Vujović: Paušalne ocene Fiskalnog saveta 1Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Koliki će biti privredni rast Srbije ove godine? Da li “dinamičnih” dva odsto, sa koliko se računalo početkom 2016. ili četiri procenta, koliko sve češće pominje premijer Aleksandar Vučić?

Da li je zvanično projektovanih tri odsto povećanja BDP-a u 2017. konzervativna procena, kako smatra Vlada ili “određeni izazov”, kako misli Fiskalni savet? Ako slušamo ministra finansija Dušana Vujovića, dileme nema, jer Fiskalni savet prosto nije u pravu.

– Ja se ne slažem sa kalkulacijama Fiskalnog saveta. Mislim da su to kalkulacije koje su rađene po nekom kratkom metodu – nedvosmisleno je rekao Vujović, odgovarajući na pitanja Danasa, na marginama međunarodne Juromani konferencije o bankarstvu, koja se juče i danas održava u Beču.
Te kalkulacije se odnose na tvrdnje Fiskalnog saveta da je “stvarni tempo rasta sa kojim se ulazi u 2016. godinu” nešto preko dva odsto, što znači da Srbiji mora da ubrza svoj rast za ceo procentni poen kako bi dostigla zacrtani cilj od tri odsto.

– Ja ostajem pri našoj konzervativnoj proceni od tri odsto i mislim da su ove druge procene ipak paušalne. I procena Fiskalnog saveta da je potreban deficit od svega 0,5 odsto i procena za rast od dva odsto – moram da kažem da nisu potkrepljene empirijskim podacima, ni dobrim metodama i modelima. Žao mi je što to moram da kažem, ali je tako – kaže Vujović.

Kako dodaje, “tri posto je minimalni konzervativni rast na kojem ja insistiram, kao i deficit od 1,7 odsto koji u sebi ima 0,6 odsto deficita republičkog budžeta i jedan odsto koji se odnosi na projekte”.

– Mi smo svoje cifre vrlo jasno pokazali i izveli. Mislim da nije potrebno da licitiramo oko tih stvari – smatra Vujović.

Po njemu, korekcije su moguće, kada se budu videli rezultati poljoprivrede i ostalih privrednih grana u prvom tromesečju ove godine, pri čemu podseća na sličnu situaciju u 2016. kada je projekcija rasta BDP-a podizana, kako je godina odmicala.

– Daj Bože da ćemo i naredne godine da korigujemo sa tri na 3,5, četiri i tako dalje – kaže ministar.
Govoreći na uvodnom panelu Juromani konferencije, Vujović je podsetio da je Srbija zbog fiskalne konsolidacije u prošloj godini uštedela milijardu evra, jer je bilo planirano da ćemo morati da se zadužimo pet milijardi evra, a na kraju smo morali da uzmemo četiri milijarde.

On je precizirao da će ove godine država morati da se zaduži za 6,8 milijardi evra, ali da će od tog iznosa za finansiranje deficita otići tek desetina tog novca, dok će ostalo biti iskorišteno za refinansiranje starih dugova.

– Tako će za refinansiranje biti potrebno 6,2 milijarde, od čega ćemo 4,7 milijardi uzeti na domaćem tržištu, od čega 3,1 milijardu u dinarima, a 1,6 u devizama – precizirao je Vujović.
Ocenivši da državna preduzeća moraju da se promene, jer su ostala u vremenu kada ih je vlast na razne načine štitila, Vujović je konstatovao da smo “mi imali problem Trampa još ranije”, aludirajući na protekcionističke ekonomske stavove novog američkog predsednika, koji izazivaju priličan zazor u evropskim finansijskim krugovima.

“Voleo bih da vas pitam o srpskom Trampu”, replicirao je moderator foruma Vujoviću, ali se potom ipak zadržao na čisto finansijskim temama.

Inače, Vujović je bio je jedan od četvoro ministara finansija regiona koji su otvorili ovogodišnju Juromani konferenciju, pa su osim njega, tu bili i ministri iz Mađarske, Hrvatske i Makedonije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari