Aleksej Mirančuk slavi posle postignutog gola i 3:0 za njegov tim

Reuters

U senci rata u Ukrajini, fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je prijateljsku utakmicu protiv Rusije u Moskvi, u kojoj je domaćin slavio rezultatom 4:0.

Orlovi su veći deo „bratskog duela“, kako ga je ruski Fudbalski savez nazvao, odigrali sa desetoricom igrača posle isključenja Milana Gajića u 21 minutu, te pružili bledu partiju, što su ruski fudbaleri i te kako iskoristili.

Na gotovo ispunjenim tribinama stadiona „Lav Jašin“ su se vijorile zastave dveju država, a sporadično su se čule i pesme poput „Rusi, Srbi, braća zauvek“ i „Kosovo – Srbija“.

Rusku reprezentaciju su zbog rata u Ukrajini suspendovanle UEFA i Međunarodna fudbalska federacija (FIFA), pa je Srbija prva evropska reprezentacija koju su ugostili.

Poslednji put, Srbija i Rusija su se sastale u grupnoj fazi Lige nacija u sezoni 2020/2021.

Rusija je tada u Moskvi pobedila 3:1, da bi u meču u Beogradu, Srbija deklasirala Ruse 5:0.

Uz Belorusiju, Srbija je jedina evropska zemlja koja nije uvela neki oblik sankcija Rusiji, ali je glasala za nekoliko deklaracija kojima se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu.

Prijateljska utakmica Srbije protiv Rusije odigrana je u okviru priprema za predstojeće Evropsko prvenstvo u Nemačkoj, prvo na koje se Srbija plasirala posle 24 godine.

Naredni pripremni duel, 25. marta, „Orlovi“ igraju protiv Kipra u Larnaki.

Ubedljiva pobeda Rusije, bledo izdanje Srbije

Fudbalsko veče na stadionu „Lav Jašin“, domu moskovskog Dinama, otvoreno je pesmom „Otadžbina“ u izvođenju Grigorija Lepsa.

Tribine su obasjala svetla mobilnih telefona, ali i drugih efekti, dok je na terenu priređena i koreografija u bojama ruske zastave.

Himne Srbije i Rusije izvele su pevačice uživo, pred više od 23.000 prisutnih gledalaca, dok je u pozadini razvijen ogroman transparent sa natpisom na ruskom „Jaki zajedno“ (Silьnыe Vmeste).

Početni udarac izveo je srpski glumac Miloš Biković koji je igrao u više ruskih ostvarenja.

Posle čvrstog početka utakmice, usledio je hladan tuš za „Orlove“ u 19. minutu kada je turski sudija Arda Karderšler svirao penal za Rusiju, posle povlačenja Milana Gajića koji je zbog toga isključen iz igre.

Sa bele tačke, precizan je bio Anton Mirančuk.

Desetak minuta kasnije Rusi su udvostručili prednost golom Maksima Osipenska posle nespretne reakcije Strahinje Pavlovića.

Drugo poluvreme je u potpunosti pripalo ruskim fudbalerima, a na 3:0 su povisili u 55. minutu, golom drugog Mirančuka, Alekseja, koji je u igru ušao početkom nastavka utakmice.

Najizgledniju šansu reprezentacija Srbije imala je na samom kraju utakmice kada je Sergej Milinković Savić uputio udarac glavom na centaršug Filipa Kostića.

Konačnih 4:0 za domaćina, postavio je Ivan Sergejev u nadoknadi potvrdivši ubedljivu pobedu Rusije nad Srbijom.

Saša Lukić u prodoru

EPA
Strahinja Eraković i Anton Mirančuk u duelu

EPA
Utakmicu je pratio i proslavljeni srpski i jugoslovenski reditelj Emir Kusturica

EPA

Piksi ostaje selektor do 2026.

Na konferenciji za novinare uoči odlaska u Rusiju, Dragan Stojković Piksi potvrdio je da je sa nacionalnim savezom dogovorio da ostane selektor do 2026. godine.

„Reprezentacija je svakako imala prioritet kada je reč o nastavku moje karijere i zadovoljan sam što smo uspeli da dođemo do dogovora, te se nadam ćemo i u narednom periodu nastaviti da nižemo uspehe kao i do sada.

„Mogao sam da odem da sam hteo, imao sam i finansijski bolje ponude, ali je reprezentacija imala prioritet“, rekao je Stojković u bazi nacionalnog fudbalskog tima u Staroj Pazovi nadomak Beograda.

Dragan Stojković Piksi

REUTERS/Marko Djurica
Dragan Stojković Piksi ostaje selektor Srbije do 2026. godine

‘Srbija može da igra protiv koga god želi’ – predsednik UEFA

Krajem januara ove godine, predsednik UEFA Aleksandar Čeferin rekao je za britanski Gardijan da ne vidi ništa sporno u vezi sa prijateljskom utakmicom Srbije i Rusije.

„Srbija može da igra protiv koga god želi – protiv vas, protiv mene ili bilo koga drugog. Pravno gledano, mogu da rade šta žele. Zašto je problem da mladi ljudi dođu i igraju fudbal?“, rekao je Čeferin.

UEFA je pre dve godine zabranila ruskim selekcijama i klubovima da igraju u međunarodnim takmičenjima zbog rata u Ukrajini.