kolaž2

Getty Images/EPA/Reuters

Kada je sirena na bazenu Tacumi označila kraj vaterpolo finala između Srbije i Grčke, to je ujedno bio i znak da se spušta zavesa na takmičenja na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Kada nečemu dođe kraj, kao i obično, vreme je za podvlačenje crte i sumiranje utisaka.

Ove Igre, pored vrhunskih rezultata, pamtiće se i kao prve koje su održane bez publike zbog pandemije korona virusa.

A za srpski sport, upravo je poslednji dan doneo treće zlato i ukupno devetu medalju u Tokiju – čime je Srbija postala najuspešnija selekcija od zemalja bivše Jugoslavije na ovim Igrama.

Tabela medalja

BBC

Pored tih medalja, Srbija je imala još tri polufinala – u ženskoj košarci, muškom singlu i tenisu i mešovitom dublu.

Ipak, Novak Đoković i košarkašice nisu zabeležili pobedu u duelima za treće mesto, a u skoku u dalj Ivana Španović je osvojila četvrto mesto.

Olimpijsko finale

HEDAYATULLAH AMID/EPA
Jovana Preković (levo) u olimpijskom finalu

Šta kaže pogled na tabelu?

Od ukupno devet medalja Srbije – tri su zlatne, jedna je srebrna, a čak pet odličja je bronzane boje.

Medalju manje od Srbije, osam, u Tokiju je osvojila Hrvatska – po tri zlatne i srebrne, kao i dve bronzane.

Na prethodnim Igrama održanim u Rio de Žaneiru 2016, Hrvatska je imala deset, a Srbija osam medalja.

Takmičari iz Slovenije su kući doneli pet odličja – tri zlata i po jednu bronzu i srebro – i time popravili rezultati sa prethodnih OI za jedno odličje.

Ljubitelji sporta na Kosovu mogli su ovog leta da se raduju dvema zlatnim medaljama, što je duplo više nego u Riju.

Severna Makedonija je takmičenje u Tokiju završila sa jednim osvojenim srebrom.

Sportisti iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine na ovim Olimpijskim igrama se nisu okitili odličjima.

Ko je osvojio zlatne medalje?

Iako je Srbija na kraju osvojila najviše medalja, Hrvatska i Slovenija su podjednako uspešne kada su u pitanja zlata – sve tri zemlje imaju po tri.

Srbiji su dve zlatne medalje donele žene u borilačkim sportovima.

Tekvondistkinja Milica Mandić je u kategoriji preko 67 kilograma osvojila zlato pobedom nad Li Da Bin iz Južne Koreje.

To je za Mandić bilo drugo olimpijsko zlato u karijeri, pošto je prethodno trijumfovala i u Londonu 2012.

Drugu zlatnu medalju Srbiji u Tokiju je donela karatistkinja Jovana Preković.

Ona je u meču za najsjajnije odličje odlukom sudija bila bolja od Kineskinje Jin Šaojan.

Šlag na tortu došao je poslednjeg dana, kada su vaterpolisti Srbije u finalu pobedili Grčku sa 13:10 i odbranili zlato iz Rio de Žaneira 2016.

Prvo zlato Hrvatskoj u Tokiju donela je tekvondistkinja Matea Jelić, koja je u finalu kategorije do 67 kilograma pobedila Britanku Loren Vilijams.

Medalju zlatnog sjaja osvojili su i veslači Martin i Valentin Sinković u trci dvojaca bez kormilara.

Teniseri Mate Pavić i Nikola Mektić trijumfovali su u takmičenju muških parova.

Poput Srbije, i Kosovu su dve zlatne medalje donele žene u borilačkim sportovima – džudou.

Distrija Krasnići je u finalu takmičenja do 48 kilograma bila bolja od Japanke Fune Tonaki.

Nora Đakova je u finalu nadmetanja do 57 kilograma pobedila Francuskinje Sare Leoni Sizik.

Slovenija je sva tri zlata osvojila u pojedinačnim disciplinama.

Benjamin Savšek pobedio je u slalomu kanua jednoseda.

Primož Roglič, jedan od najboljih biciklista na svetu, domogao se najsjajnijeg odličja u vožnji na hronometar.

Zlatni slovenački het-trik zaokružila je Janja Garnbret u kombinovanom sportskom penjanju.

veslanje

Maja Hitij/Getty Images
Olimpijski šampioni – braća Sinković

Ko je osvojio srebrne medalje?

Od bivših jugoslovenskih republika, najviše srebrnih medalja ima Hrvatska – tri.

Gimnastičar Tin Srbić je osvojio srebrno odličje u takmičenju na vratilu.

Jedriličar Tonči Stipanović bio je drugi u klasi laser na olimpijskoj regati.

Srebrnu žetvu medalju zatvorili su teniseri Marin Čilić i Ivan Dodig.

Jedino srebrno odličje za Srbiju u Tokiju osvojio je strelac Damir Mikec u gađanju vazdušnim pištoljem na deset metara.

Ljubitelje sporta u Sloveniji srebrom je obradovala džudistkinja Tina Trstenjak.

Ona je u kategoriji do 63 kilograma u finalu poražena od Francuskinje Klarise Agbenenu.

Borilačka veština, ali tekvondo, takođe je bila zaslužna za jedinu makedonsku medalju u Tokiju.

Dejan Georgievski stigao je do finala takmičenja u kategoriji preko 80 kilograma, a u finalu ga je savladao Rus Vladislav Larin.

To je bila prva olimpijska medalja za Severnu Makedoniju od Igara u Sidneju 2000.

Odbojkašice

Fonet

Kome bronza sija oko vrata?

Sportisti i sportistkinje iz Srbije osvojili su u Tokiju pet bronzanih odličja.

Poslednjeg dana Igara, odbojkašice su u utakmici za treće mesto pobedile Južnu Koreju, a prethodno su u polufinalu ispale od kasnijih šampionki Brazilki.

Do bronzanog odličja stigla je i reprezentacija u basketu 3×3, koja je u meču za medalju savladala Belgiju sa 21:10.

Tekvondistkinja Tijana Bogdanović osvojila je medalju u kategoriji do 49 kilograma.

Gruzijski rvač sa srpskim pasošem Zurab Datunašvili je u bio bronzani u kategoriji do 87 kilograma, a isto odličje osvojio je strelac Milenko Sebić u gađanju vazdušnom puškom u trostavu.

Hrvatska je u Tokiju osvojila dve bronzane medalje – veslač Davor Martin u singl skulu i tekvondista Toni Kanaet u kategoriji do 80 kilograma.

Jedinu bronzu za Sloveniju na ovim Igrama osvojio je dvostruki osvajač biciklističke trke Tur de Frans, Tadej Pogačar.

Šta se desilo sa Crnom Gorom i Bosnom?

Navijači u Crnoj Gori ponajviše su se uzdali u vaterpoliste i rukometašice.

I jedna i druga selekcija zaustavljene su u četvrtfinalu olimpijskog turnira.

Vaterpolisti su u četvrtfinalu poraženi od kasnijeg finaliste Grčke sa 10:4.

Turnir su završili na osmom mestu, jer su kasnije u razigravanju za plasman izgubili od Hrvatske i Italije.

Crnogorske rukometašice su u četvrtfinalu izgubile od Rusije sa 32:26.

U borbu za medalje upustila se skakačica u vis Marija Vuković, ali je u finalu zauzela deveto mesto.

Što se tiče bosanskih takmičara, najbolje rezultate ostvarili su atletičari Amel Tuka i Mesud Pezer.

Tuka je u trci na 800 metara bio šesti, Pezer je u finalu bacanja kugle zauzeo 11. mesto.

Papir koji je otpao sa leđa skratio joj je skok za zlato

Getty Images
Španović je 2017. godine ostala bez medalje zbog papira i zihernadle

Koja zemlja je najuspešnija na OI?

Najviše medalja u Tokiju osvojili su sportisti i sportistkinje iz Sjedinjenih Američkih Država – 113.

Od toga je 39 zlatnih, 41 odličje je srebrnog sjaja, a 33 bronzanog.

Kina ima 88 medalja – 38 zlatnih, 32 srebrne i 18 bronzanih.

Olimpijski tim Rusije, koji zbog afere sistemskog dopinga, nije nastupao pod državnom zastavom, osvojio je 71 odličje.

Od toga je 20 zlatnih, 21 srebrna, a 23 bronzane.

Nešto slabija je bila Velika Britanija čiji su sportisti kući doneli 65 medalja.

Zlatnih i bronzanih je bilo po 22, a 21 je srebrna.

Šta dalje?

Dalje je Pariz.

Zbog pandemije i pomeranja Igara u Tokiju za godinu dana, do sledećih je kraća pauza.

Naredne Olimpijske igre u Parizu održaće se za tri godine – 2024.

Prema sadašnjem planu takmičenja, te Igre trebalo bi da budu otvorene 26. jula, a zatvorene 11. avgusta.

Svečane ceremonije otvaranja i zatvaranja održaće se na Stadionu Francuska u predgrađu Sen Deni.