ubistvo u beogradu, tragedija u školi

Fonet/Marko Dragoslavić
Građani ne prestaju da dolaze ispred beogradske škole da zapale sveće i ostave cveće

Dok se lekari i dalje bore za život dečaku i devojčici iz beogradske Osnovne škole „Vladislav Ribnikar“, u toku je priprema plana za organizovano pružanje stručne individualne i grupne podrške zaposlenima, deci i roditeljima, kao i priprema za povratak na nastavu.

Posle najave predsednika Srbije Aleksandra Vučić, iz Ministarstva unutrašnjih poslova je saopšteno da će od ponedeljka od osam sati, u svim školama u Srbiji, biti prisutni policijski službenici.

Oni će biti prisutni sve do kraja nastave sa zadatkom da preventivno deluju, kaže Danilo Stevandić, državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova, za RTS.

U Srbiji ima oko 1.800 škola.

U subotu su na grobljima u Beogradu sahranjeni četiri učenika i školski čuvar, žrtve masovnog ubistva u sredu, 3. maja, kada je 13-godišnjak ušao u svoju školu i iz očevog pištolja ubio osmoro đaka i čuvara škole i ranio šestoro dece i nastavnicu.

Lekari kažu da se ranjeni oporavljaju, ali da su svoje dece i dalje kritično.

Ocu maloletnog dečaka osumnjičenog za ubistvo osam đaka i čuvara, koji je na saslušanju negirao odgovornost, sud je odredio pritvor od 30 dana.

Dečak je, prema policijskoj istrazi, koristio očev pištolj u izvršenju zločina.

Otac dečaka se tereti za izazivanje opšte opasnosti sa težim posledicama, a zaprećena je kazna do 12 godina.

Dečak je, prema zakonu, krivično neodgovoran jer nema punih 14 godina, objavilo je Više javno tužilaštvo.

škola, deca, tragedija, ubistvo, igračka

Fonet/Marko Dragoslavić

Vlasti u Srbiji najavile su mere za pooštravanje kontrole oružja, izveštavanja medija, ali i ograničavanja sadržaja na internetu za decu.

Dan posle drugog masovnog ubistva u selima kod Smedereva i Mladenovca, prigradskoj beogradskoj opštini, kada je 21-godišnjak ubio osam ljudi, mahom mlađih, Vučić je najavio raspoređivanje policajaca u školama.

On je rekao da će u narednom periodu biti zaposleno još 1.200 policajaca, kako bi u svakoj školi u Srbiji bar jedan policajac bio prisutan tokom nastave.

Uveren je, kaže, da će to značajno smanjiti broj slučajeva nasilja u školama.

Međutim, na društvenim mrežama, mnogi smatraju da bi u školama pre svega trebalo zaposliti više pedagoga i psihologa.

Knjiga žalosti ispred Ribnikara

EPA
Upisivanje u Knjigu žalosti ispred osnovne škole u kojoj se dogodila tragedija

Radio-televizija Srbije prenela je informaciju Tanjuga iz policije da je u subotu, 6. maja na informativni razgovor privedena maloletna devojčica koja se na TikToku snimala, ismevajući ubistvo osmoro učenika i čuvara i veličala K. K., dečaka osumnjičenog da je izvršio zločin.

Portal Južne vesti preneo je da je sedamnaestogodišnjak iz Niša priveden je subotu jer je na Instagramu objavio da će u tom gradu biti ubijeno više od 30 ljudi.

Njemu je, po nalogu tužilaštva, određeno zadržavanje.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova upozoravaju da društvenim mrežama kruži lažni snimak nasilja i pucnjave u školi u Beogradu.

Policija je saopštila da „intenzivno radi na identifikaciji i pronalasku lica koje je objavilo lažni snimak, a koji je dodatno uznemirio građane“.

U toku je trodnevna žalost u Srbiji, a u znak solidarnosti dan žalosti je danas i u Crnoj Gori.

Prethodno je i u Bosni i Hercegovini u petak bio dan žalosti.

Izraze saučešća Srbiji upućene su iz celog sveta, između ostalog i od britanskog kralja Čarlsa Trećeg, političara iz regiona, Amerike.


Pogledajte kako je region reagovao na tragediju u Beogradu:

Tuga širom Balkana zbog tragedije u Beogradu
The British Broadcasting Corporation

Učenici se od srede vraćaju na nastavu

Učenici će se na nastavu vratiti sledeće nedelje, po ciklusima, počevši od srede, 10. maja.

Za učenike od prvog do četvrtog razreda biće organizovan prihvat, odnosno produženi boravak od ponedeljka, 8. maja i svakog narednog dana.

Plan aktivnosti će se usklađivati sa potrebama tokom nedelje, a Ministarstvo prosvete i Ministarstvo zdravlja će pružati savetodavnu i stručnu podršku školi.

Stručna podrška biće pružena i u muzičkim i baletskoj školama koje su pohađali tragično nastradali učenici, kao i u školama u Smederevu i Mladenovcu, gde će biti formirani Školski krizni timovi i obezbeđena stručna psihološka podrška za učenike, zaposlene i roditelje.

Manje od 48 sati posle tragedije u Beogradu, u selima kod Smedereva i Mladenovca, osumnjičeni U.B. (21) ubio je iz automatske puške osam ljudi, mahom mlađih, i ranio još 14.


Ocu dečaka određen pritvor, on kaže da nije kriv

Irina Borović, pravna zastupnica porodice osumnjičenog, novinarima okupljenim ispred tužilaštva rekla je da je oružje bilo „zaključano i pod šiframa, pa i dopunski obezbeđeno u odnosu na ono što zakon propisuje“.

Borović je u ime porodice osumnjičenog „izrazila najiskrenije i najdublje saučešće svim porodicama stradalih“.

Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu je posle saslušanja osumnjičenog V. K. doneo rešenje kojim mu je određen pritvor u trajanju od 30 dana, saopšteno je iz suda.

Pritvor je određen „usled postojanja posebnih okolnosti koje ukazuju da bi u kratkom vremenskom periodu mogao ponoviti krivično delo kao i jer je za krivično delo koje mu se stavlja na teret propisana kazna zatvora preko deset godina, a način izvršenja i težina posledica krivičnog dela doveli su do uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka“.

Tužilaštvo je saopštilo da je V.K „na saslušanju negirao izvršenje krivičnog dela“ i da je „detaljno izneo odbranu“.

„Sumnja se da je V. K. obučavao sina K.K da rukuje vatrenim oružjem i municijom, tako što ga je vodio u streljački klub kako bi uvežbavao gađanje meta iz vatrenog oružja, uprkos činjenici da dete ima 13 godina i da takva aktivnost i obuka očigledno ne odgovaraju njegovoj životnoj dobi“.

V.K, kako se sumnja, „nije obezbedio uslove za bezbedan smeštaj i čuvanje oružja i municije tako da ono ne može doći u posed neovlašćenih lica, odnosno da bude zaključano i posebno odvojeno u sefovima, kasama ili sličnim ormarima koji se ne mogu lako otvoriti“.

Prema zakonskim propisima, osumnjičeni K.K. je krivično neodgovoran jer još nema punih 14 godina.


Šta piše u članu 278. Krivičnog zakona?

Ko požarom, poplavom, eksplozijom, otrovom ili otrovnim gasom, radioaktivnim ili drugim jonizujućim zračenjem, električnom energijom, motornom silom ili kakvom drugom opšteopasnom radnjom ili opšteopasnim sredstvom izazove opasnost za život ili telo ljudi ili za imovinu većeg obima, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

Ako je usled dela iz člana 278. nastupila smrt jednog ili više lica, učinilac će se kazniti zatvorom od dve do dvanaest godina.


Pogledajte video:

Tragedija u Beogradu: Dan kada je glavni grad Srbije zanemeo
The British Broadcasting Corporation

Dok Beograd i Srbija oplakuju ubijene, a iz sveta stižu izrazi saučešća, sindikati prosvete u pojedinim gradovima su obustavili nastavu u školama.

„Imali smo nastavu dan posle tragedije, ali deca su bila zabrinuta za bezbednost. Uplašena su i tužna.

„Danas nemamo nastavu, a želimo da pružimo podršku i emotivno se poistovetimo“, rekla je za Hana Vučićević, nastavnica muzičkog obrazovanja u Osnovnoj školi „Branko Radićević“, na Novom Beogradu za BBC na srpskom.

ubistvo u beogradu, tragedija u školi

Fonet/Marko Dragoslavić

Poštu nastradalima došao je da oda i Branislav Gorčobija, pomoćnik direktora u Osnovnoj školi „Borislav Pekić“ na Novom Beogradu.

„Zanemeli smo od tuge. Danas nije bilo nastave. U većini škola na Novom Beogradu nema nastave.

„Obavestili smo učenike da danas nismo u stanju da držimo nastavu. Ovo je užas. Šta ćemo i kako ćemo dalje“, kaže on.

Vlada Srbije usvojila nove mere

Na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Vlada Srbije je usvojila nove mere o kontroli i posedovanju oružja – o njima pročitajte ovde.

U 2019, procenjeno je da u Srbiji na 100 stanovnika ima 39,1 komad oružja, po čemu Srbije deli treće mesto na svetu, zajedno sa Crnom Gorom, a iza Sjedinjenih Američkih Država i Jemena.

Podaci organizacije Small Arms Survey pokazuju da u Srbiji koja ima 6,7 miliona stanovnika ima 2,7 miliona komada oružja, od čega je 1,5 milion neregistrovano.

Ispred škole „Vladislav Ribnikar“ u 15 časova u petak otvorena je knjiga žalosti.

Okupljeni u redu i tišini, mnogi sa svećama i cvećem, stoje ispred školskog ulaza kako bi odali počast žrtvama i upisali se u Knjigu žalosti.

Incidenti u drugim školama

Samo dan posle nezapamćene tragedije u beogradskoj osnovnoj školi bilo 25 intervencija zbog neodgovornog ponašanja omladine, koja je imitirala „ubicu“, kao i još 20 lažnih prijava, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

„Naši policajci i službe ne mogu da stignu da pohapse sve, a za svakog moramo da odgovaramo“, rekao je on i dodao da je danas doneta odluka da se podigne nivo obaveštajne i kontraobaveštajne zaštite Srbije.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari