Strategija razvoja poljoprivrede grada Beograda do 2015. godine, koju je uradio Institut za ekonomiku poljoprivrede Beograda na zahtev gradskog Sekretarijata za privredu, predstavljena je juče u Starom dvoru. Biljana Čukić, direktorka Uprave za poljoprivredu gradskog sekretarijata, istakla je važnost ovog dokumenta, kao i važnost poljoprivrede kao privredne grane u glavnom gradu.

– S obzirom na to da oko 70 odsto teritorije Beograda čini poljoprivredno zemljište, kao i da 14 od 17 gradskih opština imaju poljoprivredna gazdinstva, jasno je zašto Grad Beograd svake godine izdvaja značajna sredstva za pomoći podsticaj razvoja poljoprivrede na njegovoj teritoriji – istakla je Čukićeva.

Analizirajući postojeće stanje u poljoprivredi, direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede Drago Cvijanović, naveo je da razvoju ove privredne grane u Beogradu pogoduju klimatski uslovi, povoljni prirodni resursi i geostrateški položaj, kao i tradicija bavljenja poljoprivrednom proizvodnjom. Kao negativne karakteristike koje sprečavaju razvoj poljoprivrede, Cvijanovićje naveo nerešena imovinsko-pravna pitanja u vezi za zemljištem, veliki broj zapuštenih sitnih poseda, nedostatak radne snage, loše stanje seoskih puteva, nestandardizovanu proizvodnju, nedostatak investicija i nerazvijenost tržišta.

– Neophodna je pomoćdržave i izmena postojeće zakonske regulative kako bi se rešili problemi u ovoj oblasti, ali i kako bi se mladi stimulisali za bavljenje poljoprivredom – istakao je Cvijanović. Prema njegovim rečima, poljoprivrednici svoju šansu mogu da pronađu u opredeljenju ka organskoj proizvodnji, jer cene organskih proizvoda na tržištu višestruko premašuju cene poljoprivrednih.

Cvijanović je usvajanje Strategije od strane Skupštine grada najavio za dva meseca.

Inače, u ukupnoj površini grada Beograda, poljoprivredne površine zauzimaju 69,1 odsto, u okviru njih najviše je oranica i bašta (80 odsto). Posmatrano po opštinama, najviše poljoprivrednih površina imaju opštine Mladenovac, Obrenovac, Sopot, Grocka, Palilula i Barajevo, a najmanje Rakovica i Novi Beograd.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari