itunes logo

Getty Images
Logo Aj tjunsa

Kompanija Epl saopštila je da će „razdeliti“ Ajtjuns na tri nove aplikacije – Epl mjuzik (Apple Music), Epl podkasts (Apple Podcasts) i Epl TV (Apple TV).

Nove planove ovaj tehnološki gigant predstavio je u martu na ceremoniji kojoj su prisustvovale brojne poznate ličnosti. I taj potez označio je promenu smera kojem će Epl da ide.

Ajtjuns neće potpuno da nestane – korsnici će moći da „skidaju“ stvari sa Epl mjuzik aplikacije. Ta aplikacija se neće menjati, kao ni platforma za Vindous.

„Glasine o nestanku Ajtjunsa su preuveličane“, rekao je Ben Vud, analitičar kompanije CCS Insight koja se bavi istraživanjem tržišta.

Ali svima je jasno da je zenit Ajtjunsa prošao.

„Svet je je napredovao, svi su povezani, imate baze podataka u ‘oblacima’, medije koji sve emituju uživo. I to su postali standardi“, kaže Džon Porter sa sajta The Verg, koji se bavi tehnologijom.

Doba piraterije

Iako je zvanično počeo sa radom 2003, Ajtjuns je svetlost dana ugledao dve godine ranije.

Tada se pojavila prva generacija Ajpod MP3 plejera. Oni su u sebi imali 1.000 melodija i predstavljali su revolucionarni korak u svetu digitalne muzike.

Ajpod

Getty Images
Ajpod

Nisu bili prvi na tržištu, ali stručnjaci su ih smatrali najpopularnijim i najprijemčivijim. Počeli su da se prodaju kao na traci.

Do tada je digitalna muzika postojala samo na piratskim internet sajtovima. Naravno, „skidanje“ ove muzike bilo je nelegalno.

Nepster, platforma preko koje su se delili fajlovi, a nastala je pre 20 godina, otvorila je vrata stvanju ogromne nelegalne mreže. Ljudi su masovno koristili Nepster kako bi „skidali“ i delili muziku.

Nisu morali da snimaju pesme sa radija na kasete. Pred sobom su imali milione pesama u muzičkoj biblioteci u koju su fajlovi stizali sa hard diskova iz svih krajeva sveta.

Ali Nepster je vrlo brzo dobio veliki broj tužbi. Za pravnim mehanizmima posegli su i organizacije za zaštitu autorskih prava, ali i sami izvođači kao što su Metalika i Doktor Dre.

Dr Dre je tužio Nepster

Getty Images
Dr Dre je tužio Nepster

Do aprila 2004, kada je Ajtjuns stigao u Veliku Britaniju, Epl je već kupio prava na skoro 85 miliona pesama.

Epl je toliko verovao u ovaj projekat da je 2005. pustio u prodaju Ajtjuns telefon. Ipak, Ajtjuns telefon ni približno nije bio uspešan kao Ajfon koji je predstavljen 2007.

Ajtjuns ili prenaduvani balon

Kako se povećavala brzina internet veze, tako su se razvijale i e-knjige i podkasti, širio se i Ajtjuns. Postao je mnogo više od muzičke prodavnice.

Ipak, rezultata toga bio je neprirodan rast, pa je Ajtjuns postao poput prenaduvanog balona.

To što je sada Ajtjuns praktično podeljen na tri dela mogla bi da bude Eplova prednost, kaže Mark Maligan, analitičar muzičke industrije iz kompanije Midia Research.

„Njegova uloga kao muzičke aplikacije već je nestala… Epl sada poručuje da je za uspeh u ovoj oblasti potrebno da se specijalizuje za svaku oblast.

„I dalje zauzima drugo mesto, iza Spotifaja (Spotify). Ako želi da bude glavni igrač, a želi, moraće da razmontira sve i postane lider u svakoj od pojedinačnih oblasti“.

Uspon strima

Godina 2017. donela je ogromnu zaradu od strimovanja na svetskom nivou. Muzička industrija zaradila je ukupno 7,1 milijardu dolara, mnogo više nego od prodaje kompakt diskova i gramofonskih ploča.

Tokom 2018, samo u Velikoj Britaniji je strimovano oko 90 milijardi pesama, pokazuju podaci muzičkog regulatornog tela BPI. To je za 33,5 posto više nego u 2017.

Fredi Merkjuri, Majli Sajrus i Eminem

Getty Images
Fredi Merkjuri, Majli Sajrus i Eminem

Ukupna vrednost muzičke industrije u 2017. godini bila je procenjena na 17,3 milijarde dolara, pokazuju podaci Međunarodne federacije fonogradske industrije (IPFI).

Tako je treću godinu zaredom ova industrija zabeležila rast, nakon perioda mukotrpne borbe sa piraterijom.

Promene koje je najavio Epl teško da će ga u muzičkoj industriji vratiti na stare staze slave, navodi Maligan.

„Ako realno gledate situaciju, muzika nikada neće biti na onom mestu na kojem je bila. Mnogi se takmiče da privuku pažnju kupaca i motivišu ih da troše“.

„Sada video strimove i igrice, tako da muzika više nije tako važna“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari