Greta Thunberg speaks during a press conference in Malmo, Sweden

Reuters

Ekološka aktivistkinja Greta Tunberg kažnjena je jer nije poslušala naredbu policije da napusti klimatski protest u Malmeu prošlog meseca.

Dvadesetogodišnja Tunberg negirala je optužbe.

„Moji postupci su opravdani“, rekla je tokom svedočenja na sudu.

Sud u Malmeu joj je odredio da plati kaznu od 2.500 švedskih kruna, što je 240 dolara, prenosi novinska agencija Frans pres.

Aktivistkinja je početkom juna bila deo grupe demonstranata koji su blokirali put za naftne tankere u luci Malme.

„Verujem da smo u vanrednoj situaciji koja ugrožava život, zdravlje i imovinu“, poručila je na sudu, dodajući da je ugroženo „bezbroj ljudi“.

„Tačno je da sam tog dana bila na tom mestu i da su mi izdali naređenje, koje nisam poslušala, ali negiram da sam izvršila zločin.“

Grupa Ta Tilbaka Framtiden (Povratimo budućnost) pokušala je blokira ulaz i izlaz iz luke Malme, kako bi se borili protiv upotrebe fosilnih goriva.

„Odlučili smo da ne budemo nemi posmatrači nego da fizički zaustavimo naftnu i gasnu infrastrukturu“, napisala je Tunberg na Instagramu, pridruživši se protestu.

Iz grupe Povratimo budućnost poručuju da su odlučni u nameri da zaustave ovu industriju.

„Ako sud odluči da naš postupak vidi kao krivično delo, može, ali znamo da imamo pravo na život, a industrija fosilnih goriva stoji na putu tome“, rekla je portparolka grupe Irma Kjelstrom agenciji AFP.Gasovi staklene bašte pumpaju se u atmosferu sagorevanjen fosilnih goriva. Svet se zagrejao za oko 1,1 stepen Celzijusa u odnosu na kraj 19. veka.Na meti klimatskih aktivista je industrija koja koristi fosilnih goriva.

Veliki deo proizvođača nafte i gasa kaže da je neophodno nastaviti s proizvodnjom kako bi se zadovoljile globalne potrebe za energijom.

Greta Thunberg

Reuters
Policija odvodi Tunberg s protesta u junu u Malmeu

Zaustavljanje proizvodnje gasa i nafte bi bilo „opasno i neodgovorno“, rekao je direktor energetske kompanije Šel za BBC Njuz.

Međunarodna energetska agencija navodi da se može ulagati u naftu, ugalj ili gas ukoliko su vlade ozbiljne po pitanju klimatske krize.

Antonio Gutereš, generalni sekretar Ujedinjenih nacija, nedavno je izjavio da su ulaganja u proizvodnju nafte i gasa „ekonomsko i moralno ludilo“.


Pogledajte i ovu priču

Naučnici kažu da uzrok nije promena klime u ovom delu planete.
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari