Graphic showing Erling Haaland, Simone Biles, Max Verstappen, Siya Kolisi, Aitana Bonmati and Novak Djokovic

BBC Sport

Norveški fudbaler, 23-godišnji Erling Haland je proglašen za svetsku sportsku zvezdu za 2023. godinu u izboru BBC-ja nakon što je doprineo Mančester sitiju da osvoji tri trofeja.

Postigao je 52 gola u svim takmičenjima pošto je Mančester siti osvojio Premijer ligu, najjače evropsko klupsko takmičenje Ligu šampiona i FA kup tokom sezone 2022/23.

Nijedan igrač nije postigao više golova za klub iz Premijer lige tokom jedne sezone.

Haland je osvojio Zlatnu kopačku Premijer lige za sezonu 2022/23. sa rekordnih 36 golova u 38 utakmica.

„Hvala vam što ste glasali za mene za BBC-jevu svetsku sportsku zvezdu godine. Prošla sezona je bila neverovatna – osvojio sam trofej i uradili smo neverovatno“, rekao je Haland.

Prošlogodišnji osvajač prestižne nagrade je fudbaler Lionel Mesi koji je sa Argentinom osvojio Svetsko prvenstvo u Kataru.

Ovogodišnji kandidati pored Halanda bili su: najbolji teniser sveta Novak Đoković iz Srbije, gimnastičarka Simon Bajls iz Sjedinjenih Američkih Država, fudbalerka Ajtana Bonmati iz Španije, fudbaler Erling Haland iz Norveške, ragbista Sija Kolisi iz Južnoafričke Republike i vozač Formule 1 Maks Verštapen iz Holandije.

Za sportsku ličnost godine u izboru BBC-ja je golman ženske fudbalske reprezentacije Engleske, 30-godišnja Meri Erps.

Ona je bila jedna od najistaknutijih u reprezentaciji Engleske koja je stigla do prvog finala Svetskog prvenstva minulog leta i nagrađena je Zlatnom rukavicom za najboljeg golmana na turniru.

Za trenera godine izabran je Španac Pep Gvardiola, šef stručnog štaba Mančester sitija.

Za tim godine proglašen je Mančester siti.

Erling Haland, fudbaler iz Norveške

Erling Haaland

BBC Sport

Golovi Erlinga Halanda pomogli su Mančester sitiju da osvoji tripletu – titule prvaka Engleske, šampiona Evrope i trofej u FA kupu u sezoni 2022/23.

Ovom 23-godišnjem napadaču pripala je Zlatna kopačka Premijer lige sa rekordnih 36 golova u 38 utakmica tokom cele sezone, a njegova 52 gola u svim takmičenjima je najveći broj za nekog igrača kluba Premijer lige u sezoni.

Među nizom pojedinačnih nagrada, Halandu je dodeljen Trofej Gerd Miler za najboljeg strelca na dodeli FIFA Zlatne lopte.

U glasanju za najboljeg fudbalera sveta, bio je drugi, iza Mesija.

U novembru je postao najbrži čovek koji je postigao 50 golova u Premijer ligi u samo 48 utakmica.

Ko su još bili kandidati?

Simon Bajls, gimnastičarka iz SAD

Simone Biles

BBC Sport

Nakon što je napravila dvogodišnju pauzu u gimnastici zarad poboljšanja mentalnog zdravlja, četvorostruka olimpijska šampionka Simon Bajls vratila se takmičenju u velikom stilu osvojivši četiri zlatne medalje i jednu srebrnu na Svetskom prvenstvu u oktobru.

Drugim zlatom – u višeboju – postala je gimnastičarka sa najviše medalja u istoriji.

Ona je do sada osvojila ukupno 37 olimpijskih i svetskih medalja, čime je nadmašila Belorusa Vitalija Šerba koji je sa 33 odličja držao rekord iz 1990-ih.

Bajls (26) je osvojila i svoju osmu medalju u višeboju u američkoj gimnastici, oborivši 90-godišnji rekord koji je držao Alfred Jokim.

Ajtana Bonmati, fudbalerka iz Španije

Aitana Bonmati

BBC Sport

Ajtana Bonmati je imala izuzetno uspešnu godinu i sa klubom, Barselonom, i sa reprezentacijom.

Ova 25-godišnja fudbalerka sredine terena proglašena je za igračic turnira pošto je Španija prvi put osvojila Svetsko prvenstvo za žene, postigavši tri gola na turniru u Australiji i Novom Zelandu.

Sa Barselonom je osvojila titulu u Španiji i Ligu šampiona, u avgustu je proglašena za najbolju fudbalerke Evrope, a u oktobru je dobila Zlatnu loptu – za najbolju igračicu sveta.

Novak Đoković, teniser iz Srbije

Novak Djokovic

BBC Sport

Osvajanjem rekordne 10. tiule na Australijan openu u januaru 2023, Novak Đoković je započeo još jednu dominantnu godinu, da bi mu je uspeh na Otvorenom prvenstvu Francuske – Rolan Garosu – obezbedio 23. grend slem titulu, čime je nadmašio sve konkurentne.

Tada je postao prvi teniser u istoriji koji je osvojio svaki grend slem najmanje tri puta.

U septembru, 36-godišnjak je osvojio US Open i obezbedio 24. grend slem titulu, po čemu je rekorder.

Isto toliko osvojila je i Australijanka Margaret Kort, ali je većinu osvojila pre takozvane Open ere u tenisu, odnosno dok ovaj sport još nije bio profesionalan.

Đoković je oborio još neke rekorde: osvojio je rekordnu sedmu titulu u ATP finalu i nadmašio Štefi Graf za najviše nedelja provedenih kao broj jedan na svetu – trenutno je na 400.

Sija Kolisi, ragbista iz Južne Afrike

Siya Kolisi

BBC Sport

Sija Kolisi je predvodio Južnu Afriku do istorijske četvrte titule Svetskog kupa u ragbiju pobedom od 12-11 nad Novim Zelandom u finalu u oktobru.

Time je postao tek drugi kapiten koji je podigao trofej na uzastopnim turnirima posle legende Ričija Mekoa.

Ovaj 32-godišnjak se vratio u nacionalni tim tek tokom priprema za Svetsko prvenstvo nakon što je zadobio ozbiljnu povredu kolena u aprilu.

Maks Verštapen, vozač Formule 1 iz Holandije

Max Verstappen

BBC Sport

Maks Verštapen je postao trostruki svetski šampion Formule 1 u rekordnoj sezoni.

Ovaj 26-godišnjak je završio sezonu sa 19 pobeda u 22 trke, što je 86,4 odsto uspešnosti, čime je nadmašio prethodni rekord od 75 odsto koji je postavio Alberto Askari 1952. godine.

Verštapen je postao i prvi vozač koji je vodio više od 1.000 krugova tokom sezone, a osvojio je i najviše bodova poena svih vremena (575) i najveću pobedničku prednost u šampionatu vozača.

Njegov klupski kolega iz Red Bula Serhio Perez završio je sezonu sa čak 290 bodova iza Verštapena.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]