U Srbiji 70.000 građana boluje od zapaljenskih reumatskih bolesti, od čega 35.000 boluje od reumatoidnog artritisa, uključujući i 2.000 dece. Procedura odobravanja savremene biološke terapije u Srbiji je veoma komplikovana, pa tako samo 1.000 obolelih od reumatoidnog artritisa, odnosno tri posto ima pristup savremenom lečenju.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Ovogodišnji Balkanski samit pacijenata obolelih od reumatskih bolesti, održan prošle nedelje u Beogradu, bavio se temom dostupnosti biološke terapije u zemljama regiona, kao i razmenom iskustava o načinima pojednostavljivanja procedura za dobijanje savremenih terapija. Samitu je prisustvovalo više od sto učesnika iz zemalja regiona kao što su Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Makedonija.

Učesnici Samita su naglasili da je u Srbiji procedura odobravanja savremene biološke terapije vrlo komplikovana i traje po nekoliko meseci, pa i godina, što dovodi do toga da pacijenti dobiju terapiju kasno, kada bolest već uznapreduje.

– Zbog toga ponovo dolazi do razbuktavanja bolesti i razvoja invaliditeta, što je praćeno hroničnim bolom, odsustvom sa posla, ranim penzionisanjem. RFZO je za biološku terapiju u 2015. godini namenio ista sredstva kao i u 2014. godini, što znači da nijedan novi bolesnik ne može da se uključi na biološku terapiju – rekla je dr Mirjana Lapčević, predsednica Udruženja obolelih od reumatskih bolesti Srbije.

Prema rečima Andreja Gregorčića, predsednika Udruženja obolelih od reumatskih bolesti Slovenije, u ovoj zemlji postoji centralni registar pacijenata obolelih od reumatoidnog artritisa kojem pristup imaju svi reumatolozi u zdravstvenim ustanovama. Procedura odobravanja savremene biološke terapije je vrlo jednostavna, jer reumatolog ima pravo da odmah po uspostavljanju dijagnoze propiše savremenu terapiju koja pogoduje pacijentu.

Iskustva iz Hrvatske koja je izneo Nenad Horvat, predsednik Udruženja „Remisija“, takođe su ukazala koliko je bitna dostupnost savremenom lečenju ovakvih oboljenja koje je, prema njegovom iskustvu, značajno poboljšalo kvalitet njegovog života.

Bol kao konstanta

Pacijenti oboleli od reumatskih bolesti imaju značajno lošiji kvalitet života, na šta najviše utiču hroničan bol, problemi sa pokretljivošću i ograničenja u samostalnom funkcionisanju, što često dovodi i do nastanka depresije. Veliki broj studija i istraživanja pokazao je da zakasnela dijagnoza i nedovoljno lečenje ima za posledicu skraćenje životnog veka i do 20 godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari