Protivotankovыe eži na Maйdane Nezaležnosti

Getty Images
Protivtenkovska odbrana Trga nezavisnosti u Kijevu

Ruske vlasti ratna dejstva nazivaju „specijalnom“ operacijom i govore da sve ide po planu.

Međutim, stručnjaci naglašavaju da opkoljeni gradovi odbijaju da se predaju.

Rusku snage Ukrajinci dočekuju kao osvajače, a njena ofanziva se odvija izuzetno sporo i sa značajnim gubicima.

Istovremeno, očekuje se pojačano granatiranje gradova i opsada ili juriš na Kijev, možda u cilju postizanja maksimalnog rezultata pre početka pravih pregovora.

Ofanziva ruske vojske se nastavlja, iako se ispostavilo da je veoma spora.

Za dve nedelje zauzet je samo jedan regionalni centar – Herson sa manje od 300.000 stanovnika, a ni jedan veliki grad, naglašava Ruslan Levijev, osnivač Konflikt intelidžens tima.

Marijupolj ostaje opkoljen, ali se ne predaje, Harkov čak nije ni opkoljen, ali su ruske trupe uspele da zaobiđu Nikolajev i nastave napade u pravcu Černigova i Suma, kaže stručnjak.

Zapadno od Kijeva ruska vojska kontroliše deo Žitomirskog auto-puta, koji je od fundamentalnog značaja, a takođe drži pod kontrolom Irpin i Buču.

Ukrajina, Rusija, rat u Ukrajini, ruska invazija

BBC

„Očigledno je, da su računali na to da neće biti tako žestokog otpora lokalnog stanovništva, snaga teritorijalne odbrane i ukrajinske vojske i da će biti lakše zauzeti gradove“, rekao je Levijev.

„To se nije dogodilo, jer svuda, pa čak i u Harkovu, oni su dočekani kao okupatori i osvajači.“

Taj otpor Levijev povezuje sa time što je ruska vojska promenila taktiku.

Naime, ona sada opkoljava gradove, prekine im snabdevanje, gađa ih iz višecevnih raketnih bacača, bombarduje iz vazduha i predlaže gradonačelnicima da predaju grad kako bi izbegli humanitarnu katastrofu.

Za sada ni ova taktika nije se pokazala kao izuzetno uspešna – gradonačelnik nijednog relativno velikog grada nije se predao u zamenu za garanciju bezbednosti.

„A jasno je i zašto: čak i ako neki gradonačelnik to uradi, jasno je da se stanovnici grada neće složiti sa tim“, kaže Levijev.

Ruska vojska nema dovoljno profesionalnih vojnika kako bi jurišom zauzela sve veće ukrajinske gradove, kaže za BBC Franc Štefan Gadi sa Međunarodnog instituta za strateške studije sa sedištem u Londonu.

„Ukrajinske snage su imale dovoljno vremena da pripreme fortifikacijske položaje i da se ušanče u njima, uspostave linije komandovanja i rukovođenja, i da prilagode gradsko okruženje u zasebne sektore višeslojne odbrane“, kaže Gadi.

„Jedan od ključnih faktora u gradskoj borbi biće moral.

„Do sada Ukrajinci su u prednosti, ali to se naravno može promeniti ako gradovi budu odsečeni i ostanu bez zaliha“.

Ukrajina: Venčali se na prvim linijama fronta
The British Broadcasting Corporation

U materijalima političkih analitičara koji preko društvenih mreža prate tok sukoba, ponekad se nalazi i ocena da ruska vojska gubi ovaj rat.

Stručnjaci kažu da to nije tačno.

Postoje neka odstupanja u informacijama – činjenica je da ukrajinske snage prave velike gubitke ruskim snagama, a praktično ništa ne govore o sopstevnim gubicima.

„Mi pretpostavljamo da su gubici na ukrajinskoj strani slični, možda malo manji nego na ruskoj, ali u svakom slučaju slični,“ smatra Lavijev.

Prema njegovim rečima, ponekad društvene mreže stvaraju „osećaj stalne pobedničke atmosfere gde ofanziva stagnira, vojne kolone stoje zaglavljene, a ruski vojnici su demotivisani, gladni, nema goriva, nema hrane i zvuči kao da će sutra otići da se predaju sa belom zastavom“.

Stručnjak ističe da je ofanziva zaglavljena, ali ipak ide napred.

„Operacija ide po planu“ ali u Ukrajini ratuju vojni obveznici

Ruske vlasti ne priznaju neuspehe u ratu.

„Specijalna vojna operacija se odvija potpuno u skladu sa rasporedom, prema planu. Svi postavljeni zadaci se uspešno rešavaju“, rekao je predsednik Vladimir Putin u sredu, 16. marta.

Rossiйskaя voennaя tehnika vozle sela Berestяnka v Kievskoй oblasti

SATELLITE IMAGE 2022 MAXAR TECHNOLOGIES via EPA
Ruska vojna tehnika pored sela Berestjanka u Kijevskoj oblasti

Ipak, rusko Ministarstvo odbrane je bilo prinuđeno da prizna i gubitke ruskih trupa i „nekoliko činjenica“ o učešću regruta u „specijalnoj operaciji“, što je izazvalo kritike čak i samog Kremlja.

Međutim, gubici su priznati samo jednom – 2. marta.

Tada je objavljeno 498 mrtvih ruskih vojnika i od tada ova brojka nije ažurirana.

„Ministarstvo odbrane pokušava da deluje unapred, dajući komentar da ima regruta, ali ih je malo, to su ‘pojedinačni incidenti’, kako su rekli, iako je u stvarnosti ovo masovna praksa“, rekao je Levijev iz Konflikt intelidžens tima.

On sugeriše da su regruti verovatno postali učesnici „specijalne operacije“ zbog nepotpunog sastava nekih vojnih jedinica.

Prema njegovim rečima, moguće je da su komandanti jedinica njih ubrajali tokom slanja izveštaja pretpostavljenima, plašeći se snižavanja čina ili smanjenja plate.

„A kada je hitno trebalo da se pošalje dosta vojnika na granicu, Generalštab je iskoristio brojke koje su dali komandanti sa terena.

„Onda su se komandanti uhvatili za glavu, gde da nabave kompletan broj vojnika koji su prikazivali u izveštajima?

„I na kraju, bilo na prevaru, bilo nagovaranjem, bilo ucenom, regruti su prebačeni u redove vojnika po ugovoru. To je masovna praksa širom Rusije“, kaže Levijev.

Kao rezultat toga, sada postaje jasno da čak i u redovima borbeno spremnih jedinica ima dojučerašnjih regruta, da ruska vojska nije toliko pripremljena kao što je navedeno u brojkama Generalštaba, smatra ovaj stručnjak.

Putin je najavio učešće dobrovoljaca iz Sirije za rat sa Ukrajinom, a ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je da je 16.000 stanovnika Bliskog istoka izrazilo želju da se bori na strani Rusije.

Šta je sledeće, opsada Kijeva?

„Mislim da je Kijev jedini grad u kojem će ruske snage pokušati masovnu ofanzivu u gradskoj borbi“, kaže Franc Štefan Gadi iz Međunarodnog instituta za strateška istraživanja.

Gadi pretpostavlja i drugi scenario: opsadu ukrajinske prestonice, kojoj će prethoditi specijalna operacija elitnih jedinica da zauzmu ključne zgrade i trgove, poput Trga nezavisnosti, da poseju haos i primoraju vladu da pobegne, što bi bio veliki psihološki udarac na branioce grada.

Ipak, ovaj stručnjak ističe da će za uspeh takve operacije biti potreban ne samo profesionalizam agresora, već će im biti potrebna i sreća, a potrebna im je i panika među ukrajinskim snagama, što on smatra malo verovatnim.

Ruslan Levijev takođe očekuje da će ruska vojska pokušati da napreduje što više ka Kijevu kako bi ga blokirala:

„Vreme ne radi za Vladimira Putina, imaju gubitke, privreda srlja u propast, nama je ekonomija svakog dana sve gora.

„Možda će se uskoro na horizontu pojaviti trenutak u kome će biti potrebno da se ide u pregovore, u prave pregovore uz ustupke Rusije.“

On pretpostavlja da će Moskva želeti da na takve pregovore dođe sa maksimalnim pobedama.

„U slučaju da Kijev bude blokiran i da dođe do humanitarne katastrofe, ovo je moćna poluga pritiska na ukrajinsku stranu.

„Stoga očekujemo najjače udare oko Kijeva“.

Ovaj stručnjak je takođe dodao, da treba očekivati dalju ofanzivu na černigovskom i sumskom pravcu i pokušaj opkoljavanja Harkova.


Možda će vas zanimati i ova priča

Srbin u Ukrajini: „Ovde sam došao zbog ljubavi, zbog ljubavi i ostajem“
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari