Srbija 11 meseci bez tužioca za ratne zločine 1Foto: Fonet/Dragan Antonić

Srbija već 11 meseci nema tužioca za ratne zločine. Odlaskom Vladimira Vukčevića u penziju, Tužilaštvo za ratne zločine od 1. januara ne funkcioniše u punom kapacitetu.

Ako se u obzir uzme i neuspešan izbor za novog tužioca sproveden prošle godine, neimenovanje vršioca funkcije, već trenutnog rukovodioca Tužilaštvom, nereagovanje na kritike relevantnih domaćih i međunarodnih institucija, onda ne čudi što molba Državnog veća tužilaca (DVT) još od pre dva meseca upućena Vladi Srbije da odmah predloži kandidate parlamentu kako bi poslanici novog tužioca izabrali po hitnom postupku, očito nije imala nikakav uticaj na vlast.
Sve ovo potvrđuje i izjava premijera Aleksandra Vučića od 11. novembra, a sa konferencije za medije, koju je držao sa šefom britanske diplomatije Borisom DŽonsonom, da će tužilac za ratne zločine biti imenovan „sledeće sedmice“.

– To je i jedna od stvari koje su nam i u Evropskoj Komisiji, a rekao bih da nam je i Bramerc (Serž Bramerc, glavni tužilac Haškog tribunala, prim. aut.) zamerio. Mi taj svoj posao hoćemo da nastavimo i ja se uvek mnogo više osvrćem na to šta mi treba da radimo, a ne šta bi neki drugi trebalo da čine – rekao je Vučić, a od tada je prošlo skoro 20 dana.

Trenutni rukovodilac Tužilaštvom je Milan Petrović, jedan od tri kandidata za Vukčevićevog naslednika, koji se nalaze na listi DVT upućenoj Vladi Srbije. Druga dva kandidata su zamenica tužioca za ratne zločine Snežana Stanojković i sudija apelacionog suda u Novom Sadu i Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu Dejan Terzić.

Prema rang-listi kandidata za mesto tužioca za ratne zločine na prvom mestu je Stanojković sa 69,6 bodova, Petrović ima 63,6 bodova, a Terzić 61,6 poena. Stanojković u svom programu za petogodišnji rad Tužilaštva nijednom nije pomenula žrtve koje nisu srpske nacionalnosti, oštro je kritikovala Hrvatsku, istakla da bi od Tužilaštva BiH trebalo tražiti dokumentaciju o zločinima nad Srbima, te insistirala na suđenjima u odsustvu, iako sve relevantne međunarodne institucije to ne preporučuju.

Prema mišljenju Milana Petrovića i Dejana Terzića, potrebno je da se unapredi sistem podrške svedocima i žrtvama i regionalna saradnja, ali i da se odrede prioritetni predmeti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari