NDBG: Gradska vlast onemogućila javnost da učestvuje na javnoj raspravi 1Foto: Ne davimo Beograd

Upozoravamo građane i građanke Beograda da se iza naših leđa i svesno bez prisustva javnosti, Makiško polje, najveće vodoizvorište Beograda, žrtvuje kako bi na njemu zaradili investitori bliski vlasti, naveli su iz inicijative Ne davimo Beograd na skupu ispred Gradske uprave grada Beograda.

„Na današnjoj javnoj raspravi, gradska vlast je onemogućila javnost da učestvuje i iznese argumente koji upravo govore o tome da se ovim štetnim i protivzakonitim planom dovodi u opasnost pijaća voda svih građana Beograda. Grad Beograd je uskratio zakonom garantovana prava građanima da učestvuju u procesu donošenja odluka o planskim i urbanističkim aktima.”, izjavio je Dobrica Veselinović iz Ne davimo Beograd ispred Gradske uprave Grada Beograda, gde su policija i obezbeđenje onemogućili okupljene građane da učestvuju na raspravi.

U okviru saopštenja podsetili su da su zajedno sa grupom stručnjaka i organizacija više puta zahtevali da se u toku pandemije virusa korona obustavi sprovođenje javnih rasprava jer se zbog „opravdnog rizika od zaraze učesnika, ne sme odstupiti od zakonom zagarantovanog prava javnosti da učestvuje u donošenju odluka”.

Komentarišući dešavanja ispred Gradske uprave, istakli su da se upravo to danas desilo kada je gradska vlast „pokušala da tumači situaciju tako da ograniči i onemogući javnost da u javnoj raspravi učestvuje”.

NDBG: Gradska vlast onemogućila javnost da učestvuje na javnoj raspravi 2
Foto: Ne davimo Beograd

„Nacrt plana detaljne regulacije dela Makiškog polja, sa Izveštajem o strateškoj proceni uticaja Plana na životnu sredinu, koji su danas bili na javnom uvidu, žrtvuje budućnost prostora na kojem se nalazi najveće vodoizvorište Beograda iz kojeg se vodom snabdevaju domaćinstva glavnog grada”, naglasili su iz inicijative.

Iz inicijative su podsetili da je najavljena „radikalna adaptacija terena izuzetno nepovoljnog za izgradnju, uz prenamenu zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko – komercijalne zone i mešovite gradske centre”.

„Ovaj plan je u direktnom konfliktu sa potrebama građanki i građana Beograda. Podsetimo i da je sa druge strane reke, vodoizvorište Savski nasip, već dovedeno u opasnost divljom gradnjom i odbijanjem države da ga zaštiti”, zaključili su iz inicijative Ne davimo Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari