Konzumacija gaziranih sokova povezana je sa povećanim brojem slučajeva raka jednjaka u poslednjih 50 godina. Istraživanje indijskih naučnika iz Tata Memorijal bolnice temelji se na podacima američkog ministarstva poljoprivrede, prema kojima se od 1946. do 2000. konzumacija gaziranih sokova u SAD povećala za 450 posto.
U poslednjih 25 godina učestalost slučajeva raka jednjaka povećala se za 570 posto, posebno kod muškaraca. Prema mišljenju znanstvenika, delimičnu odgovornost za ovakav porast slučajeva raka jednjaka snosi povećana konzumacija gaziranih sokova koja dovodi do nadutosti želuca i povrata (refluksa) želudačne kiseline prema jednjaku. Slični su trendovi, osim u SAD, uočeni i u drugim zemljama u kojima godišnja konzumacija gaziranih pića prelazi 75 litara po osobi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


