudbala. Međutim, videlo se da ni njegov kvalitet nije maksimalan, jer mu je izgleda leva noga samo za hodanje i nema sposobnost da iz stopostotne situacije kvalitetnim šutem pošalje loptu u mrežu, čime je utakmica bila produžena još za 30 minuta. Ni tu se nije uživalo u lepoti, već su se čekali penali. Ova utakmica je pokazala „strast“ oba selektora koji su se više posvetili odbrani. Španija je potvrdila da kada ne igra Tores, nema načina da probije robusne odbrane, iako u sistemu napada sve kombinacije idu prema bokovima, ali nažalost bez centralne figure i realizatora koji to može da pretvori u gol. Portugal, mnogo hvaljen sa velikim igračima, Pepeom i Ronaldom, ali bez kvalitetnog igrača u centralnom delu. Selektor nije uvažio da je sredina osnovni motor ekipe, i da taj centralni deo treba da kontroliše jedan brzi igrač koji će praviti višak. Pokazalo se da nemaju sistem u napadu, lopta se nemilosrdno udarala preko sredine terena, ali nije bilo ozbiljnijih kombinacija i ugrožavanja španskog gola. Da zlo bude veće, i kod penala – gde su Španci prvi promašili jedanaesterac – nije bilo autoriteta selektora da promeni odluku, da Ronaldo šutira i donese prednost Portugalcima i možda veliki ulaz u finale. Dešavale su se i komične scene pa je došlo do promene šutera. To je potvrdilo da selektori nisu vođe, da imaju zvezde, pa moraju da se povinuju njihovim željama. Rezime, nikada slabija utakmica, nikada slabija Španija.

Autor je fudbalski trener iz Beograda

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari