Boris Johnson, Ursula von der Leyen

Reuters
Boris Džonson i Ursula fon der Lajen

Razgovori o trgovinskom sporazumu između Velike Britanije i Evropske unije nakon Bregzita se nastavljaju, ali očekuje se da do dogovora dođe u četvrtak.

Pregovarači u Briselu navodno završavaju detalje oko kvota za ribolov, što je proteklih meseci bila prepreka u pregovorima.

Britanski premijer Boris Džonson trebalo bi da ima telefonski razgovor sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, javlja urednica političke rubrike BBC-ja Lora Kensberg.

Nakon toga trebalo bi da ubde održana konferencija za medije.

Kensberg kaže da su se Džonson i Fon der Lajen čuli četiri puta u naporima da postignu rešenje i da će poslednji poziv zapečatiti dogovor.

Sporazum navodno sadrži stavku u kojoj se dva strane slažu da će moguće sporove rešavati po međunarodnom pravu, a ne po zakonima EU, kaže one.

Takođe, Brisel i London su se složili da u narednih pet godina sastave nove sporazume o ribolovu.

Nagađanja da su obe strane blizu postizanja sporazuma počele su u sredu uveče. Portparol Evropske komisije Erk Mamer napisao je na Tviteru posle ponoći da se razgovori nastavljaju.

„Rad se nastavlja tokom noći. Sada je preporučeno da posmatrači situacije oko Bregzita ugrabe malo sna“, napisao je on.

„Nadamo se da ćemo početi ponovo od ranog jutra.“

Smatra se da dokument o sporazumu ima oko 2.000 stranica, a Britanija i EU imaju rok do 31. decembra da ga usvoje u parlamentima.

Dogovor bi sprečio da dve strane nametnu brojne uvozne tarife jedna drugoj od 1. januara, što bi povećalo cene robe.

Izvori iz EU kažu da su Džonson i Fon der Lajen bili u kontaktu prethodnih dana kako bi postigli napredak pre pauze u pregovorima koja je planirana za Božić.


Glavne informacije

  • Bregzit se dogorio ali pravila se nisu promenila preko noći: Britanija je napustila EU 31. janaura 2020. godine ali čelnici imaju rok od 11 meseci da se dogovore o budućim odnosima.
  • Pregovori su u toku: Brisel i London treba da do 31. decembra 2020. postignu trgovinski sporazum i dogovore se oko drugih pitanja, kao što su pravo na ribolov.
  • Ako ne bude dogovora, uvešće se tarife na robu i granične kontrole za putnike. Sa ili bez dogovora, promene su neminovne.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari