Vasilije Micić

Anadolu Agency/Getty Images

Turski Efes Pilsen odbranio je titulu klupskog prvaka Evrope u košarci.

Tim iz Istanbula je u finalu završnog turnira u Beogradu savladao madridski Real sa 58:57.

Najefikasniji u ekipi novog-starog prvaka Evrope bio je Vasilije Micić, reprezentativac Srbije, koji je postigao 23 poena.

„Hvala navijačima na podršci, bez reči sam. Pre četiri godine sam igrao ovde na Fajnal foru i igrao za treće mesto, a sada sam osvojio“, rekao je Micić za televiziju Sport klub odmah posle utakmice.

Valter Tavares je sa 14 poena bio najefikasniji košarkaš Reala u finalnoj utakmici.

U utakmici za treće mesto, Barselona je u borbi za treće mesto bila bolja od grčkog Olimpijakosa.

Festival promašaja i čvrste odbrane

Pre četiri godine, takođe na završnom turniru u Beogradu, Real je osvojio titulu, a Efes je ispao u polufinalu.

Real je tada imao Slovenca Luku Dončića, koji je u međuvremenu izrastao u NBA asa, a večeras je morao da položi oružje pred borbenijom ekipom.

Važnost utakmice, dobre i čvrste odbrane obeležile su veći deo duela u Areni, pa su oba tima imala prazne minuta i prave festivale promašaja.

U takvoj igri, u prvom poluvremenu se bolje snašao Real – Tavares je u napadu kao buldožer rušio sve pred sobom, dok se u odbrani pretvarao u neprelazni zid.

Košarkaši Reala nisu uspeli da pronađu šut za tri poena, inače bi njihova prednost na poluvremenu svakako bila veća od šest poena (34:29).

Početak drugog poluvremena doneo je još bolju igru Reala, koji pogodio par trojki i došao do velike prednosti od devet poena (40:31).

U završnici treće deonice, međutim, raspucao se Micić i polako ali sigurno Turci su istopili rezultatski zaostatak.

Igralo se koš za koš u poslednjoj četvrtini, ali su Turci na svaki izazov i napad Reala imali adekvatan odgovor.

Dva minuta pre kraja, Micić je „trojkom“ doveo Efes do prednosti 56:53 i najavio odbranu titule prvaka Evrope.

U samoj završnici, košarkašima Reala Fabijanu Kozeru i Valteru Tavaresu zadrhtale su ruke prilikom izvođenja slobodnih bacanja.

Efes je imao poslednji napad na meču, Šejn Larkin je promašio šut, ali je turski tim uhvatio loptu u napadu, sprečio Real da proba da izbori produžetak i slavlje istanbulskog kluba moglo je da počne.

Šta se desilo u meču za treće mesto?

Košarkaši Barselone osvojili su treće mesto pobedom nad Olimpijakosom sa 84:74.

Grcima ni ovaj put nije pomogla činjenica da su sa tribina imali gromoglasnu podršku više hiljada navijača.

Barselonu je do pobede vodio Nikola Mirotić sa 19 poena, tri manje je ubacio Šanli Sertač, Kori Higins je dodao 11, a Brendon Dejvis deset poena.

U redovima Olimpijakosa najbolji je bio Saša Vezenkov sa 20 poena, Kostas Slukas je postigao 14, a Šakil Mekisik 11 poena.

U prvoj deonici je vodila sa 10:2, da bi Olimpijakos košem Vezenkova u poslednjoj sekundi otišao na prvu pauzu sa dva poena zaostatka (20:18).

Olimpijakos je na startu druge deonice došao do izjednačenja, da bi potom usledila serija od šest vezanih poena Barselone (26:20). Grčki klub je ubrzo uhvatio priključak, a zatim došao i do prvog vođstva (31:30).

Završnicu prvog poluvremena obeležile su dve trojke igrača Barselone Šanlija i Aleksa Abrinesa, kao i koš Kalatesa za plus sedam na kraju druge četvrtine (45:38).

Treću četvrtinu Barselona je otvorila serijom 12:4, koja je dovela do 15 razlike za katalonski tim (57:42). Atinski tim je u dva navrata prišao na minus osam, a poenima Slukasa smanjili su na konačnih u trećoj deonici 62:56.

Barselona je kontrolisala rezultat na početku odlučujuće četvrtine, da bi Olimpijakos napravio seriju 5:0 i zakucavanjem Mekisika došao do tri poena zaostatka (68:65).

Ipak ni to nije bilo dovoljno, katalonski klub je odmah odgovorio istom serijom i do kraja je sačuvao prednost.