EU čeka da vidi da li će Vučić podržati Nikolića 1Foto: Julien Warnand/EPA

Evropska unija teži da se Briselski dijalog Beograda i Prištine ubrzo nastavi na najvišem političkom nivou, što podrazumeva novi susret srpskog i kosovskog premijera, Aleksandra Vučića i Ise Mustafe do polovine februara.

Ali će pre nove runde pregovora želeti da od Vučića čuje ko će biti kandidat Srpske napredne stranke na predstojećim predsedničkim izborima, kažu za Danas nezvanično predstavnici pojedinih briselskih krugova, odgovarajući na pitanje kada se može očekivati novi sastanak Vučića i Mustafe.

Naši sagovornici tvrde da EU „ne gleda nimalo blagonaklono na promotivni srpski voz do Kosovske Mitrovice, ni na nedavne izjave Nikolića o eventualnom slanju vojske na Kosovo“, kao i da se očekuje od Vučića da se izjasni o Nikolićevoj retorici nakon što se vrati sa Svetskog ekonomskog foruma u Davosu krajem sedmice, te da do februara objavi i ko će predstavljati naprednjake u „predsedničkoj trci“.

„Ukoliko Tomislav Nikolić bude kandidat naprednjaka i socijalista za predsednika države, zvanični Brisel pokazaće još veću ljutnju prema Beogradu, a moguće je i da će takav scenario ubrzati otvaranje poglavlja 31 u pregovorima o pristupanju Srbije EU, koje se odnosi na spoljnu politiku i bezbednost. Takođe, ne treba u potpunosti isključiti ni mogućnost da će Beograd zamrznuti učešće u briselskim pregovorima ako Nikolić bude predsednički kandidat“, navode izvori Danasa.

Podsetimo, Vučić i Mustafa su se tokom prošle godine u sedištu EU sastali samo jednom, 27. januara, a u međuvremeno je održano nekoliko rundi razgovora na tehničkom nivou Beograda i Prištine, na kojima je, između ostalog, postignut dogovor o primeni ranije postignutog sporazuma o telekomunikacijama na osnovu kojeg je Kosovu u decembru dodeljen pozivni broj +383.

List Blic objavio je da je premijer Vučić u pismu ministrima zamolio sve državne zvaničnike da „zbog osetljivosti situacije“ ne daju do daljeg nikakve izjave, već da dopuste njemu da jedini govori o odnosima sa Prištinom, Zagrebom i Sarajevom. Odgovarajući na pitanje da li će molba premijera doprineti smanjenju tenzija, Aleksandra Joksimović, predsednica Centra za spoljnu politiku, kaže za Danas da su određeni ministri u prethodnom periodu davali „veoma oštre izjave“.

– S obzirom da su tenzije značajno podignute u proteklih nekoliko dana, svaka zapaljiva izjava može biti dodatni okidač za nesporazume. Nikome u regionu ne bi trebalo da bude u interesu da se sa linije diplomatskog pređe korak dalje. U tom kontekstu je važno da se ulje na vatru ne doliva. Imajući u vidu dosadašnju praksu pojedinaca, izostanak oglašavanja može zaustaviti dalju spiralu provokacija, smatra Joksimović. Ardian Hackaj, direktor Instituta za saradnju i razvoj iz Tirane, kratko za Danas ocenjuje da ukoliko „ćutanje“ ministara znači „izbegavanje tema koje mogu da budu interpretirane kao nacionalistička retorika, to je, zaista, veoma dobra instrukcija“.

Lavrov analizirao situaciju sa Dačićem

Napetost na Balkanu se drastično povećava i nadam se da svi shvataju da ne sme da se dozvoli izbijanje oružanog sukoba, poručio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, prenosi Sputnjik. „Što se tiče voza, odmah nakon tih događaja pozvao me je Ivica Dačić i analizirali smo šta se zapravo desilo. Mogu da kažem samo jedno – EU mora da smiri ovu situaciju i postupi tako da se ispunjavaju sporazumi između Beograda i Prištine koji su postignuti uz posredstvo Brisela, a oni govore o tome da se sloboda kretanja ljudi ne ograničava, i da na severu Kosova, gde žive Srbi, ne treba da bude albanskih pripadnika policije“, poručio je Lavrov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari