Srbija Brazil

Tolga Bozoglu/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Prvi meč na Mundijalu, pa najteži mogući protivnik – petostruki svetski šampion i jedan od simbol fudbala, ali Srbija je posle prvih 45. minuta pokazala da će biti tvrd orah.

Brazil je na potpuno ispunjenom na stadionu Lusail u Kataru imao inicijativu, ali do kraja prvog poluvremena nisu stvorili nijednu pravu šansu.

Najbolju je propustio Rafinja u 35. minutu, kada je bio sam na desetak metara od gola Srbije, ali je slabo šutirao.

Nekoliko puta je odlično intervenisao Vanja Milinković Savić, golman Srbije, koji je do sada bio najzapaženiji među „orlovima“.

Srbija je meč počela sa Aleksandrom Mitrovićem, oko kog je bilo dosta spekulacija da li će igrati zbog povrede, ali i bez Filipa Kostića, upravo zbog povrede.

U prvom meču grupe G, Švajcarska je rezultatom 1:0 slavila protiv Kameruna.

Srbija 28. novembra u 11 časova igra sa Kamerunom, a 2. decembra sa Švajcarskom, ponovo od 20 časova.

Sastav Srbije na početku meča

Vanja Milinković Savić – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković, Lukić, Gudelj, Mladenović – Sergej Milinković Savić, Tadić – Mitrović

Prvo poluvreme – ukratko

Prvi udarac na gol dogodio se u 14. minutu i to pravo iz kornera, kada je pokušao Nejmar, jedan od najboljih fudbalera sveta, ali je Vanja Milinković Savić bio pribran.

Kazemiro je desetak minuta kasnije pokušao iz velike daljine, ali iz velike daljine i Milinković Savić je ponovo dobro reagovao.

Golman Srbije odlično je reagovao i u 27. minutu, kada je odlično izleteo i presekao pas ka Vinisijusu, koji je išao sam ka golu „orlova“.

Rafinja je potom bio u izglednoj situaciji u 35. minutu, ali je slabo šutirao.

Srbija je prvi put zapretila u 25. minutu, kada je lopta posle centaršuta išla na Mitrovića, ali je Alison izleteo i sigurno je uhvatio.

Srbija u prvom poluvremenu nije imala nijedan udarac na gol Brazila.

Ono što Srbiji nikako ne ide na ruku je žuti karton koji je Strahinja Pavlović dobio već u šestom minutu.

Istorijat

Srbija i Brazil poslednji meč odigrali su 27. juna 2018. godine na Mundijalu u Rusiji, kada su Južnoamerikanci slavili 2:0.

Golove su tada postigli Paulinjo i Tijago Silva.

Poslednju pobedu u duelima protiv Brazila domaća selekcija ostvarila je davne 1934. godine i to u prijateljskoj utakmici.

Zemlja koja se tada zvala Kraljevina Jugoslavija slavila je rezultatom 8:4.

Prethodnu pobedu – i jednu u zvaničnim utakmicama – reprezentacija je ostvarila na Mundijalu u Urugvaju 1930. godine, prvom u istoriji, kada je rezultat bio 2:1.

Na Svetskom prvenstvu u Zapadnoj Nemačkoj 1974. bilo je 0:0.

Nerešeno je bilo i na Mundijalu 1954. u Švajcarskoj (1:1), dok je Brazil slavio 2:0 četiri godine ranije, na Svetskom prvenstvo u njihovoj zemlji.

Srbija i Jugoslavija su u poslednjih devedeset godina odigrale još 13 mečeva sa Brazilom – pet puta je bilo nerešeno, a osam puta je slavio Brazil.