Macedonian Prime Minister Zoran Zaev gives a press conference in Skopje on 19 October 2019

AFP
Novi-stari premijer Severne Makedonije Zoran Zaev

Maratonska rasprava, međusobne uvrede i raznorazni epiteti obeležili su parlamentarnu raspravu o novoj Vladi Severne Makedonije, a epilog je da će Zoran Zaev i u naredne četiri godine biti premijer.

Prvi put će šef diplomatije biti iz albanske zajednice, odnosno iz stranke DUI, koja je u koaliciji sa partijom novog-starog premijera Severne Makedonije.

U zemlji u kojoj je prosečna zarada oko 430 evra i jedna je od najnižih u regionu, nova vlada imaće zadatak da se, pre svega, posveti rastu plata.

Zaev je oktobra prošle godine izjavio da će, „ako treba, hodati bos, samo da plata u narednoj godini (2020.) bude 500 evra“.

Upravo je ekonomiju, ali i borbu protiv virusa korone i korupcije, Zaev označio kao glavne izazove u radu nove vlade. Najavio je i nove strane investicije u vrednosti od milijardu evra, povećanje minimalne plate i penzije za 40 odsto, kao i sprovođenje planirane reforme pravosuđa.

Zaev je u izjavi medijima rekao da sledi period „najintenzivnije makedonske evropeizacije“.

„Vlada i institucije spremni su za početak regovora sa EU i otvaranje prvih poglavlja“, naveo je premijer Severne Makedonije, a prenela pres služba Vlade.

Dosetke u parlamentu

Tokom rasprave u skupštini, opozicija je nazivala Zaeva „top-šop mandatarom“, a on je uzvraćao da je opozicija, poput „dormeo dušeka“, prespavala sve krupnije događaje u novijoj istoriji, prenosi Beta.

Opozicioni poslanik stranke VMRO DPMNE Igor Janušev je za Zaeva izjavio i da „uvek može više, uvek nudi sve i tu ne zastaje“, ali obećanja ne ispunjava.

„Evo, pre nekoliko godina su obećavali platu od 30.000 denara. I to nije sve“, rekao je on karikirajući reklame TV prodaje.

„Na ovim izborima, u ovom programu, ta plata je povećana na 34.000 denara. I to je dobro, a moglo bi da bude i odlično da su uspeli da postignu tih prvobitnih 30.000 denara“, rekao je Janušev.

Zaev je poslanicima najveće opozicione partije VMRO DPMNE odgovorio da su „dormeo opozicija“, aludirajući na marku dušeka, zato što su, kako je rekao, prespavali donošenje svih krupnih odluka za državu.

„Nema top-šop vlade, ima dormeo opozicije. Zato što ste prespavali kada su donošene sve krupne odluke za ovu državu dok se rešavalo pitanje između Makedonaca, Albanca i manje brojnih zajednica.


Dogovor Skoplja i Atine o imenu Severna Makedonija tek treba da zaživi u praksi:

Dogovor Skoplja i Atine o imenu Severna Makedonija tek treba da zaživi u praksi.
The British Broadcasting Corporation

„Niste imali stav ni dok su se rešavali otvoreni problemi sa Grčkom i Bugarskom“, rekao je Zaev, poručujući im da su daleko od evropskih i evroatlantskih perspektiva i da su sa svim susedima posvađani.

Opozicioni poslanici kritikovali su vladu zbog kratkotrajnosti i najavili brojne proteste na jesen.

Ko čini Vladu Severne Makedonije?

Novu vladu čine stranka Socijaldemokratskog saveza Makedonije Zorana Zaeva i albanska stranka DUI Alija Ahmetija.

Zaev, kao novi-stari premijer, predvodiće kabinet od 19 ministara, sedam manje nego u prošlom mandatu.

Koalicija oko SDSM „Možemo“ i DUI imaju zajedno 61 poslanika u parlamentu sa 120 mesta, a deo vladajuće većine biće i najmanja partija Albanaca DPA Menduha Tačija, koja ima jednog poslanika.

Dogovor o novoj vladajućoj većini sa dosadašnjim koalicionim partnerima iz stranke DUI postignut je 18. avgusta, nešto više od mesec dana posle održavanja izbora.

Zaev je tada na konfereciji za novinare rekao da je „dobio čast da bude predsednik vlade u punom četvrogodišnjem mandatu“, ali da će u poslednjih 100 dana pred izbore tu funkciju prepustiti albanskom koalicionom partneru DUI, ističući da će biti ukinut model tehničke „pržinske vlade“, koja uključuje i opoziciju.

Ali Ahmeti je dodao da „mora da prizna Zaevu hrabrost što je prihvatio da Albanac bude premijer u poslednjih 100 dana vlade“ i da je ubeđen da će „novo četvorogodišnje partnerstvo biti najuspešnije“.

Lider DUI je objasnio da iza te ideje o premijeru Albancu stoji namera da se približe ljudi i zajednice, a ne da se razdvoje, kao i da se pošalje poruka o preuzimanju odgovornosti Albanaca za zajedničku državu.

Zaevu će ovo biti drugi premijerski mandat.

On je na tom mestu bio od 31. maja 2017. do 4. januara ove godine, kada je podneo ostavku da bi bila formirana tehnička vlada za pripremu i sprovođenje vanrednih parlamentarnih izbora.

Na tim izborima koji su, posle odlaganja zbog epidemije korona virusa, održani 15. jula, koalicija SDSM „Možemo“ je osvojila 46 mandata, a VMRO DPMNE 44.

Najveća albanska partija, DUI, ima 15 poslanika, koalicija Alijansa za Albance Alternativa 12, partija „Levica“ dva, a Demokratska partija Albanaca jednog poslanika.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari